21-12-2023 13:35

Β εθνική γυναικών ΕΣΠΕΔΑ: Πρωταθλητής χειμώνα ο Θρίαμβος, από κοντά ο κυπελλούχος Εθνικός, τρίποντα για Κρόνο, Ίριδα, Γλυφάδα, καρέ νικών το Μοσχάτο

Τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα κατέκτησε ο Θρίαμβος , καθώς για την 11η αγωνιστική της Β’ εθνικής γυναικών ΕΣΠΕΔΑ και φινάλε του πρώτου γύρου, επικράτησε εκτός έδρας με 0-3 του προτελευταίου ΓΣ Ιλίου. Η ομάδα του Χαϊδαρίου μετά την επικράτηση με 3-2 κόντρα στον Εθνικό στο ντέρμπι κορυφής της προηγούμενης εβδομάδας, έκοψε πρώτη ως μοναδική αήττητη το νήμα του πρώτου μισού του πρωταθλήματος με 11/11 νίκες, 31 πόντους και 33-5 σετ.

Στην δεύτερη θέση με 29 βαθμούς και μία ήττα (10-1), ο νέος κυπελλούχος ΕΣΠΕΔΑ, Εθνικός. Με νωπές τις δάφνες της κατάκτησης της πρώτης ιστορικής κούπας στο κλειστό του Κερατσινίου με 3-0 κόντρα στον Κελεό Ελευσίνας πριν τέσσερις μέρες, η ομάδα του Πειραιά επέστεψε στις νίκες στο πρωτάθλημα, με καθαρό τρίποντο κόντρα στον ουραγό Ιάσωνα Νίκαιας.

Οι δύο πρωτοπόροι αναμένεται να συνεχίσουν την μεγάλη κόντρα τους με μεγαλύτερη ένταση και στον δεύτερο γύρο, ο οποίος θα ξεκινήσει και πάλι μετά τις γιορτές στις 10/1/24 με την 12η αγωνιστική που είναι και η πρεμιέρα του δεύτερου μισού της υπόλοιπης κανονικής περιόδου.

Σταθερά στην τρίτη θέση ο δυνατός Κρόνος ο οποίος επικράτησε δύσκολα με 3-0 της μαχητικής Άρτεμις. Για την ομάδα των Αγ. Αναργύρων ήταν η τρίτη σερί νίκη, ενώ για την φιλοξενούμενη ομάδα του Κορυδαλλού ήταν η τέταρτη διαδοχική ήττα που την κράτησε χαμηλά στην ένατη θέση με συγκομιδή μόλις επτά βαθμών.

Στην τέταρτη θέση και σε απόσταση ενός πόντου ή Ίριδα, η οποία συνέχισε και αυτή με τρίποντο κόντρα στο Π. Φάληρο, το οποίο πάλεψε τα δύο από τα τρία σετ χωρίς όμως να μπορέσει να πάρει κάτι θετικό. Για την ομάδα της Ν. Σμύρνης ήταν η δεύτερη διαδοχική νίκη ενώ για τις φιλοξενούμενες η πέμπτη συνεχή ήττα.Στην πέμπτη θέση η Γλυφάδα η οποία επέστρεψε στις νίκες, με μια πολύ δύσκολη επικράτηση με 3-1 απέναντι στον δέκατο Έσπερο.

Το παιχνίδι ήταν θρίλερ, καθώς η ομάδα της Καλλιθέας αντιστάθηκε σθεναρά στα τρία από τα τέσσερα σετ, τα οποία κρίθηκαν υπέρ των γηπεδούχων στις λεπτομέρειες.

Στην έκτη θέση και στο -1 από την Γλυφάδα, το ανεβασμένο Μοσχάτο (κεντρική φωτο) το οποίο σαφώς ανώτερο νίκησε 3-0 τον ΑΣ Ηλιούπολης, και συμπλήρωσε ένα σπουδαίο σερί τεσσάρων νικών στο πρωτάθλημα . Από την άλλη πλευρά οι φιλοξενούμενες που αντιστάθηκαν μόνο στο δεύτερο σετ , υποχώρησαν στην έβδομη θέση.

Τα αποτελέσματα της 11ης αγωνιστικής

ΓΣ Ιλίου- Θρίαμβος 0-3 (16 - 25 (1), 12 - 25 (2), 17 - 25 (3)

Εθνικός – Ιάσωνας Νίκαιας 3-0 (25 - 14 (1), 25 - 19 (2), 25 - 18 (3)

ΓΑΣ ‘Ιρις-Π. Φάληρο 3-0 (25 - 19 (1), 25 - 20 (2), 25 - 23 (3)

ΑΟΠ Μοσχάτου- ΑΣ Ηλιούπολης 3-0 (25 - 18 (1), 25 - 23 (2), 25 - 16 (3)

ΑΣΠ Γλυφάδα- ΠΟΚ Έσπερος 3-1 (25 - 23 (1), 25 - 21 (2), 23 - 25 (3), 26 - 24 (4)

Κρόνος Αγ. Αναργύρων – ‘Αρτεμις 3-0 (25 - 19 (1), 25 - 20 (2), 25 - 23 (3)