10-11-2023 13:37

ΕΣΠΕΔΑ Τοπική Γυναικών: Μόνος πρώτος και αήττητος ο Άλιμος με 5/5, τρίποντα για Αμφιάλη, Κελεό, Δραπετσώνα, Άμιλλα και Περιστέρι

Μόνος πρώτος στην κορυφή της βαθμολογίας της πέμπτης αγωνιστικής της Τοπικής γυναικών ΕΣΠΕΔΑ, παρέμεινε ο Άλιμος, σε μια αγωνιστική με απόλυτη υπεροχή των φιλοξενούμενων με 0/6 νίκες.!

Οι παίκτριες του Κώστα Μπαλαδήμα επικράτησαν με 0-3 εκτός του ΑΣΟ Ιπποκράτη, έκαναν το 5/5 και έφτασαν τους 14 βαθμούς. Από την άλλη οι γηπεδούχες πάλεψαν μόνο στο δεύτερο σετ, το οποίο ΄και έχασαν στις λεπτομέρειες με 25-27.

Στη δεύτερη θέση με ένα πόντο διαφορά (13β) ο Άρης Αμφιάλης (κεντρική φωτό) που πέρασε εντυπωσιακά από την έδρα του Φοίνικα στον Πειραιά,0-3. Πολύ κοντά στην τρίτη θέση ο Κελεός Ελευσίνας, ο οποίος ήταν ανώτερος κόντρα στον ουραγό Οδυσσέα στην Αγ. Βαρβάρα, και με 0-3, έφτασε τους 11 βαθμούς, και βρίσκεται στο -3 από την κορυφή της βαθμολογίας.

Στην τετράδα σταθερά η Δραπετσώνα που επικράτησε στον Ταύρο του Αίολου με 0-3. Η ομάδα του Γιάννη Πλίθη πέτυχε την τρίτη σερί νίκη της και πιστοποίησε ότι βρίσκεται σε ανοδική πορεία.

Στους 10 βαθμούς και μια ανάσα από την τετράδα και η Άμιλλα Καματερού που επικράτησε εκτός έδρας της ΑΕ Ρέντη, με 0-3. Από την άλλη οι γηπεδούχες μπόρεσαν να κοντράρουν τις νικήτριες μόνο στο δεύτερο σετ, το οποίο και κρίθηκε με 23-25

.Σουπερ διπλό για το Περιστέρι, το οποίο νίκησε στο Αιγάλεω τον δυνατό Μ.Ε.Λ.Α.Σ Αγ. Ελευθέριο με 1-3 και βελτίωσε θεαματικά την βαθμολογική του θέση.  Το παιχνίδι ήταν ένα μεγάλο θρίλερ με τις φιλοξενούμενες να επικρατούν στα τρία από τα τέσσερα σετ, οριακά, και να κάνουν την ανατροπή από 1-0 (25-19, 22-25, 24-26, 24-26). Για την ομάδα του Σπύρου Νικολάκη, αυτή η δεύτερη σερί ήττα ήταν οδυνηρή,καθώς έπαιξε το πρώτο ματς στην φυσική της έδρα από την αρχή του πρωταθλήματος, και μάλιστα μετά από τέσσερα εκτός έδρας αναμετρήσεις.

Τα αποτελέσματα της 5η αγωνιστικής

Αίολος Ταύρου- ΑΣ Δραπετσώνα 0-3 (18 - 25 (1), 17 - 25 (2), 17 - 25 (3)

ΑΣΟ Ιποκράτης- ΑΠΣ Αλίμου 0-3 (10 - 25 (1), 25 - 27 (2), 11 - 25 (3)

ΑΕ Ρέντη- ΑΠΣ Άμιλλα 0-3 (10 - 25 (1), 23 - 25 (2), 18 - 23 (3)

ΑΦΜΣ Φοίνικας- ΑΠΣ Άρης Αμφιάλης 0-3 (18 - 25 (1), 20 - 25 (2), 14 - 25 (3)

Μ.ΕΛ.ΑΣ Αγ. Ελευθέριος- ΑΣ Περιστέρι 1-3 (25 - 19 (1), 22 - 25 (2), 24 - 26 (3), 24 - 26 (4)

Οδυσσέας Αγ. Βαρβάρας- ΑΟ Κελεός 0-3 (16 - 25 (1), 18 - 25 (2), 25 - 27 (3)