21-11-2023 15:17

Β' εθνική γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Ολική ανατροπή της Δεξαμενής στην 'Ανοιξη και νέα ισοβαθμία με τον Φοίβο Μελισσίων

Φοίβος Μελισσίων και Δεξαμενή Μεταμόρφωσης βρέθηκαν και παλι χέρι χέρι στην πρώτη θέση της Β΄εθνικής Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ με 17 βαθμούς.

Το παιχνίδι που ξεχώρισε στην 6η αγωνιστική της κατηγορίας ήταν αυτό ανάμεσα στον ΑΟ Άνοιξης και τη Δεξαμενή Μεταμόρφωσης. Οι γηπεδούχες πήραν τα δύο πρώτα σετ, με το δεύτερο μάλιστα να φτάνει στο 31-29, αλλά αυτό δεν αποσυντόνισε τη Δεξαμενή. Οι φιλοξενούμενες ανέκαμψαν και με δύο κερδισμένα σετ οδήγησαν το ματς στο τάι μπρέικ. Με 13-15 η Δεξαμενή ολοκλήρωσε την ανατροπή και με 2-3 πήρε τη νίκη αφήνοντας στον ΑΟ Άνοιξης έναν κερδισμένο βαθμό.

Χωρίς περιπέτειες συνέχισε ο Φοίβος Μελισσίων την αήττητη πορεία με 0-3 επικράτησε του Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου. Μετά από ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο σετ ο Φοίβος ανέβασε απόδοση και με 9-25 και 16-25 έφτασε σε μια νίκη με καθαρό σκορ που έδωσε ακόμα τρεις βαθμούς στην ομάδα.

Διατηρήθηκε στην τετράδα ο Παπάγου καθώς ξεπέρασε το εμπόδιο της Νέας Μάκρης και έφτασε τους 11 βαθμούς. Με σκορ 3-0 όπου το δεύτερο και το τρίτο σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες ο Παπάγου έδειξε υπομονή στα κρίσιμα σημεία και είχε την ουσία που στο τέλος έφερε και τη νίκη.Έναν βαθμό πίσω από τον Παπάγου βρίσκονται οι Νέοι Βύρωνος.

Με σκορ 1-3 οι Νέοι Βύρωνος ξεπέρασαν το εμπόδιο της Αθηνάς Μαγκουφάνας. Με το σκορ στο 0-2 οι γηπεδούχες ξαναμπήκαν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού αλλά αυτό δεν κράτησε πολύ αφού οι Νέοι Βύρωνος δεν άφησαν περιθώρια και κέρδισαν το τέταρτο σετ φτάνοντας στη νίκη.

Σπουδαία ανατροπή και για τη Νίκη Αμαρουσίου κόντρα στους Ίωνες. Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους Ίωνες του Βασίλη Ξεροβάσιλα που προηγήθηκαν με 0-2 σετ. Παρόλα αυτά η Νίκη Αμαρουσίου είχε απαντήσεις, και με αντεπίθεση διαρκείας άλλαξε την εικόνα του παιχνιδιού και έφτασε στο νικηφόρο 3-2.Νίκη προσπέραση για τη Γκράβα επί των Θρακομακεδόνων.

Με τις δύο ομάδες να απέχουν έναν βαθμό πριν την έναρξη του παιχνιδιού η Γκράβα πραγματοποίησε θετική εμφάνιση, επικράτησε με 3-1 και προσπέρασε στη βαθμολογία την ομάδα των Θρακομακεδόνων.