14-11-2022 13:50

Ε.Σ.ΠΕ.Δ.Α: Τοπική 2 γυναικών: Στην κορυφή σκαρφάλωσαν Κελεός και Πειραϊκός, τρίποντα για Σείριο, Αγ. Αναργύρους, Αφροδίτη, Αρμενική

Αλλαγή κορυφής στην τοπική 2 γυναικών της ΕΠΕΔΑ, καθώς για την 5η αγωνιστική, η πρωτοπόρος και αήττητη Άμιλλα είχε ρεπό, και έτσι ο Κελεός και ο Πειραϊκός Σύνδεσμος βρήκαν την ευκαιρία να σκαρφαλώσουν στο ρετιρέ της βαθμολογίας με 13 πόντους.

Η ομάδα του Κελεού έπαιξε στο Πέραμα με τον γηπεδούχο Ερμή, τον οποίο ξεπέρασε εύκολα με 0-3 (8 - 25 (1), 19 - 25 (2), 12 - 25 (3)

Σπουδαία εμφάνιση και νίκη από τον επίσης πρωτοπόρο Πειραϊκό που πήρε καθαρό τρίποντο με 3-0 ((25 - 14 (1), 25 - 8 (2), 25 - 16 (3) κόντρα στον νεανικό Άρη Αιγάλεω.

Με χαρακτηριστική άνεση, ο Σείριος Ασπροπύργου πήρε νέο τρίποντο κόντρα στην Νέα Πέραμο με 0-3(10 - 25 (1), 14 - 25 (2), 12 - 25 (3) και βρέθηκε στην τέταρτη θέση.

Με περίπατο από το κλειστό του Κορυδαλλού πέρασε και η πέμπτη Αρμενική. Η ομάδα του Πειραιά ήταν πολύ ανώτερη από την αντίπαλο της, και επικράτησε με 0-3 (18 - 25 (1), 11 - 25 (2), 16 - 25 (3) Δεύτερη νίκη για την Αφροδίτη η οποία νίκησε 3-0 (25 - 21 (1), 25 - 15 (2), 25 - 22 (3) τον ΑΟ Ελευσίνα μετά από δυνατή μονομαχία και τα δύο σετ να κρίνονται στις λεπτομέρειες.

Αποτελέσματα 5ης αγωνιστικής

Νέα Πέραμος-Σείριος Ασπροπύργου 0-3 (10 - 25 (1), 14 - 25 (2), 12 - 25 (3)

ΓΕ Αγ. Αναργύρων-ΑΕ Ρέντη 3-1 (20 - 25 (1), 27 - 25 (2), 25 - 18 (3), 25 - 19 (4)

Πειραϊκός Σύνδεσμος-Άρης Αιγάλεω 3-0 (25 - 14 (1), 25 - 8 (2), 25 - 16 (3)

ΓΣΚ Ειρήνη- Αρμενική Πειραιώς 0-3 (18 - 25 (1), 11 - 25 (2), 16 - 25 (3)

ΑΣ Αφροδίτη- ΑΟ Ελευσίνα 3-0 (25 - 21 (1), 25 - 15 (2), 25 - 22 (3)

ΓΣ Ερμής Περάματος- ΑΟ Κελεός 0-3 (08 - 25 (1), 19 - 25 (2), 12 - 25 (3)