20-12-2022 00:45

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α. Life B΄Εθνική ανδρών: Νίκες για τους γηπεδούχους στην πρεμιέρα της Β' φάσης

Ξεκίνημα για τη Β’ Φάση του πρωταθλήματος LIFE Β’ Εθνικής Ανδρών της ΕΣΠΑΑΑ. Το κομμάτι του πρωταθλήματος που κρίνει ουσιαστικά όλη τη χρονιά άρχισε με υπεροχή των γηπεδούχων, καθαρές νίκες αλλά και μία εκκρεμότητα καθώς το παιχνίδι ανάμεσα σε Ηλυσιακό και Ίωνες θα πραγματοποιηθεί τις επόμενες μέρες.

Όσον αφορά τα παιχνίδια που πραγματοποιήθηκαν, ο ΑΟ Παγκρατίου ξεκίνησε με φόρα από την Α’ Φάση. Κόντρα στην Αθηνά Μαγκουφάνας οι παίκτες του Σάββα Λοϊζίδη ήταν απόλυτα προετοιμασμένοι. Μετά το 25-18 του πρώτου σετ οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμό, πίεσαν περισσότερο την υποδοχή του Παγκρατίου αλλά αυτό δεν αποδείχθηκε αρκετό καθώς το Παγκράτι περιόρισε τα λάθη και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-0.

Σημαντική νίκη πέτυχε η Αγία Παρασκευή κόντρα στον Οδυσσέα με 3-1. Ο Οδυσσέας, που τελείωσε την Α’ Φάση χωρίς ήττα, λύγισε από την Αγία Παρασκευή στο ξεκίνημα του δεύτεροιυ γύρου. Μετά από δύο σετ που μοιράστηκαν στις δύο ομάδες η Αγία Παρασκευή αξιοποίησε τα δυνατά της στοιχεία, περιόρισε την επιθετική δεινότητα των φιλοξενούμενων και εν τέλει πήραν τη νίκη με 3-1.Με νίκη και εξαιρετική εμφάνιση ξεκίνησε και η ΑΕ Αμπελοκήπων. Ο κόουτς Μιχαλόπουλος είδε την ομάδα του να αποδίδει και να χτίζει μεγάλη διαφορά και στα τρία σετ. Αυτό ήταν αρκετό για την ΑΕ Αμπελοκήπων ώστε να πάρει τη νίκη με 3-0 χωρίς να βρει ιδιαίτερη αντίσταση.