29-01-2024 17:12

Τοπική 2 γυναικών ΕΣΠΕΔΑ: Ασταμάτητος ο πρωτοπόρος Τελαμώνας, δεύτερος ο Σείριος, ανατροπή νίκης για τον Πειραϊκό

Την έβδομη σερί νίκη του πέτυχε ο πρωτοπόρος Τελαμώνας Σαλαμίνας, καθώς για την 13η αγωνιστική της Τοπικής 2 Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, λύγισε με 3-1 τον πέμπτο Ερμή Περάματος και παρέμεινε μόνος πρώτος στην κορυφή με 37 πόντους και σταθερά στο +2 από τον δεύτερο Σείριο.

Η ομάδα του Ασπροπύργου δυσκολεύτηκε να νικήσει 3-1 τον ΑΣ Πέρα που έπαιξε με πολύ πάθος και πείσμα. Μάλιστα οι γηπεδούχες στα δύο πρώτα σετ τα κέρδισαν στις λεπτομέρειες με 25-21, 25-23. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 2-1 με 19-25 αλλα δεν άντεξαν στο τέταρτο, το οποίο έχασαν εύκολα με 25-18.

Επιστροφή στις νίκες για την τρίτη Αρμενική η οποία μετά την ήττα από το ΑΣ Πέρα την προηγούμενη αγωνιστική , επικράτησε 3-1 των ΓΕ Αγ. Αναργύρων που είναι στη δέκατη θέση. Θρίλερ είχαμε στο «Σαλπέας» όπου ο Πειραϊκός χρειάστηκε να φτάσει στο τάι μπρέικ , ώστε να κάμψει τη σθεναρή αντίσταση του Ίκαρου με 3-2

. Η φιλοξενούμενη ομάδα της Καλλιθέας ήταν αυτή που πήρε αρχικά το προβάδισμα με 1-2 σετ , ο Πειραϊκός όμως δεν είχε πει την τελευταία λέξη, καθώς ισοφάρισε σε 2-2 και πήρε το πολύτιμο δίποντο, σε δραματικό πέμπτο σετ που κρίθηκε με 17-15. Οι νικήτριες έμειναν στην τέταρτη θέση ενώ ο Ίκαρος στην πέμπτη.

Τέλος αναβλήθηκε ο αγώνας της Νέας Περάμου με την Ειρήνη Κορυδαλλού

.Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

Aρμενική Πειραιώς – ΓΕ Αγ. Αναργύρων 3-1 (25 - 11 (1), 25 - 20 (2), 21 - 25 (3), 25 - 13 (4)

ΑΟ Σείριος Ασπροπύργου- ΑΣ Πέρα 3-1 (25 - 21 (1), 25 - 23 (2), 19 - 25 (3), 25 - 18 (4)

Πειραϊκός Σύνδεσμος- Ικαρος Καλλιθέας 3-2 (27 - 25 (1), 20 - 25 (2), 19 - 25 (3), 25 - 19 (4), 17 - 15 (5)

ΑΟ Τελαμών- Ερμής Περάματος 3-1 (25 - 14 (1), 21 - 25 (2), 25 - 9 (3), 25 - 10 (4)

ΑΣ Αφροδίτη- ΑΟ Ελευσίς 3-1 (25 - 12 (1), 22 - 25 (2), 25 - 13 (3), 25 - 12 (4)

ΑΣΠ Νέας Περάμου Πέραμος- ΓΣΚ Ειρήνη - Αναβολή

• Ερμής Περάματος και Πειραϊκός έχουν ένα αγώνα λιγότερο, ο οποίος ορίστηκε να διεξαχθεί στις 6/2 (21.45)