31-10-2022 16:34

ΕΣΠΑΑΑ K18 Αγόρια: Ασταμάτητος ο Πανερυθραϊκός, στον Παναθηναϊκό το ντέρμπι του Β ομίλου

Χωρίς αλλαγές στην κορυφή του Α ομίλου αλλά και με ένα ντέρμπι στον Β όμιλο πραγματοποιήθηκε η 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος Αγοριών Κ18 της ΕΣΠΑΑΑ. Ο Πανερυθραϊκός συνέχισε τη νικηφόρα πορεία του αφού επικράτησε και της Αθηνάς Μαγκουφάνας. Το παιχνίδι ξεκίνησε με το εντυπωσιακό 4-25 του πρώτου σετ. Η Αθηνά Μαγκουφάνας, με το σε βάρος της 0-2 σετ, πήρε το τρίτο σετ αλλά τελικά η νίκη πήγε στους φιλοξενούμενους και διατήρησε τον Πανερυθραϊκό πρώτο με 12 βαθμούς.

Σε απόσταση τριών βαθμών παρέμεινε η Σχολή Μωραΐτη καθώς πήρε νίκη με 3-1 κόντρα στην ΟΠΕ Χαλκίδας. Τα δύο πρώτα σετ ήταν ισορροπημένα αλλά στη συνέχεια οι παίκτες της Σχολής Μωραΐτη ανέβασαν απόδοση τους, και πήραν την πολύτιμη νίκη χωρίς να χάσουν βαθμό.

Πρώτη νίκη για το Φοίβο Μελισσίων στην 4η αγωνιστική. Το Κολλέγιο Αθηνών πάλεψε μέχρι το τέλος σε όλα τα σετ, κατέκτησε το δεύτερο, αλλά τελικά ο Φοίβος Μελισσίων πήρε τη νίκη με 3-1 με όλα τα σετ που πήραν οι γηπεδούχοι να κρίνονται στην ελάχιστη δυνατή διαφορά.Χωρίς να χάσει βαθμό συνέχισε και σε αυτή την αγωνιστική η ομάδα των Νέων Βύρωνος.

Με καλή εμφάνιση και με νίκη 3-0 οι Νέοι Βύρωνος έκαμψαν την αντίσταση των Σπάτων και έφτασαν τους 12 βαθμούς.Το ντέρμπι της αγωνιστικής ήταν αυτό ανάμεσα σε ΑΕΚ και Παναθηναϊκό. Ο αγώνας είχε συνεχείς ανατροπές και κατέληξε να κριθεί στο τάι μπρέικ. Ο Παναθηναϊκός με 9-15 πήρε το τάι μπρέικ και επικράτησε με 2-3 φτάνοντας παράλληλα τους 11 βαθμούς.

Ανατροπή για το Μαρκόπουλο και νίκη στην έδρα της Αγία Παρασκευής με 1-3. Το πρώτο σετ πήγε στην πλευρά των γηπεδούχων με 25-21 αλλά το Μαρκόπουλο διόρθωσε τα λάθη του και έφτασε στη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

04η αγωνιστική

Α Όμιλος

ΑΟΠ Κηφισιάς - Ρεπό ΣΦΑ Μελισσίων "Ο Φοίβος" - ΣΑ Κολλεγίου Αθηνών 3-1 (25-23,21-25,26-24,26-24)

ΑΕ "Αθηνά" Μαγκουφάνας 2004 - Πανερυθραϊκός ΑΣ 1-3 (4-25,20-25,25-23,19-25)

ΑΣ Σχολή Μωραϊτη - ΟΠΕ Χαλκίδας   3-1 (26-24,21-25,25-21,25-10)