13-01-2024 15:17

Τοπική 2 Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Κράτησαν την κορυφή οι Αμαζόνες Αχαρνών, απο κοντά Μελισσιακός και ΑΟ Διονύσου

Με νικηφόρα αποτελέσματα συνέχισαν την πορεία του οι τέσσερις πρωτοπόροι της βαθμολογίας στην Τοπική 2  γυναικών ΕΣΠΑΑΑ πετυχαίνοντας νίκες με καθαρό σκορ.

Με τη 10η νίκη τους για φέτος συνέχισαν οι Αμαζόνες Αχαρνών που ξεπέρασαν το εμπόδιο του Κορωπίου με 0-3. Με καλή εμφάνιση, συνέπεια στην επίθεση και καλό σερβίς οι Αμαζόνες Αχαρνών κατέκτησαν ακόμα τρεις βαθμούς και έφτασαν τους 30 βαθμούς διατηρώντας τη διαφορά από τους διώκτες τους.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Μελισσιακό που με το 0-3 επί του ΓΣ Χαλανδρίου παρέμεινε σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από τις Αμαζόνες. Η ομάδα του Μελισσιακού ήταν ανώτερη και κυριάρχησε και στα τρία σετ φτάνοντας σε μια νίκη χωρίς ιδιαίτερο άγχος.Μαζί με τον Μελισσιακό στους 26 βαθμούς βρίσκεται και ο ΑΟ Διονύσου.

Με σκορ 0-3 στην έδρα του ΕΑΟ Σπάτων ο ΑΟ Διονύσου ξεπέρασε το εμπόδιο των γηπεδούχων που με τη σειρά τους έχασαν την ευκαιρία να πλασαριστούν στην πεντάδα. Το παιχνίδι έγινε ντέρμπι ουσιαστικό μόνο στο δεύτερο σετ αλλά ο ΑΟ Διονύσου είχε καλύτερες επιλογές και πήρε αυτό που ήθελε.Συνέχεια στο νικηφόρο σερί έδωσε ο ΑΚ Ζωγράφου επικρατώντας του Ιωνικού με 3-0. Τα δύο πρώτα σετ κρίθηκαν με διψήφια διαφορά ενώ στο τρίτο ο Ιωνικό προσπάθησε να πιέσει περισσότερο.

Ωστόσο με 25-21 ο ΑΚ Ζωγράφου πήρε και το τρίτο σετ και μαζί τη νίκη.Πολύτιμη νίκη πέτυχε ο ΑΟ Οδυσσέας στην έδρα της Σχολής Μωραΐτη με 1-3. Οι δύο ομάδες διεκδίκησαν τη νίκη με τον Οδυσσέα, όμως, να έχει την ουσία και να αντέχει στην πίεση των γηπεδούχων. Με αυτό το αποτέλεσμα η Σχολή Μωραΐτη παρέμεινε εντός πεντάδας αλλά ο Οδυσσέας μείωσε τη μεταξύ τους διαφορά στους 4.

Ένα βαθμό από την πεντάδα απέχει ο ΟΦ Γέρακα μετά το 3-1 επί του Λαγονησίου. Μπορεί οι φιλοξενούμενες να προηγήθηκαν κατακτώντας το πρώτο σετ ωστόσο στη συνέχεια, και μετά από τρία άκρως ανταγωνιστικά σετ, ο ΟΦ Γέρακα κατάφερε να ανατρέψει τα δεδομένα και να πάρει τη νίκη χωρίς να αφήσει χαμένο βαθμό.

Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΟ Κουκάκι που με 3-1 επικράτησε της Ένωσης Γαλατσίου. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια ανάκαμψης στο τρίτο σετ αλλά ο ΠΑΟ Κουκάκι ήταν ανώτερος και ανέκαμψε φτάνοντας στη νίκη με καθαρό σκορ.