11-11-2022 16:31

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α.Τοπική γυναικών: Χαμένος βαθμός για Θρακομακεδόνες, μόνος πρώτος ο ΑΟ Άνοιξης

Στην πρώτη θέση χωρίς «συγκάτοικο» είναι πλέον ο ΑΟ Άνοιξης που πήρε το δώρο του ΑΟ Θρακομακεδόνων και το αξιοποίησε στο έπακρο στην 5η αγωνιστική της Τοπικής Κατηγορίας Γυναικών.

Η ομάδα του ΑΟ Άνοιξης είχε δύσκολο έργο κόντρα στον Απόλλωνα. Οι γηπεδούχες είχαν καλή απόδοση από το δεύτερο σετ και μετά αλλά η ατομική ποιότητα και η αποτελεσματικότητα στην επίθεση έδωσαν την υπεροχή στην ομάδα της Άνοιξης που με 0-3 κατάφερε να πάρει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς φτάνοντας συνολικά τους 15.

Έχασε έδαφος στη μάχη της κορυφής ο ΑΟ Θρακομακεδόνων που γνώρισε την πρώτη του ήττα για φέτος. Ο ΑΟ Καρέα μπορεί να έχασε το πρώτο σετ αλλά πήρε προβάδισμα με 2-1. Το παιχνίδι ωστόσο κρίθηκε στο τάι μπρέικ με τις γηπεδούχες του Χαράλαμπου Σταθόπουλου να βρίσκουν το δρόμο προς τη νίκη με 15-10 και 3-2 στα σετ.

Αυτή η νίκη έδωσε… ζωή στον ΑΟ Καρέα που με 9 βαθμούς πλέον μπαίνει για τα καλά στη μάχη της πεντάδας.Ισοβαθμία στην τρίτη θέση και τους 10 βαθμούς. Από τη μία, το Κολλέγιο Ντερή επικράτησε του Αγίου Στεφάνου με 3-1 σε ένα παιχνίδι που τα δύο πρώτα σετ είχαν πλούσιο θέαμα και ανταγωνισμό.

Από εκεί και πέρα το Ντερή ανέβασε απόδοση και έφτασε στη νίκη που έφερε τρεις σημαντικούς βαθμούς.Στους 10 βαθμούς βρίσκεται και ο ΓΣ Γλυκών Νερών αφού πέρασε με επιτυχία από την έδρα της ΟΠΕ Χαλκίδας. Το τελικό 0-3 έδωσε βαθμούς και ψυχολογία στις αθλήτριες του Στέφανου Μονδέλου που παραμένουν για τα καλά στις πρώτες θέσεις και στοχεύουν σε ακόμα καλύτερη συνέχεια.Στους 9 βαθμούς, όσους και ο ΑΟ Καρέα, είναι και ο ΑΟ Βάρης "Ο Αναγυρούς".

Με μια άνετη επικράτηση επί του Κορωπίου με 3-0 οι γηπεδούχες παραμένουν στην πεντάδα. Κόντρα στον ΓΣ Κορωπίου πραγματοποίησαν απόλυτα ικανοποιητική εμφάνιση δεχόμενες μονοψήφιο αριθμό πόντων στα δύο από τα τρία σετ και έδειξαν να είναι σε καλή κατάσταση ενόψει της συνέχειας.Την πρώτη του νίκη πέτυχε ο ΑΣ Τυφών που με 0-3 πέρασε νικηφόρα από την έδρα του ΓΣ Χαλανδρίου.

Οι φιλοξενούμενες επικύρωσαν την ανωτερότητά τους σε ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δύο ομάδες που δεν είχαν γνωρίσει τη γεύση της νίκης και ξεκόλλησαν από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας φτάνοντας τους 5 βαθμούς.Αναλυτικά τα αποτελέσματα: