06-12-2023 13:20

Τοπική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Ασταμάτητος ο Πανελλήνιος, ο Καρέας σόκαρε το Ντερή

Με τον Πανελλήνιο να διατηρείται στην κορυφή συνεχίστηκε το πρόγραμμα της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ όπου ο ΑΟ Καρέα έκανε την έκπληξη βάζοντας φρένο στο Κολλέγιο Ντερή.

Ασταμάτητος δείχνει ο Πανελλήνιος καθώς μετά από 8 αγωνιστικές εξακολουθεί να αγνοεί την ήττα. Με 0-3 επικράτησε της ΑΣ Σπάτων "Γαία", παρότι οι γηπεδούχες πάλεψαν και στα τρία σετ, αλλά ο Πανελλήνιος κατάφερε να προσθέσει ακόμα τρεις βαθμούς στη συγκομιδή του φτάνοντας του 21.

Σε κοντινή απόσταση παραμένει η Ένωση Βύρωνα μετά τη νίκη με 3-0 επί της ΟΠΕ Χαλκίδας. Η Ένωση Βύρωνα έπιασε υψηλή απόδοση και με εξαίρεση το δεύτερο σετ κέρδισε με άνεση τα άλλα δύο φτάνοντας σε μια σημαντική νίκη.

Μεγάλη νίκη για τον ΑΟ Καρέα επί του Κολλεγίου Ντερή με 3-0. Οι γηπεδούχες πραγματοποίησαν την καλύτερη φετινή τους εμφάνιση και πέρα από τη βαθμολογική ανάσα που πήραν έκοψαν τη φόρα από το Ντερή και του στέρησαν την ευκαιρία ακόμα και να πιάσει κορυφή.

Άνετη επικράτηση για τα Γλυκά Νερά στην έδρα του ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" με 0-3. Οι φιλοξενούμενες ήταν απόλυτα συνεπείς, κέρδισαν και τα τρία σετ με διαφορά άνω των 10 πόντων και συνεχίζουν να βρίσκονται κοντά στις πρώτες θέσεις.Νίκη που δίνει νέο ενδιαφέρον στη μάχη της πεντάδας πέτυχε ο ΑΣ Τυφών επί του Απόλλωνα.

Σε ένα παιχνίδι που τα δεδομένα άλλαζαν από το ένα σετ στο άλλο ο Τυφών κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-2 και πλέον απέχει ένα βαθμό από την πέμπτη θέση όπου ο Απόλλωνας ισοβαθμεί με ΑΟ Αγίου Στεφάνου και ΑΣ Σπάτων Γαία.Ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου, τέλος, έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει από αυτή την ισοβαθμία καθώς πήρε δύσκολη νίκη στο τάι μπρέικ επί του ΠΑΚ Χαλανδρίου. Παρότι ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου προηγήθηκε δύο φορές χρειάστηκε και το πέμπτο σετ ώστε να φτάσει στο νικηφόρο 3-2 και να λυγίσει τον μαχητικό ΠΑΚ Χαλανδρίου.