15-02-2023 16:48

ΕΣΠΑΑΑ Τοπική Γυναικών: Νίκες για την πρώτη εξάδα της κατηγορίας

Χωρίς εκπλήξεις συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών της ΕΣΠΑΑΑ καθώς και οι έξι πρώτες ομάδες της βαθμολογίας συνέχισαν με νίκες.

Για μία ακόμα αγωνιστική ο ΑΟ Άνοιξης συνέχισε χωρίς ήττα καθώς επικράτησε με 0-3 του ΓΣ Χαλανδρίου. Και τα τρία σετ κρίθηκαν με διψήφια διαφορά φανερώνοντας την ανωτερότητα των φιλοξενούμενων. Με το τρίποντο αυτό ο ΑΟ Άνοιξης παρέμεινε στην κορυφή φτάνοντας τους 47 βαθμούς.

Στους 41 βρίσκεται πλέον ο ΑΟ Θρακομακεδόνων. Ο ΑΟ Αγίου Στεφάνου έβαλε δύσκολα κατά βάση στο τρίτο σετ αλλά ο ΑΟ Θρακομακεδόνων είχε περισσότερες λύσεις και πιο καθαρό μυαλό στα μεγάλα ράλι κάτι που οδήγησε στο τελικό 3-0.

Μεγάλο διπλό την έδρα του ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς" για τα Γλυκά Νερά με 0-3. Οι γηπεδούχες προσπάθησαν να βάλουν δύσκολα στα Γλυκά Νερά ωστόσο οι φιλοξενούμενες είχαν σταθερή απόδοση και περιόρισαν τα λάθη στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού. Η νίκη με καθαρό σκορ διατήρησε την ομάδα των Γλυκών Νερών στην τρίτη θέση, έξι βαθμούς μακριά από τους Θρακομακεδόνες.

Άνετη επικράτηση για τον Απόλλωνα κόντρα στον ΓΣ Κορωπίου με 3-0. Ο Απόλλωνας μπήκε συγκεντρωμένα στο παιχνίδι και χωρίς να αφήσει περιθώρια στην αντίπαλη ομάδα έχτισε μεγάλη διαφορά και στα τρία σετ φτάνοντας στο 3-0 χωρίς ιδιαίτερο άγχος.Παραμένει σε τροχιά πεντάδας ο ΑΟ Καρέα καθώς συνέχισε με νίκη κόντρα στον Τυφών.

Οι φιλοξενούμενες είχαν καλή απόδοση τόσο στο πρώτο όσο και στο τρίτο σετ αλλά ο ΑΟ Καρέα είχε περισσότερες λύσεις στην επίθεση κάτι που βοήθησε ώστε να έρθει το τελικό 3-0.Ισόβαθμή με τον ΑΟ Καρέα στην πέμπτη θέση παραμένει η ομάδα του Κολλεγίου Ντερή.

Η ΟΠΕ Χαλκίδας αποδείχθηκε δύσκολος αντίπαλος και κατακτώντας το δεύτερο σετ το παιχνίδι βρέθηκε σετ ισορροπία. Το τρίτο σετ ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι που τελικά κατέληξε στην ομάδα του Ντερή και εν συνεχεία έγινε και το 1-3 με το Ντερή να παίρνει μια πολύτιμη νίκη σε μια δύσκολη έδρα.