20-12-2022 15:22

ΕΣΠΑΑΑ Life Β Εθνική Γυναικών: Πρωταθλήτρια χειμώνα η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης, μεγάλη ανατροπή απο τη Ν. Μάκρη

Το 2022 'εκλεισε για τη LIFE Β΄Εθνικής Γυναικών καθώς βήκε τη Δεξαμενή Μεταμόρφωσης στην κορυφή της βαθμολογίας στο τέλος του Α΄ γύρου και παράλληλα αναδείχτηκε πρωταθλήτρια χειμώνα στο +5 απο τον δεύτερο Φοίβο Μελισσίων. Σε μια αγωνιστική που δεν άλλαξαν πολλά στις πρώτες θέσεις η έκπληξη έγινε από τη Νέα Μάκρη που πήρε μια μεγάλη νίκη κόντρα στους Νέους Βύρωνος. Το πρωτάθλημα έχει πλέον διακοπή και θα ξεκινήσει  και πάλι στις 9/1/23

Χωρίς ήττα συνέχισε η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης αφού έκανε το 11 στα 11 επικρατώντας του Παπάγου με 1-3. Η ομάδα του Παπάγου πήρε το δεύτερο σετ και πάλεψε μέχρι το τέλος του τρίτου σετ, το οποίο τελικά έχασε, αλλά στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες έδειξαν τη δυναμική τους. Με το σκορ στο 1-2 σετ η Δεξαμενή Μεταμόρφωσης έκανε ένα εντυπωσιακό τέταρτο σετ και με 8-25 έφτασε στο 1-3 και πήρε ακόμα τρεις βαθμούς.

Πολύ καλή εμφάνιση έκαναν τα κορίτσια του Φοίβου Μελισσίων που υποδέχτηκαν τον ΠΑΚ Χαλανδρίου. Και τα τρία σετ κρίθηκαν με διψήφια διαφορά πόντων καθώς οι γηπεδούχες είχαν πολύ καλή απόδοση σε όλους τους τομείς και οδήγησαν σε λάθη την αντίπαλη πλευρά. Με νίκη 3-0 και τρεις ακόμα βαθμούς ο Φοίβος Μελισσίων έφτασε τους 28 βαθμούς και παραμένει στη δεύτερη θέση.

Πολύτιμη νίκη για την Αθηνά Μαγκουφάνας που μεγάλωσε τη διαφορά από την τέταρτη θέση στους 3 βαθμούς. Κόντρα στους Ίωνες η Αθηνά Μαγκουφάνας είχε καλή εικόνα και έβαλε δύσκολα στην αντίπαλη ομάδα. Οι γηπεδούχες δυσκολεύτηκαν να ακολουθήσουν το ρυθμό του παιχνιδιού και αυτό είχε ως αποτέλεσμα τη νίκη της Αθηνάς Μαγκουφάνας με 0-3 χωρίς ιδιαίτερο άγχος.

Η έκπληξη της αγωνιστικής έγινε από τη Νέα Μάκρη. Η Νέα Μάκρη έκανε την τέταρτη νίκη της στη σεζόν επικρατώντας των Νέων Βύρωνος με 3-2 μετά από απόλυτη ανατροπή. Οι μπλε του Βύρωνα προηγήθηκαν με 0-2 και έδειχναν ότι οδεύουν σε μία ακόμα νίκη, ωστόσο οι γηπεδούχες είχαν την τελευταία λέξη.  Με επική αντεπίθεση οι πάικτριες του Γιάννη Φάκα ανέτρεψαν το σκορ σε 3-2, και η Νέα Μάκρη έφτασε τους 13 βαθμούς.

Οι Νέοι Βύρωνος παραμένουν εντός τετράδας αλλά είδαν τη διαφορά με την Αθηνά Μαγκουφάνας να γίνεται πλέον 3 βαθμοί.

Την απώλεια βαθμών των Νέων Βύρωνος αξιοποίησε η Νίκη Αμαρουσίου. Η ομάδα των βορείων προαστίων αν και βρέθηκε να χάνει με 0-1 σετ γύρισε το παιχνίδι και πήρε τη νίκη με 3-1 κόντρα στη Γκράβα. Με το αποτέλεσμα αυτό η Νίκη Αμαρουσίου έφτασε στους 17 βαθμούς, τρεις λιγότερους από τους Νέους Βύρωνος.Τέλος, σημαντικό τρίποντο πήρε ο Απόλλων Αγίου Δημητρίου κόντρα στην Ένωση Βύρωνα.

Η Ένωση Βύρωνα ξεκίνησε καλά και με 25-23 πήρε το πρώτο σετ. Παρά την πολύ καλή παρουσία των γηπεδούχων, όμως, ο Απόλλων Αγίου Δημητρίου κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και με 1-3 πήρε τη νίκη φτάνοντας τους 16 βαθμούς.