21-11-2023 13:13

Β εθνική ανδρών EΣΠΕΔΑ: Δύσκολη νίκη για τον πρωτοπόρο ΓΣ Ηλιούπολής στη Νίκαια, τρίποντο δεύτερης θέσης για την Αργυρούπολη

Συνέχισε με νέο τρίποντο την πορεία του ο πρωτοπόρος ΓΣ Ηλιούπολης στην Β’ εθνική ανδρών ΕΣΠΕΔΑ. Για την έκτη αγωνιστική ο περυσινός νταμπλούχος επικράτησε 0-3 του Ιωνικού στη Νίκαια, με τη νίκη να είναι πιο δύσκολη απ’ ότι λέει το τελικό σκορ..

Οι φιλοξενούμενοι πήραν εύκολα το πρώτο σετ με 18-25, ενώ στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και διεκδίκησαν τα δύο επόμενα, τα οποία τελικά κρίθηκαν στις λεπτομέρειες για τους νικητές με 21-25, 23-25. Ο ΓΣ με αυτή τη νίκη που ήταν η τέταρτη σερί, κράτησε την κορυφή με 12 βαθμούς.

Επιστροφή στις νίκες για την Αργυρούπολη, καθώς μετά από δύο διαδοχικές ήττες, νίκησε 3-0 τον μαχητικό Έσπερο στο ντέρμπι της τριάδας. Και εδώ οι γηπεδούχοι αγχώθηκαν για να πάρουν το τρίποντο, καθώς μετά το εύκολο 1-0 με 25-19, η ομάδα της Καλλιθέας διεκδίκησε σκληρά τα δύο επόμενα σετ, τα οποία πήραν οι γηπεδούχοι με την ελάχιστη διαφορά, 25-23, 25-23. Ο ΑΟΝΑ που έχει έναν αγώνα λιγότερο, ανέβηκε πλέον στην δεύτερη θέση με 9 πόντους και έμεινε τρίτος ο Έσπερος.Τέλος σε αγώνα που δεν μετράει η βαθμολογία, η εφηβική ομάδα (Κ21) του Μίλωνα επικράτησε 0-3 του Κότινου στη Δραπετσώνα, και τον άφησε για πέμπτη αγωνιστική χωρίς νίκη.