13-01-2024 15:47

Τοπική 3 Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Ξεκίνησαν με καθαρές νίκες τα φαβορί στην Β' φάση

Ξεκίνημα για τη Β Φάση του πρωταθλήματος Τοπικής Κατηγορίας 3 των γυναικών και σε όλα τα παιχνίδια της αγωνιστικής υπήρξαν νίκες με καθαρό σκορ.

Το Λαύριο δυσκολεύτηκε στο πρώτο σετ από τον Αετό Μεταμόρφωσης αλλά στη συνέχεια ανέβασε απόδοση φτάνοντας στο 3-0. Έτσι, η ομάδα του Λαυρίου ξεκίνησε με ιδανικό τρόπο τη Β Φάση κατακτώντας το τρίποντο και παράλληλα δείχνοντας διάθεση για καλή πορεία.

Δύσκολη αλλά σημαντική νίκη και για τον Εθνικό κόντρα στον Αστέρα Εξαρχείων. Οι γηπεδούχες κατέκτησαν το πρώτο σετ χωρίς προβλήματα αλλά τα επόμενα σετ έγιναν ντέρμπι.

Τόσο στο δεύτερο όσο και στο τρίτο ο Αστέρας Εξαρχείων έβαλε δύσκολα στις γηπεδούχες που στο τέλος κατάφεραν να πάρουν αυτό που θέλουν και με 3-0 πήραν το πρώτο τρίποντο τους στη Β Φάση.Με 3-1 επικράτησε ο ΑΣΟΧ Φοίβος του Ηρακλή Αγίου Δημητρίου. Τα δύο πρώτα σετ μοιράστηκαν στις δύο πλευρές ενώ τα επόμενα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Οι παίκτριες του Φοίβου είχαν καλύτερες επιλογές στα κρίσιμα σημεία, μείωσαν τα λάθη και κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.Η μοναδική εκτός έδρας νίκη ήρθε από τη Νηαρ Ηστ στην έδρα της Παλλήνης. Με σκορ 1-3 η Νηαρ Ηστ μπήκε ιδανικά στη Β Φάση ακόμα και αν η Παλλήνη την πίεσε στο τρίτο σετ βάζοντας δυσκολίες. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενες χαμογέλασαν στο τέλος και κατέκτησαν τους τρεις βαθμούς.