13-11-2023 00:09

ΕΣΠΑΑΑ - B Eθνική ανδρών: Μαγκουφάνα και Οδυσσέας πήραν κεφάλι

O Αθηνά Μαγκουφάνας και o Οδυσσέας είναι οι δύο ομάδες που απολαμβάνουν τη μοναξιά της κορυφής στις βαθμολογίες του Α και Β ομίλου.

Στον Α’ όμιλο ρεπό είχε η Ένωση Γαλατσίου.

Η Αθηνά Μαγκουφάνας συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της καθώς έκανε τέσσερις τις νίκες της επικρατώντας με 0-3 του ΟΦ Γέρακα.

Τα δύο πρώτα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες καθώς οι γηπεδούχοι ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικοί κάτι που δε συνεχίστηκε και το τρίτο σετ ωστόσο. Εκτός έδρας νίκη επίσης με 0-3 πέτυχε η ΑΕ Αμπελοκήπων κόντρα στον Άτλαντα Δάφνης Υμηττού. Και τα τρία σετ κρίθηκαν με διψήφια διαφορά πόντων καθώς η ομάδα των Αμπελοκήπων είχε καλή απόδοση και κατάφερε να πάρει τη νίκη χωρίς προβλήματα.

Θετικό αποτέλεσμα και για τον ΕΑΟ Σπάτων καθώς με καθαρή νίκη ξεπέρασε το εμπόδιο του Νηρέα. Με σκορ 3-1 μετά από ένα ωραίο παιχνίδι και τέσσερα δυναμικά σετ οι γηπεδούχοι πήραν αυτό που έψαχναν και έφτασαν τους 6 βαθμούς.

Δύσκολη νίκη πέτυχαν οι Ίωνες στην έδρα του Χολαργού.

Ο ΓΑΣ Χολαργού προηγήθηκε δύο φορές στα σετ αλλά με 2-3 οι Ίωνες κατάφεραν να «δραπετεύσουν» με τη νίκη και το δίποντο.

Στον Β΄ όμιλο ο Οδυσσέας έγινε η μόνη ομάδα που έκανε το 3 στα 3.

Ο ΑΚ Ζωγράφου πίεσε πολύ τον Οδυσσέα στο τρίτο σετ αλλά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 0-3 που τους κρατάει στην κορυφή με 9 βαθμούς.

Δύο βαθμούς πίσω βρίσκεται ο Ηλυσιακός που πέρασε νικηφόρα από την έδρα του Εθνικού. Οι γηπεδούχοι έδειξαν το καλό τους πρόσωπο μόνο στο δεύτερο σετ αντίθετα με τον Ηλυσιακό που είχε διάρκεια και αποτελεσματικότητα και έφτασε στο 1-3.

Δύσκολη νίκη για την ΟΠΕ Χαλκίδας μετά από ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι.

Οι Νέοι Βύρωνος προηγήθηκαν αλλά το 1-0 μετατράπηκε σε 1-2. Εν τέλει η ΟΠΕ Χαλκίδας χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να φτάσει στη νίκη και να πάρει δύο βαθμούς που την διατηρούν στην τρίτη θέση της κατάταξης.

Το τάι μπρέικ χρειάστηκε και η ΑΕ Γκράβας απέναντι στην Αγία Παρασκευή. Η Γκράβα άντεξε στην πίεση παρότι οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα με 1-0 και 2-1.

Στην τελική ευθεία του παιχνιδιού η Γκράβα είχε τον τρόπο και πήρε τη νίκη και δύο πολύτιμους βαθμούς.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα: 4η αγωνιστική