29-01-2024 14:55

Β' εθνική ανδρών ΕΣΠΑΑΑ: Συνέχισαν με νίκες Οδυσσέας, Ηλυσιακός, Ένωση Γαλατσίου

Αμετάβλητη παρέμεινε η κατάσταση στην κορυφή του πρωταθλήματος Β’ Εθνικής Ανδρών ΕΣΠΑΑΑ για την 4η αγωνιστική της Β' φάσης όπου η τριπλή ισοβαθμία, Οδυσσέα, Ηλυσιακού, Ένωση Γαλατσίου διατηρήθηκε  σταθερή.

Η μοναδική εκτός έδρας νίκη της αγωνιστικής σημειώθηκε από τον Οδυσσέα. Με σκορ 0-3 ο Οδυσσέας επικράτησε της Αθηνάς Μαγκουφάνας παρά την αντίσταση των γηπεδούχων που κορυφώθηκε στο δεύτερο και το τρίτο σετ.

Με το αποτέλεσμα αυτό η ομάδα του Αμαρουσίου συνεχίζει χωρίς απώλεια βαθμών στη Β’ Φάση του πρωταθλήματος.Χωρίς να χάσει βαθμό συνεχίζει και ο Ηλυσιακός που με 3-1 επικράτησε του ΕΑΟ Σπάτων. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυναμικά στο παιχνίδι και πήραν προβάδισμα μετά το 19-25 του πρώτου σετ.

Ωστόσο η συνέχεια ανήκε στον Ηλυσιακό που με βελτιωμένη εικόνα έφτασε στη νίκη και κατέκτησε τους τρεις βαθμούς.Ένα ακόμα τρίποντο και παραμονή στην κορυφή και για την Ένωση Γαλατσίου. Οι Νέοι Βύρωνος έβαλαν δύσκολα στην ομάδα από το Γαλάτσι στο πρώτο σετ το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες υπέρ των γηπεδούχων.

Η Ένωση Γαλατσίου συνέχισε με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και λιγότερα λάθη και με 3-0 κατέκτησε την τέταρτη νίκη της στη Β’ Φάση του πρωταθλήματος.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για την ΑΕ Αμπελοκήπων που με 3-0 επικράτησε δύσκολα της ΟΠΕ Χαλκίδας. Τόσο το πρώτο σετ όσο και το δεύτερο, το οποίο έφτασε μέχρι το 32-30, ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικά κάτι που δε συνέβη με το τρίτο καθώς η ΑΕ Αμπελοκήπων έκανε τη δουλειά της πιο εύκολη με το 25-12 υπέρ της ολοκληρώνοντας ιδανικά τη βραδιά.