07-12-2023 13:30

Β Εθνική Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ: Συνέχισαν αήττητοι Θρίαμβος και Εθνικός Πειραιώς και πλέον μετρούν αντίστροφα για το μεταξύ τους ντέρμπι

Και τώρα οι δυο τους. Θρίαμβος και Εθνικός Πειραιώς νίκησαν τους χθεσινούς τους αντιπάλους στην 9η αγωνιστική της Β’εθνικής Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, και πλέον αήττητοι με ένα βαθμό να τους χωρίζει, θα μονομαχήσουν την επόμενη αγωνιστική (10η) στις 13/12 στο Χαϊδάρι, σε κομβικό ντέρμπι για την πρωτιά της κατηγορίας.

Αρχικά ο Θρίαμβος, μετά τη δύσκολη νίκη κόντρα στον Κρόνο με 3-2 την περασμένη αγωνιστική και την πρώτη απώλεια βαθμού, παρουσιάστηκε πολύ δυνατός και αποφασιστικός και επικράτησε εύκολα της τρίτης Ίριδας στο ΣΕΦ με 0-3(20 - 25 (1), 10 - 25 (2), 17 - 25 (3)

Οι νικήτριες ήταν πολύ καλύτερες σε επίθεση και μπλοκ και με 9/9 ανέβηκαν στους 26 πόντους. Από την άλλη η ομάδα της Ν. Σμύρνης, κατάφερε να αντισταθεί μόνο στο πρώτο σετ, ενώ στη συνέχεια δεν άντεξε στο ρυθμό και στην πίεση του πρωτοπόρου, και πλέον ισοβαθμεί στην τρίτη θέση μαζί με τον Κρόνο.

Όσον αφορά τον Εθνικό, έκανε περίπατο στα Καμίνια με τον νεοφώτιστο ΓΣ Ιλίου με 3-0 και με 9/9 και 25 βαθμούς, παρέμεινε δεύτερος σε απόσταση αναπνοής και μετράει αντίστροφα για την μεγάλη σύγκρουση της επόμενης εβδομάδας.

Ο Κρόνος Αγ. Αναργύρων παρέμεινε στην τετράδα με περίπατο 3-0 κόντρα στον ουραγό Ιάσωνα Νίκαιας.

Σταθερή στην πεντάδα η Γλυφάδα με δύσκολη νίκη 3-0 απέναντι στη μαχητική Άρτεμις που πάλεψε τα δύο από τα τρία σετ της αναμέτρησης αλλα δεν μπόρεσε να πάρει κάτι θετικό. Για τον γηπεδούχο ΑΣΠ ήταν η τρίτη σερί νίκη. Τέταρτη σερί νίκη για το ΑΣΗ που βρίσκεται σε ανοδική πορεία, αυτή την φορά 3-1 με αντίπαλο τον προτελευταίο ‘Εσπερο. Η ομάδα της Μαρίνας Καλαϊτζίεβα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-1, αντέδρασε και με αντεπίθεση διαρκείας, πήρε το παιχνίδι και το καθαρό τρίποντο που το κράτησε στην έκτη θέση.

Πολύ σκληρό για να χάσει αποδείχτηκε το Μοσχάτο κόντρα στο Π. Φάληρο. Η ομάδα της Άρτεμις Χαλβατζή έδειξε χαρακτήρα, και μετά από μεγάλη μάχη στα δύο πρώτα σετ που κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με 27-25 και 31-29, λύγισε τον ΑΟΠ με 3-0, στην πρώτη εντός έδρας επιτυχία ( μέχρι τωρα είχε μόνο τρεις εκτός έδρας νίκες)

Με το τρίποντο αυτό το Μοσχάτο ανέβηκε στην έβδομη θέση και με υψηλό ηθικό πλέον θα διεκδικήσει την Κυριακή 10/12 την πρόκριση του στον τελικό Κυπέλλου, με αντίπαλο στον ημιτελικό τον Κελεό Ελευσίνας.Από την άλλη για το Π.Φάληρο που πάλεψε στα δύο από τα τρία σετ του ματς, ήταν η τρίτη σερί ήττα που το έφερε χαμηλά στην όγδοη θέση.

Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής

ΓΑΝΣ Ίρις -ΑΟΠ Θρίαμβος 0-3 (20 - 25 (1), 10 - 25 (2), 17 - 25 (3)

Κρόνος Αγ. Αναργύρων- ΓΑΣ Ιάσωνας Νίκαιας 3-0 (25 - 12 (1), 25 - 18 (2), 25 - 12 (3)

ΑΟ Π Μοσχάτου-ΑΟ Π. Φαλήρου 3-0 (27 - 25 (1), 31 - 29 (2), 25 - 14 (3)

ΑΣΠ Γλυφάδα- ΑΓΣ Άρτεμις 3-0 (25 - 23 (1), 25 - 21 (2), 25 - 16 (3) )

Εθνικός Πειραιώς- ΓΣ Ιλίου 3-0 (25 - 14 (1), 25 - 15 (2), 25 - 6 (3)

ΑΣ Ηλιούπολης- ΠΟΚ Έσπερος 3-1 (21 - 25 (1), 25 - 12 (2), 25 - 21 (3), 25 - 21 (4)