08-11-2023 18:16

ΕΣΠΑΑΑ Τοπική γυναικών: Ακάθεκτοι συνέχισαν Πανελληνιος, Ντερή, τα Γλυκα Νερά πήραν το ντέρμπι με Γαια

Σε λεπτές ισορροπίες συνεχίζουν οι πρωτοπόροι στην Τοπική Κατηγορία Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ  Μία ακόμα νίκη πέτυχε ο Πανελλήνιος που παραμένει στην κορυφή με 11 βαθμούς. Κόντρα στην ΟΠΕ Χαλκίδας, η ομάδα της Κυψέλης είχε τον τρόπο να πάρει το τρίποντο με σκορ 3-0 και να πραγματοποιήσει μια ικανοποιητική εμφάνιση.

Παρομοίως, και το Κολλέγιο Ντερή συνεχίζει να βρίσκεται στην κορυφή με 11 βαθμούς επίσης καθώς έκαμψε την αντίσταση του ΠΑΚ Χαλανδρίου με σκορ 3-1. Οι φιλοξενούμενες είχαν κατά διαστήματα καλή απόδοση βάζοντας δύσκολα στο Ντερή κάτι που δεν ήταν αρκετό, όμως, για να τους φέρει τη νίκη.

Νίκη αλλά χαμένος βαθμός για τον ΓΣ Γλυκών Νερών κόντρα στην ΑΣ Σπάτων Γαία. Η Γαία ξεκίνησε δυνατά παίρνοντας το πρώτο σετ αλλά τα Γλυκά Νερά ανέκαμψαν και προηγήθηκαν με 1-2.

Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ εκεί που τα Γλυκά Νερά πήραν τη νίκη με 2-3 αλλά άφησαν έναν χαμένο βαθμό που τους οδηγεί στους 10 συνολικά, έναν πίσω από τους πρωτοπόρους

.Νίκη στο τάι μπρέικ πέτυχε και η Ένωση Βύρωνα επί του Αγίου Στεφάνου. Η Ένωση Βύρωνα βρέθηκε πίσω στα σετ με 1-0 και 2-1 αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-3 και συνεχίζει έτσι να βρίσκεται ψηλά στη βαθμολογία.

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο ΑΣ Τυφών καθώς επικράτησε του ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" με 0-3. Το πρώτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες αλλά η ομάδα του Τυφώνα ανέβασε ταχύτητα στη συνέχεια και έφτασε σε νίκη με καθαρό σκορ.Την πρώτη του νίκη σημείωσε ο Απόλλωνας καθώς επικράτησε με καθαρό σκορ στην έδρα του Καρέα. Οι φιλοξενούμενες είχαν σωστές επιλογές στα κρίσιμα σημεία του πρώτου σετ και στη συνέχεια με ανεβασμένη απόδοση έφτασαν στο τελικό 0-3 και τη νίκη.