30-01-2024 17:30

Β’ Εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Φοβερή ανατροπή απο τους Ίωνες, το... βιολί του ο Φοίβος, μεγάλα διπλά για Δεξαμενή,'Ανοιξη

Η 14η αγωνιστική της Β' εθνικής Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ δεν έφερε ανακατατάξεις στις πρώτες θέσεις καθώς οι τρεις πρωτοπόροι πέτυχαν νίκες ενώ ο τέταρτος ΑΣ Παπάγου εξακολουθεί να έχει διαφορά ασφαλείας από τους διώκτες του παρά την ήττα του. Επίσης οι έκτοι Ίωνες (φωτό) έκαναν φοβερή ανατροπή στην έδρα τους καθώς αν και βρεθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2  απο τους Θρακομακεδόνες, κατάφεραν να γυρίσουν το ματς σε 3-2 και να πάρουν ενα απίθανο δίποντο.

Τη 14η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια πέτυχε ο Φοίβος Μελισσίων που με 0-3 επικράτησε της Νέας Μάκρης. Το πρώτο σετ κρίθηκε με διψήφια διαφορά ωστόσο οι γηπεδούχες προσπάθησαν να διεκδικήσουν τα επέμενα. Ο Φοίβος Μελισσίων έδειξε την ποιότητά του στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού και με σωστές επιλογές κατάφερε να φτάσει στη νίκη.

Ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι πραγματοποιήθηκε μεταξύ Παπάγου και Δεξαμενής μεταμόρφωσης με φόντο τη δεύτερη θέση. Η Δεξαμενή βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα και κράτησε τον, κατά τα άλλα μαχητικό, ΑΣ Παπάγου μακριά στο σκορ. Με 0-3 οι φιλοξενούμενες πήραν τη νίκη έχοντας διαφορά που άγγιξε το διψήφιο και στα τρία σετ και έτσι βρέθηκε στους 33.

Στους 33 βαθμούς βρίσκεται επίσης και ο ΑΟ Άνοιξης μετά τη νίκη επί της Νίκης Αμαρουσίου. Μετά το 0-1 ακολούθησε ένα εντυπωσιακό σετ που έφτασε μέχρι το 32-30 ενώ η Νίκη Αμαρουσίου διεκδίκησε έντονα και το επόμενο. Παρόλα αυτά η Άνοιξη βρήκε τον τρόπο και αρχικά ανέκτησε το προβάδισμα και εν συνεχεία με 1-3 πήρε τη νίκη και το τρίποντο.

Σημαντική νίκη πέτυχαν οι Νέοι Βύρωνος κόντρα στον Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου με 1-3. Το παιχνίδι ήταν άκρως ανταγωνιστικό για τρία σετ και με τις φιλοξενούμενες να έχουν το προβάδισμα. Εκεί, όμως, η ομάδα του Απόλλωνα φάνηκε να ξεμένει από δυνάμεις και οι Νέοι Βύρωνος «πάτησαν γκάζι» φτάνοντας στο νικηφόρο 1-3

.Aνατροπή θρίλερ για του Ίωνες που με 3-2 επικράτησαν τους Θρακομακεδόνες. Οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 0-2 αλλά οι γηπεδούχες του Βασίλη Ξεροβάσιλα με εκπληκτική αντεπίθεση, πέτυχαν μια επική ανατροπή. Μετά το κερδισμένο τρίτο σετ για τους Ίωνες με 25-12, ακολούθησε ένα δραματικό σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες με 26-24, αν και βρέθηκαν πίσω με 19-24. Έχοντας ανακτήσει ψυχολογία οι γηπεδούχες ολοκλήρωσαν την ανατροπή στο τάι μπρέικ με 15-12 και πήραν μια επική αλλά σημαντική νίκη.

Η Αθηνά Μαγκουφάνα, αντίθετα, επικράτησε της Γκράβας με λιγότερη περιπέτεια. Το δεύτερο σετ ήταν το πιο ανταγωνιστικό από όλα ωστόσο ακολούθησε το τρίτο όπου οι φιλοξενούμενες ήταν καταιγιστικές και το κατέκτησαν με 5-25 φτάνοντας σε νίκη με σκορ 0-3.