30-01-2024 15:16

ΕΣΠΕΔΑ Β εθνική Ανδρών: Καθαρές νίκες για Αργυρούπολη, ‘Εσπερο Καλλιθέας και ισοβαθμία στους 20 πόντους

Ισοβαθμία στους 20 πόντους είχαμε  στην δεύτερη θέση της  Β’ εθνικής Ανδρών ΕΣΠΕΔΑ  για την χθεσινή  αγωνιστική…

Αρχικά η  ανώτερη Αργυρούπολη επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε 3-0 της  τέταρτης Νέας Περάμου, η οποία αντιστάθηκε στα δύο από τα τρία σετ του αγώνα  και σκαρφάλωσε στους 20 βαθμούς. Παράλληλα μείωσε στο -7 από τον πρωτοπόρο  ΓΣ Ηλιούπολης που έχει 27 και δεν αγωνίστηκε χθες. Από την άλλη η  ηττημένη Νέα Πέραμος έμεινε καθηλωμένη στην τέταρτη θέση και τους 12 βαθμούς.

Στο δεύτερο ματς της αγωνιστικής, ο ‘Εσπερος νίκησε με ανατροπή στο κλειστό της Δραπετσώνας τον Κότινο με 1-3 και έφτασε και αυτός τους 20 βαθμούς. Η γηπεδούχος ομάδα της Δραπετσώνας ήταν αυτή που πήρε το προβάδισμα με 1-0, αλλα  στη συνέχεια πιο δυνατός και αποφασιστικός ο σύλλογος της Καλλιθέας κυριάρχησε, και πήρε τα τρία επόμενα σετ.

Να σημειωθεί ότι ο Κότινος παρέμεινε στην έκτη θέση  της βαθμολογίας με μηδενική συγκομιδή πόντων.   Τέλος  σε παιχνίδι που δεν μετράει η βαθμολογία η εφηβική ομάδα του Μίλωνα, νίκησε με εντυπωσιακή ανατροπή από 2-1 που ήταν πίσω, σε 2-3 τον γηπεδούχο Ιωνικό Νίκαιας που έμεινε στην πέμπτη θέση.

Τα  αποτελέσματα της  αγωνιστικής

AON Αργυρούπολη- ΑΣΠ Νέας Περάμου Πέραμος 3-0 (25 - 21 (1), 25 - 17 (2), 25 - 21 (3)

ΑΑΣΚΔ Κότινος- ΠΟΚ Έσπερος 1-3 (25 - 21 (1), 17 - 25 (2), 13 - 25 (3), 22 - 25 (4)

ΑΟ Ιωνικός Νίκαιας- ΑΟΝΣ Μίλων Κ21 2-3 (25 - 23 (1), 14 - 25 (2), 26 - 24 (3), 14 - 25 (4), 7 - 15 (5)

Με αυτή την αγωνιστική ολοκληρώθηκε η Α΄ Φάση του Πρωταθλήματος και  σήμερα διεξάγεται η κλήρωση της της Β΄ φάσης όπου θα μετέχουν οι 6 ομάδες Ανδρών, σε δύο ομίλους των 3 ομάδων (αγώνες εντός – εκτός έδρας) Η έναρξη άμεση στις 5/2