22-02-2022 15:43

LIFE Β' Εθνικής Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ: Δύσκολη νίκη του Παπάγου, στην τετράδα η Μαγκουφάνα, αμετάβλητη η κορυφή

Οι “μάχες” της 18ης αγωνιστική στη LIFE Β’ Εθνική Γυναικών έφεραν νέα δεδομένα στην τετράδα. Στην πρώτη θέση, βέβαια, ο Αστέρας Αγίου Δημητρίου συνεχίζει να βρίσκεται πρώτος και διατηρεί τη διαφορά ασφαλείας από το Φοίβο Μελισσίων

Το παιχνίδι ανάμεσα σε Παπάγου και Απόλλωνα Αγίου Δημητρίου τράβηξε τα βλέμματα όχι μόνο γιατί ήταν από τα πιο ανταγωνιστικά σε αυτή την αγωνιστική αλλά και επειδή οι ομάδες κάνουν την προσπάθειά τους για την τετράδα. Ο αγώνας είχε πολλές διακυμάνσεις στο σκορ και παρότι ο ΑΣ Παπάγου προηγήθηκε δύο φορές στα σετ οι φιλοξενούμενες κατάφεραν και τις δύο να ισοφαρίσουν και να στείλουν τον αγώνα στο τάι μπρέικ.

Με τις γηπεδούχες να παίρνουν σωστές επιλογές και να εκμεταλλεύονται τις αδυναμίες του Απόλλωνα έγινε το 15-11 που έφερε και το 3-2 υπέρ της ομάδας του Αντώνη Πούμπουρα. Ο Απόλλωνας Αγίου Δημητρίου με τον έναν βαθμό που πήρε παρέμεινε στην τρίτη θέση με 39 ενώ ο Παπάγου βρίσκεται στους 37 ισόβαθμος με την Αθηνά μαγκουφάνας.

Η Αθηνά Μαγκουφάνας, με τη σειρά της, ξεπέρασε το εμπόδιο του Κορωπίου με 0-3. με καλά ποσοστά στην επίθεση και συνέπεια στην άμυνα και την υποδοχή η Αθηνά Μαγκουφάνας έφτασε στη νίκη χωρίς να κινδυνεύσει ιδιαίτερα και υπερτερεί του Παπάγου στην ισοβαθμία για την 4η θέση.Ο Αστέρας Αγίου Δημητρίου συνέχισε τη νικηφόρα πορεία παρά την αντίσταση που δέχτηκε από του Ίωνες.

Οι παίκτριες του Βασίλη Αρναούτη είχαν υπομονή και ποιότητα και αυτό δεν άφησε τους Ίωνες να καταφέρουν κάτι περισσότερο από μια καλή εμφάνιση που ωστόσο ολοκληρώθηκε με 3-0 υπέρ των γηπεδούχων.Νίκη και για το Φοίβο Μελισσίων που βρίσκεται 6 βαθμούς πίσω από τον Αστέρα.

Μετά από ένα πολύ δύσκολο πρώτο σετ για την ομάδα του Σπύρου Νικολάκη που τελείωσε 27-25 ακολούθησε ένα ξέσπασμα με 25-9.Στο τρίτο σετ η Νίκη Αμαρουσία ξαναμπήκε στο παιχνίδι αλλά δεν κατάφερε να μειώσει και με 25-22 ήρθε το τελικό 3-0 για την ομάδα των Μελισσίων

.Με καθαρό τρίποντο συνέχισαν οι Νέοι Βύρωνος επικρατώντας του ΓΣ Χαλανδρίου. Οι φιλοξενούμενες κατέκτησαν το τρίτο σετ αλλά δεν κατάφεραν κάτι περισσότερο καθώς οι παίκτριες των Νέων Βύρωνος είχαν προσήλωση και αποτελεσματικότητα και έφτασαν στο 3-1.

Με τρεις βαθμούς συνέχισε και η Γκράβα καθώς νίκησε με 3-0 τον ΑΣ Τυφών. Το πρώτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχες ανέβασαν ταχύτητα και με βελτιωμένη εικόνα και λιγότερα λάθη έφτασαν στο καθοριστικό 3-0.