26-01-2024 15:13

Τοπική 2 Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Διπλό κορυφής για τον Μελισσιακό 3-1 τις Αμαζόνες στο ντέρμπι

Αλλαγή δεδομένων στην κορυφή έφερε η 13η αγωνιστική στην Τοπική Κατηγορία 2 των Γυναικών καθώς ο Μελισσιακός είναι πλέον στην πρώτη θέση.

Το ντέρμπι της αγωνιστική ανάμεσα σε Αμαζόνες Αχαρνών και Μελισσιακό έφερε νέα δεδομένα στην κορυφή της βαθμολογίας. Ο Μελισσιακός βρήκε όλες τις αδυναμίες των γηπεδούχων και έφτασε σε μια σημαντική νίκη με 1-3 πραγματοποιώντας καλή εμφάνιση. Οι Αμαζόνες ανέκαμψαν μόνο στο τρίτο σετ, το οποίο και κατέκτησαν, αλλά οι φιλοξενούμενες είχαν διάρκεια στην απόδοσή τους και έφτασαν στη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Νίκη και για τη Σχολή Μωραΐτη που ακολουθεί στη βαθμολογία. Με 3-0 επικράτησε του Λαγονησίου βάζοντας πίεση στην απέναντι πλευρά σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Με τη νίκη αυτή η Σχολή Μωραΐτη παρέμεινε στην τρίτη θέση και πλέον απέχει δύο βαθμούς από τις δεύτερες Αμαζόνες Αχαρνών.

Σε απόσταση ενός παραμένει ο ΕΑΟ Σπάτων καθώς πρόσθεσε ακόμα ένα τρίποντο στη συγκομιδή του. Ο ΑΚ Ζωγράφου δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό του παιχνιδιού στα πρώτα δύο σετ αντίθετα με το τρίτο. Το τρίτο κρίθηκε στις λεπτομέρειες αλλά η ομάδα των Σπάτων είχε και πάλι τον τρόπο να το κατακτήσει με με 0-3 να φύγει νικήτρια από την έδρα του Ζωγράφου.

Επιτυχημένο πέρασμα για τον Οδυσσέα από την έδρα του ΓΣ Χαλανδρίου. Οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 0-3 έχοντας υψηλή απόδοση και με τη διαφορά να κυμαίνεται σε επίπεδα ασφαλείας και στα τρία σετ.Επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα ο ΠΑΟ Κουκάκι καθώς με 3-0 επικράτησε του Ιωνικού. Μετά το ανταγωνιστικό πρώτο σετ οι γηπεδούχες ανέβασαν απόδοση και κατέκτησαν και τα επόμενα σετ με μεγαλύτερη διαφορά κερδίζοντας  τρεις σημαντικούς βαθμούς.

Ανατροπή και νίκη για την Ένωση Γαλατσίου κόντρα στον ΓΣ Κορωπίου στο τάι μπρέικ. Παρότι ο ΓΣ Κορωπίου προηγήθηκε δύο φορές η Ένωση Γαλατσίου άντεξε και με ανατροπή έφτασε στο 2-3 ολοκληρώνοντας μια δύσκολη ανατροπή.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:13η αγωνιστική Τοπικής Κατηγορίας 3 Γυναικών