19-12-2023 14:46

ΕΣΠΑΑΑ Β Εθνική Γυναικών: Συνέχισε με νίκες η πρώτη τετράδα

Δεν έφερε αλλαγές στις πρώτες θέσεις η 10 αγωνιστική καθώς οι ομάδες της τετράδας συνέχισαν με νίκες την πορεία τους και παράλληλα άνοιξαν τη διαφορά από τις ομάδες που ακολουθούν. Εξακολουθεί να αγνοεί την ήττα ο Φοίβος Μελισσίων που νίκησε 0-3 του Νέους Βύρωνος και παρέμεινε στην κορυφή. Οι γηπεδούχες έβαλαν δύσκολα στην απέναντι πλευρά και όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες αλλά και στα τρία σετ οι παίκτριες του Φοίβου είχαν τον τρόπο να πάρουν αυτό που έψαχναν.

Καλή εμφάνιση και νίκη για τη Δεξαμενή Μεταμόρφωσης που επικράτησε εντός έδρας των Θρακομακεδόνων με 3-0. Οι γηπεδούχες σέρβιραν καλά, απέφυγαν τα πολλά λάθη και έφτασαν σε νίκη με καθαρό σκορ που τις διατηρεί ένα βαθμό πίσω από την πρώτη θέση.Την απώλεια βαθμών των Νέων Βύρωνος εκμεταλλεύτηκαν Παπάγου και ΑΟ Άνοιξης.

Ο Παπάγου πέρασε με επιτυχία από την έδρα της Γκράβας καθώς με 0-3 πήρε ακόμα τρεις βαθμούς και έφτασε τους 22.

Με 3-0 επικράτησε και η Άνοιξη των Ιώνων παρά την μεγάλη αντίσταση που προέβαλλαν οι φιλοξενούμενοι στο πρώτο σετ (26-24) και έτσι έφτασε επίσης στους 22 βαθμούς, τέσσερις περισσότερους από την πέμπτη θέση.

Στην έκτη θέση παραμένει η Αθηνά Μαγκουφάνας μετά το νικηφόρο 3-1 επί της Νέας Μάρκης. Για δύο σετ το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να διεκδικούν ισάξια τη νίκη αλλά η συνέχεια ανήκε αποκλειστικά στις γηπεδούχες που πάτησαν γκάζι και έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα.

Ντέρμπι μέχρι το τέλος, όμως, ήταν το παιχνίδι μεταξύ Νίκης Αμαρουσίου και Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου. Το αρχικό 2-0 για τη Νίκη Αμαρουσίου μετατράπηκε σε 2-2 με τις φιλοξενούμενες να βγάζουν αντίδραση. Το τάι μπρέικ κρίθηκε στις λεπτομέρειες που εν τέλει ήταν υπέρ των γηπεδούχων αφού με 19-17 η Νίκη Αμαρουσίου έφτασε στη νικηφόρο 3-2.

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες:

10η αγωνιστική

ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 - ΕΣ Νέας Μάκρης  3-1 (25-23,17-25,25-15,25-17)

ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου - ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου 3-2 (26-24,31-29,12-25,23-25,19-17)

ΑΕ Γκράβας - ΑΣ Παπάγου      0-3 (10-25,18-25,19-25)

ΑΟ Άνοιξης - Ίωνες ΑΣΠ    3-0 (26-24,25-16,25-16)

ΑΟ Νέοι Βύρωνος - ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος"   0-3(24-26,22-25,23-25)

ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης - ΑΟ Θρακομακεδόνων   3-0 (25-17,25-19,25-23)