09-11-2023 12:39

ΕΣΠΕΔΑ Β’ εθνική Γυναικών: Μοναξιά κορυφής για τον Θρίαμβο, μεγάλο διπλό της Ίριδας κόντρα στον Κρόνο, νίκες για ‘Εθνικό, Άρτεμις, Γλυφάδα, Π. Φάληρο

Με το πόδι «πατημένο στο γκάζι» ο Θρίαμβος συνέχισε ακάθεκτος την πορεία του στην Β’ εθνική Γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, καθώς για την χθεσινή 5η αγωνιστική, πέρασε με 1-3 από την Ηλιούπολή.

Οι παίκτριες του Βίκτωρα Παντόπουλου έκαναν το 5/5, και με 15 βαθμούς παρέμειναν μόνες και αήττητες στην κορυφή της βαθμολογίας. Το παιχνίδι κρίθηκε στα δύο πρώτα σετ.

Η ομάδα του Χαϊδαρίου προηγήθηκε με 20-25, ο ΑΣΗ αντέδρασε και ισοφάρισε σε 1-1 με 25-23, αλλά η συνέχεια ανήκε στις φιλοξενούμενες που με περισσότερες δυνάμεις και λύσεις από τον πάγκο, πήραν εύκολα τα δύο επόμενα σετ με 16-25 και 18-25, και έφυγαν με καθαρό τρίποντο.

Συγκλονιστική κόντρα στους Αγ. Αναργύρους όπου στο ντέρμπι κορυφής, η αήττητη Ίριδα λύγισε με 2-3 τον Κρόνο στο τάι μπρέικ, και με το δίποντο αυτό παρέμεινε σε κοντινή απόσταση από τον Θρίαμβο που δεν είχε απώλειες. Από την άλλη πλευρά και ο Κρόνος μπορεί να έχασε για πρώτη φορά φέτος αλλα δεν … χάθηκε καθώς με τον πόντο που πήρε, έμεινε στο-2 από την πρώτη θέση.

Το θρίλερ ξεκίνησε με την Ιριδα να μπαίνει εντυπωσιακά στο ματς με 0-2 (13-25, 18-25), Στη συνέχεια ο Κρόνος κυριάρχησε και με όπλο τον ενθουσιασμό, ισοφάρισε σε 2-2 με τα σετ να κρίνονται στις λεπτομέρειες (25-23, 25-22). Το τάι μπρέικ ήταν δραματικό με τις φιλοξενούμενες να επικρατούν με 10-15.

Σημαντικό διπλό χωρίς απώλειες για τον επίσης αήττητο Εθνικό στο Μοσχάτο. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε με 0-3 σε μια έδρα που δυσκολεύεται παραδοσιακά, και παρέμεινε στην τρίτη θέση και στο -2 από το ρετιρέ της βαθμολογίας .

Οι «κυανόλευκες» με 13 πόντους είναι πλέον ισόβαθμες με τον Κρόνο, τον οποίο υποδέχονται σε κομβικό ντέρμπι τετράδας την επόμενη αγωνιστική (6η) στα Καμίνια, ενώ την έβδομη θα αγωνιστούν σε δεύτερη διαδοχική μονομαχία με την Ίριδα στο ΣΕΦ.Αγωνιστικά στο χθεσινό παιχνίδι στο Μοσχάτο, ο Εθνικός ηταν πιο συγκεντρωμένος, και με λιγότερα λάθη ενώ από την άλλη ο γηπεδούχος ΑΟΠ, προσπάθησε αλλά δεν μπόρεσε να πάρει κάτι θετικό,

Χαμόγελα στον Κορυδαλλό για την πρώτη φετινή νίκη με 3-0 στο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Παναγιώτη Ζουπάνου, «έσπασε το ρόδι» με εντυπωσιακή απόδοση και καθαρό τρίποντο κόντρα στον γειτονικό Ιάσωνα Νίκαιας. Οι γηπεδούχες ήταν καταιγιστικές καθώς πήραν τα δύο πρώτα σετ με 25-14, 25-16 ενώ στο τρίτο έκαναν «πάρτι» με το εκπληκτικό 25-4! Οι νικήτριες με αυτό το αποτέλεσμα βελτίωσαν την βαθμολογική τους θέση και ανέβηκαν ψυχολογικά για τη συνέχεια, ενώ ο νεοφώτιστος Ιάσωνας, έπεσε στην τελευταία θέση.

Επιστροφή στις νίκες για την Γλυφάδα. Μετά από ένα αρνητικό σερί τριών αγωνιστικών, η ομάδα των νοτίων προαστίων, εμφανίστηκε μεταμορφωμένη, πολύ αποφασιστική και επικράτησε 3-0 (26-16, 26-24, 25-12) του νεοφώτιστου ΓΣ Ιλίου. Η ομάδα από ταΛιόσια ηταν ανταγωνιστική μόνο στο δεύτερο σετ, το οποίο και έχασε με 26-24.

Τέλος θρίλερ είχαμε και στο Π. Φάληρο. Οι γηπεδούχος αν και βρέθηκαν να χάνουν με 1-2 σετ, κατάφεραν να φτάσουν στην ανατροπή με 3-2 και να πάρουν την τρίτη τους νίκη. Από την άλλη ο Έσπερος που πάλεψε αλλα δεν άντεξε να ολοκληρώσει μια μεγάλη νίκη εκτός έδρας, έφυγε με τον πόντο της παρηγοριάς.

Τα αποτλέσματα της 5ης αγωνιστικής:

ΑΣ Ηλιούπολης- Θρίαμβος 1-3 (20 - 25 (1), 25 - 23 (2), 16 - 25 (3), 18 - 25 (4)

ΑΓΣ ‘Αρτεμις- ΓΑΣ Ιάσωνας Νίκαιας 3-0 (25 - 14 (1), 25 - 16 (2), 25 - 4 (3)

ΑΣΠ Γλυφάδα- ΓΣ Ιλίου 3-0 (25 - 16 (1), 26 - 24 (2), 25 - 12 (3)

ΑΟΠ Μοσχάτου- Εθνικός ΟΦΠΦ 0-3 (17 - 25 (1), 20 - 25 (2), 17 - 25 (3)

Κρόνος Αγ. Αναργύρων- ΓΑΝΣ Ίρις 2-3 (13 - 25 (1), 18 - 25 (2), 25 - 23 (3), 25 - 22 (4), 10 - 15 (5)

ΑΟΠ Φαλήρου- ΠΟΚ Έσπερος 3-2 (25 - 22 (1), 24 - 26 (2), 23 - 25 (3), 26 - 24 (4), 15 - 13 (5)