14-11-2022 14:54

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α. Life B΄Εθνική ανδρών: Καμία αλλαγή στην τετράδα των δύο ομίλων

Οι τέσσερις ομάδες που 'εχουν προβάδισμα  στους δύο ομίλους του LIFE Β Εθνικής ήταν αυτές που πέτυχαν τις νίκες στην 5η αγωνιστική  και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα  να μην άλλαξε τίποτα στην κορυφή των δύο ομίλων, και μάλιστα οι διαφορές να παραμείνουν αναλλοίωτες.

Η ισοβαθμία παρέμεινε στον Α όμιλο αφού Οδυσσέας και Αγία Παρασκευή πήραν καθαρές νίκες. Το 4 στα 4 έκανε ο Οδυσσέας αφού ξεπέρασε και το εμπόδιο των Νέων Βύρωνος.

Οι παίκτες του Γιάννη Δημητρίου είχαν τις λύσεις όταν οι Νέοι Βύρωνος άσκησαν πίεση και αυτό οδήγησε σε λάθη τους φιλοξενούμενους. Η ομάδα της Οδυσσέα δεν έχασε την υπεροχή στο παιχνίδι και με 3-0 πήρε ακόμα μία νίκη και έφτασε τους 12 βαθμούς.

Παρομοίως και η Αγία Παρασκευή ήταν η ομάδα που κυριάρχησε στο παιχνίδι κόντρα στον ΕΑΟ Σπάτων. Ο Χρήστος Κατσιγιάννης είδε την Αγία Παρασκευή να έχει το πάνω χέρι και στα τρία σετ και να φτάνει φυσιολογικά στο 0-3. Έτσι και η Αγία Παρασκευή βρίσκεται στους 12 βαθμούς έχοντας ωστόσο ένα παιχνίδι περισσότερο.Δεύτερη συνεχόμενη νίκη για τον Ηλυσιακό που πέρασε νικηφόρα με 0-3 από την έδρα του Γέρακα. Οι γηπεδούχοι έχασαν από νωρίς σχετικά την επαφή με το σκορ και στα τρία σετ και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να χτίσει διαφορά ασφαλείας ο Ηλυσιακός και με σχετική άνεση να κάνει το 0-3.

Οι Ίωνες, όπως και ο Ηλυσιακός, έφτασαν επίσης στους 9 βαθμούς. Ο Τεύκρος ήταν εκτός κλίματος στο πρώτο σετ ωστόσο στη συνέχεια βελτιώθηκε και κατέκτησε μάλιστα το τρίτο σετ μετά από μεγάλη προσπάθεια. Το τέταρτο σετ έγινε ιδιαίτερα αμφίρροπο αλλά τελικά οι Ίωνες πήραν αυτό που ήθελαν και με 1-3 πέτυχαν μια σημαντική νίκη.

Στον Β όμιλο η Αθηνά Μαγκουφάνας διατήρησε το αήττητο και παράλληλα την υπεροχή της. Κόντρα στη Γκράβα πραγματοποίησε μια ακόμα καλή εμφάνιση και χωρίς να κινδυνεύσει σε κανένα από τα τρία σετ έφτασε στο νικηφόρο 0-3.

Τρεις βαθμούς πίσω από την Αθηνά Μαγκουφάνας, στις 11 δηλαδή, βρίσκεται ο ΑΟ Παγκρατίου που νίκησε με 3-0 τον Νηρέα. Οι γηπεδούχοι του Παγκρατίου είχαν τις λύσεις επιθετικά και με συνέπεια στην υποδοχή επικράτησαν και στα τρία σετ φτάνοντας στο 3-0 και κατακτώντας το τρίποντο.

Η ισοβαθμία συμπληρώνεται η τετράδα αφού ο ΟΠΕ Χαλκίδας και η ΑΕ Αμπελοκήπων βρίσκονται πλέον στους 10 βαθμούς. Η ΟΠΕ Χαλκίδας είχε καλή εικόνα απέναντι στην Ένωση Γαλατσίου και ουσιαστικά βρήκε δυσκολία μόνο στο τρίτο σετ. Ωστόσο με 3-0 και χωρίς χαμένο βαθμό συνέχισαν οι παίκτες του Χρήστου Αδάμ παραμένοντας για τα καλά σε τροχιά τετράδας.

Το ίδιο συμβαίνει και με την ΑΕ Αμπελοκήπων αφού ο Εθνικός δεν κατάφερε να κατακτήσει κάποιο σετ και γενικότερα να βάλει μεγάλη αντίσταση. Με απόδοση που συνεχώς αυξάνονταν η ΑΕ Αμπελοκήπων κατέκτησε και τα τρία σετ και με 3-0 πήρε την τρίτη νίκη της σε πέντε αγώνες.