22-12-2019 05:32

Final-4 Κυπέλλου ΕΣΠΑΑΑ: Μονομαχία Φοίβου Μελισσίων-Αγ. Παρασκευής για την κατάκτηση του τροπαίου

Η Αγ. Παρασκευή και ο Φοίβος Μελισσίων είναι το ζευγάρι που θα παλέψει για την κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου στον σημερινό μεγάλο τελικό του final-4 του κυπέλλου Ανδρών, στις 20.30 στο κλειστό της πόλης των βορείων προαστίων.

Οι δύο φιναλίστ προέκυψαν από τους χθεσινούς ημιτελικούς, όπου ο Φοίβος Μελισσίων επικράτησε 3-0 της Κερατέας και η διοργανώτρια 3-1 του ΓΣ Κυψέλης που ήταν και η έκπληξη του τουρνουά.

ΓΣ Κερατέας-Φοίβο Μελισσίων 0-3 (19-25, 23-25, 21-25)

Με μια μεγάλη ατυχία ξεκίνησε ο πρώτος ημιτελικός , ανάμεσα στους δύο πρωτοπόρους της Β΄εθνικής ανδρών, καθώς στην προθέρμανση, ο ακραίος της Κερατέας, Ιάσωνας Κανέλλος, υπέστη διάστρεμμα και αποχώρησε από το γήπεδο, υποβασταζόμενος.

Η απουσία-σοκ του Κανέλλου, αποσυντόνισε τους τυπικά γηπεδούχους και έδωσε την ευκαιρία στο Φοίβο στο πρώτο σετ, να ξεφύγει στο σκορ με 5-12, 8-14, 10-15. Στη συνέχεια η ομάδα της Κερατέας, κατάφερε να μειώσει την διαφορά στους δύο με 15-17.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 17-19, εκεί η ομάδα των Μελισσίων με σερί 4-1 από Αριστόπουλο και Κουλοχέρη , πήρε κεφάλι στο σκορ με 18-23, και στη συνέχεια με δύο πόντους του Κουλοχέρη πήρε το σετ με 19-25. Και στο δεύτερο σετ ο Φοίβος έκανε εξίσου ένα πολύ καλό ξεκίνημα κρατώντας σταθερή διαφορά πέντε πόντων, από πίεση στο σερβίς, καλό μπλοκ και αποτελεσματική επίθεση με Αριστόπουλο, Κουλοχέρη, Αμαριανάκη,(8-13, 11-16, 14-19, 15-20).

Οι παίκτες του Ζιντζόβα δεν παράτησαν το ματς, και κατάφεραν με Γιώργο Παπασίδερη, Παπανικολάου και Μανουσάκη να πλησιάσουν στο 19-21 και να κάνουν το σετ, ένα πραγματικό θρίλερ. Στην εξέλιξη, είχαμε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο, 21-22, 22-23, 22-24 , αλλα ο Φοίβος άντεξε στην πίεση της Αγίας και με τον Λέπουρα πήρε το σετ στις λεπτομέρειες με 23-25.

Μεγάλη μάχη είχαμε και στο τρίτο σετ, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα και να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το 15-15.Η ομάδα του Αλεξανδρόπουλου με σερί 6-2, αποσπάστηκε με 17-21 μετά από καρφί του Αμαριανάκη.

Η Κερατέα με αντεπίθεση διαρκείας μείωσε σε 21-22 με τον Παπανικολάου, ο Αριστόπουλος έβαλε μπροστά τον Φοιβο με 21-23. Στη συνέχεια ο Παπανικολάου κάρφωσε, οι παίκτες του Ζιντζόβα πανηγύρισαν προσωρινά, αλλά η πρώτη διαιτητής η Μαρία Χαμπιλού έδειξε άουτ ότι ήταν το καρφί του παίκτη της Κερατέας, ακλούθησαν διαμαρτυρίες από το προπονητικό τιμ και το σύνολο των παικτών, η απόφαση δεν άλλαξε το σκορ έγινε 21-24 και στη συνέχεια με πλασέ ο Χριστόπουλος που είχε μπει αλλαγή, διαμόρφωσε το 21-25 και το τελικό 0-3, το οποίο και σφράγισε το εισιτήριο για τον τελικό.

Τα σετ: 0-3 με τυπικά γηπεδούχο την Κερατέα, 19-25, 23-25, 21-25

Διαιτητές Χαμπιλού-Χρηστίδης

ΓΣ Κερατέας (Ζιντζόβας): Παπανικολάου, Δ. Παπασιδέρης, Γ. Παπασιδέρης, Μανουσάκης, Κουμουνδούρος, Κουτσοούμης, Σιόλας (λ), Μπίνιος

Φοίβος Μελισσίων (Αλεξανδρόπουλος): Κουλοχέρης, Λέπουρας, Κοντοδήμος, Αριστοπόυλος, Παπαχρήστος , Αμαριανάκης, Χαλκούσης (λ),Κούλης (λ), Χριστόπουλος.

ΓΣ Κυψέλης-Αγ. Παρασκευή 1-3 (16-25, 25-23,16-25, 16-25)

Αν και έχασε σετ από την ομάδα της Κυψέλης, η Αγία,επικράτησε σχετικά εύκολα και πήρε και πάλι το εισιτήριο για τον σημερινό τελικό, τον πρώτο μετά το 2016, κόντρα στον Φοίβο. Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχες μπήκαν πολύ δυνατά, πήραν άνετα διαφορά (12-22) και με 16-25

. Στο δεύτερο είχαμε ανατροπή εικόνας και ουσίας του ματς, από την ομάδα της μαχητικής Κυψέλης, όπου σε συνδυασμό με τα λάθη της διοργανώτριας , ισοφάρισε σε 1-1 με 25-23.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Χρ. Κατσιγιάννη, ανέβασαν την απόδοση τους, πίεσαν στο σερβίς και με πρώτους χρόνους, συνεχή μπλοκ και αποτελεσματική επίθεση από Πεφάνη, Ντάλα, Βήττα και τον Φίλο που με την είσοδο του, έδωσε πνοή στην ομάδα, επιβλήθηκε με 16-25, 16, 25.