14-02-2023 19:58

Life Β’ Εθνική Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Συνεχίζει αήττητη η Δεξαμενή των ρεκόρ στην τετράδα οι Νέοι Βύρωνος

Για μία ακόμα αγωνιστική η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης αγνόησε την ήττα στη LIFE Β’ Εθνική Γυναικών. Παράλληλα, οι Νέοι Βύρωνος εκμεταλλεύτηκαν το γεγονός ότι ο Απόλλων Αγίου Δημητρίου γνώρισε την ήττα και μπήκαν ξανά στην τετράδα ενώ Φοίβος Μελισσίων και Αθηνά Μαγκουφάνας συνέχισαν με νίκες

Η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης πέρασε νικηφόρα και από την έδρα του Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου. Σε ένα παιχνίδι δύσκολο και για τις δύο ομάδες αποδείχθηκε ότι κανένα σετ δε θα κρινόταν με ευκολία. Ωστόσο η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης πήρε το προβάδισμα στα σετ και αυτό έδωσε ώθηση για τη συνέχεια. Εν τέλει η ομάδα της Έφης Μαρτσουκάκη σημείωσε τη 17η νίκη σε 17 αγώνες και παραμένει στην πρώτη θέση.

Αγχωτική νίκη για την Αθηνά Μαγκουφάνας στην έδρα του Παπάγου σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα πέντε σετ. Η Αθηνά Μαγκουφάνας είδε τον Παπάγου να ισοφαρίζει δύο φορές στα σετ, σε ένα παιχνίδι όπου όλα τα σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Στο τάι μπρέι, όμως, οι φιλοξενούμενες απέφυγαν τα λάθη, κέρδισαν τις κομβικές φάσεις και με 10-15 έφτασαν στη νίκη με 2-3.

Νίκη τετράδας πέτυχαν οι Νέοι Βύρωνος που επικράτησαν με 0-3 του ΠΑΚ Χαλανδρίου. Με τον Απόλλωνα Αγ. Δημητρίου να έχει ηττηθεί, οι Νέοι Βύρωνος πέτυχαν μια σημαντική νίκη με καθαρό σκορ που ανέβασε την ομάδα στην τέταρτη θέση και αφήνει υποσχέσεις για τη συνέχεια.Χαμένος βαθμός αλλά νίκη για του Ίωνες απέναντι στη Γκράβα.

Η Γκράβα βρέθηκε να προηγείται με 1-2 σετ αλλά οι γηπεδούχες γύρισαν ξανά το παιχνίδι φτάνοντας στο νικηφόρο 3-2. Με αυτό το δίποντο οι Ίωνες παραμένουν δύο βαθμούς πίσω από τους Νέους Βύρωνος και έναν πίσω από τον Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου κάτι που δείχνει ότι όλα είναι ανοιχτά για τη συνέχεια.

Με καθαρό τρίποντο συνέχισε και η Ένωση Βύρωνα που απέναντι σε μια αξιόμαχη ΕΣ Νέας Μάκρης πήρε τη νίκη με 3-1. Η καλή εικόνα της Νέας Μάκρης στο τρίτο και το τέταρτο σετ έδωσε ενδιαφέρον στην αναμέτρηση αλλά οι γηπεδούχες άντεξαν την πίεση και πήραν αυτό που ήθελαν μειώνοντας τη διαφορά των δύο ομάδων στους 2 πλέον.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:17η αγωνιστική LIFE Β' Εθνικής Γυναικών

ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" - ΑΣ Νίκη Αμαρουσίου  3-0 (25-19,25-17,25-14)

Ένωση Βύρωνα - ΕΣ Νέας Μάκρης     3-1 (25-11,25-16,22-25,25-22)

ΑΣ Παπάγου - ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004  2-3 (23-25,25-23,22-25,25-22,10-15)

Ίωνες ΑΣΠ - ΑΕ Γκράβας    3-2 (25-22,10-25,15-25,25-22,15-10)

ΠΑΚ Χαλανδρίου - ΑΟ Νέοι Βύρωνος  0-3 (15-25,20-25,12-25)

ΓΣ Απόλλων Αγίου Δημητρίου - ΑΟ Δεξαμενής Μεταμόρφωσης  0-3 (22-25,19-25,20-25)