31-10-2022 11:39

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α.: Συνεχίζουν στη κορυφή Αγία Παρασκευή και Αθηνά Μαγκουφάνας στην Β' εθνική ανδρών

Με αμείωτο ενδιαφέρον συνεχίζεται η LIFE Β Εθνική των ανδρών όπου δεν σημειώθηκαν μεγάλες αλλαγές στην κορυφή των δύο ομίλων.

Στον Α όμιλο έκανε το 3 στα 3 η Αγία Παρασκευή και με 9 βαθμούς οδηγεί την κούρσα. Ο γηπεδούχος ΟΦ Γέρακα δεν κατάφερε να βάλει δύσκολα στην Αγία Παρασκευή αφού στα δύο πρώτα σετ οι γηπεδούχοι έμειναν σε μονοψήφιο αριθμό πόντων ενώ το τρίτο σετ κρίθηκε με διψήφια διαφορά. Ο Χρήστος Κατσιγιάννης είδε την ομάδα του να πιάνει υψηλά επίπεδα απόδοσης και το τελικό 0-3 ήταν το ιδανικότερο αποτέλεσμα για τους φιλοξενούμενους.Ο Οδυσσέας διπλασίασε τις νίκες και έφτασε τους 6 βαθμούς με τη νίκη επί των Σπάτων. Με καθαρό μυαλό και αποτελεσματικότητα στην επίθεση οι γηπεδούχοι πέτυχαν το στόχο τους και πήραν την καθαρή νίκη και το τρίποντο που τους κρατάει κοντά στην κορυφή.Στους 6 βαθμούς αλλά με παιχνίδι περισσότερο από τον Οδυσσέα βρίσκεται και η ομάδα των Νέων Βύρωνος.

Παρότι ο Τεύκρος έβαλε δύσκολα στους φιλοξενούμενους κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 25-20 η ομάδα του Βαγγέλη Περόπουλου ήταν καλύτερη στη συνέχεια. Σε ένα παιχνίδι αρκετά ισορροπημένο οι Νέοι Βύρωνος ήταν καλύτεροι στις κρίσιμες φάσεις και με 1-3 πήραν τη νίκη και τους 3 βαθμούς.Νίκη με 3-1 και για τον ΑΚ Ζωγράφου επί του Ηλυσιακού. Η ομάδα του Ζωγράφου πήρε την πρώτη νίκη της για φέτος παρότι βρέθηκε πίσω στα σετ. Ανέκαμψε, βελτίωσε υποδοχή και σερβίς και έφτασε στο τελικό 3-1.

Στον Β όμιλο ο Εθνικός ήταν η ομάδα που είχε ρεπό. Στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι της αγωνιστικής η Αθηνά Μαγκουφάνας επικράτησε εκτός έδρας των Αμπελοκήπων. Οι γηπεδούχοι ήταν καλοί και έβαλαν προβλήματα στην Αθηνά Μαγκουφάνας κατακτώντας μάλιστα το τρίτο σετ. Δεν είχαν ωστόσο καθαρό μυαλό στις δύσκολες φάσεις και το τελικό 1-3 έδωσε το τρίποντο στους φιλοξενούμενους που παραμένουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας χωρίς απώλειες.

Έναν βαθμό πίσω, στους 8, βρίσκεται το Παγκράτι αφού ξεπέρασε το εμπόδιο της Γκράβας. Οι γηπεδούχοι δεν απείλησαν στο πρώτο σετ αλλά ήταν ιδιαίτερα βελτιωμένοι στη συνέχεια. Παρόλα αυτά το Παγκράτι είχε τις λύσεις στη μπροστά ζώνη και κατάφερε να επικρατήσει με το τελικό 0-3.Η Ένωση Γαλατσίου ακολουθεί με δύο νίκες σε δύο αγώνες. Στην έδρα του Άτλαντα Δάφνης Υμηττού η Ένωση Γαλατσίου είχε τον πρώτο λόγο και κυριάρχησε και στα τρία σετ. Με αποτελεσματικότητα και ωραίο βόλεϊ έφτασε στο 0-3 και πήρε τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.Νίκη και τρίποντο και για την ΟΠΕ Χαλκίδας. Κόντρα στον Νηρέα η ΟΠΕ Χαλκίδας έδειξε το καλό της πρόσωπο ακόμα και αν τα βρήκε σκούρα στο δεύτερο σετ. Παρόλα αυτά με 3-0 πέτυχε το σκοπό της και πλέον βρίσκεται στους 6 βαθμούς.