21-02-2022 00:11

Τοπική 3 ΕΣΠΑΑΑ: Σπουδαίο τρίποντο για τον Γέρακα στου Ζωγράφου

Μέρα των φαβορί ήταν για την Τοπική Κατηγορία 3 Γυναικών. Οι τρεις πρώτες ομάδες συνέχισαν νικηφόρα με τη νίκη του ΟΦ Γέρακα επί του Ζωγράφου να ξεχωρίζει.

Όχι μόνο δεν έπιασε ο ΑΚ Ζωγράφου τον ΟΦ Γέρακα στη βαθμολογία αλλά η διαφορά έφτασε τους 6 βαθμούς. Η ομάδα του Γέρακα, με εξαίρεση το δεύτερο σετ, είχε πολύ καλή απόδοση. Με λύσεις στην επίθεση και αξιόπιστη άμυνα το παιχνίδι τελείωσε 3-1 και η ομάδα της Μαρίας Καραγκούνη πήρε το πολύτιμο τρίποντο.

Στην πρώτη θέση παρέμεινε ο ΑΣ Σπάτων "Γαία" που δεν ηττήθηκε ούτε από τον ΑΣ Λαυρίου. Η ομάδα από τα Σπάτα έκανε ακόμα μια καλή εμφάνιση στη Β φάση του πρωταθλήματος και συνεχίζει ακάθεκτη καθώς το 3-0 κόντρα στο Λαύριο ήρθε σύμφωνα με τη ροή του αγώνα και πλέον βρίσκεται στους 22 βαθμούς.Σε απόσταση τριών βαθμών ακολουθεί ο Ιωνικός.

Οι παίκτριες του Δημήτρη Ζιάβρα με απόλυτη προσοχή και συγκέντρωση έφτασαν στο 3-0 απέναντι στον ΑΕ Γκύζη Πολυγώνου και δεν έδωσαν περιθώρια στην αντίπαλη ομάδα ώστε να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι.Νίκη μεγάλης σημασία πέτυχε ο ΕΑΟ Σπάτων στην έδρα του Ηρακλή Χαλκίδας.

Η ομάδα της Χαλκίδας προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι μετά το εις βάρος της 0-2 και παρότι μείωσε σε 1-2 δεν κατάφερε να πάρει το τέταρτο σετ καθώς ο ΕΑΟ Σπάτων επικράτησε στις λεπτομέρειες.

Πλέον όχι μόνο η διαφορά των δύο ομάδων μειώθηκε στον έναν βαθμό αλλά με παιχνίδι λιγότερο ο ΕΑΟ Σπάτων έχει την ευκαιρία να ανέβει ακόμα περισσότερο στη βαθμολογία.Νίκη πέτυχε και ο ΑΣΟΧ ''Φοίβος'' που απέναντι στον Αετό Μεταμόρφωσης χρειάστηκε να πιάσει υψηλή απόδοση.

Μετά από τρία γεμάτα σετ το σκορ πήγε στο 2-1 και από εκεί και μετά οι γηπεδούχες του Φοίβου άλλαξαν ταχύτητα και εκμεταλλευόμενες και την κούραση των αντιπάλων έφτασαν στη νίκη με 3-1.