23-12-2019 05:00

Κυπελλούχος ΕΣΠΑΑΑ ο Φοίβος Μελισσίων με MVP τον Αριστόπουλο

Κυπελλούχος ΕΣΠΑΑΑ για τη σεζόν 2019-20, αναδείχτηκε ο Φοίβος Μελισσίων, ο οποίος ως τυπικά γηπεδούχος επικράτησε στον τελικό κυπέλλου του final-4, της Αγ.Παρασκευής με 3-1 (23-25, 25-23, 25-20, 25-18).

Οι νικητές που απέκλεισαν στον ημιτελικό την Κερατέα, στέφθηκαν κυπελλούχοι μετά από δύο χρόνια (2017) σε ένα τελικό-γιορτή του βόλεϊ ενώ MVP ανακηρύχθηκε ο εκπληκτικός διαγώνιος, Αλέξανδρος Αριστόπουλος.

Η μονομαχία των δύο συλλόγων που βρίσκονται στις τρεις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας του πρωταθλήματος, ήταν συναρπαστική και άφησε ικανοποιημένους του θεατές που γέμισαν το κλειστό των βορείων προαστίων για να την παρακολουθήσουν. Η ομάδα των Μελισσίων, κατάφερε να κάνει το «μπρέικ» γιατί ήταν καλύτερη επιθετικά, πίεσε στο σερβίς, έκανε λιγότερα λάθη από την αντίπαλο της , πήρε πολλά από πολλούς παίκτες ενώ στα κρίσιμα σημεία των σετ, ήταν ψύχραιμη και συγκεντρωμένη. Από την άλλη η Αγ. Παρασκευή αν και πήρε το πρώτο σετ, και είχε τον κόσμο στο πλευρό της, αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην υποδοχή μετά τον δεύτερο σετ, έκανε περισσότερα λάθη, αγχώθηκε γρήγορα και έδειξε αδυναμία στο να τελειώσει καθοριστικές επιθέσεις.

Στον αγωνιστικό τομέα ο Φοίβος μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ, προηγήθηκε με 9-4, η Αγ. Παρασκευή με σερί 4-9 πέρασε μπροστά με 13-16, οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες μέχρι το 20-20. Η ομάδα του κ. Κατσιγιάννη ξέφυγε με 20-23 από καρφί άουτ του Αριστόπουλου, ο Δαλέκος μείωσε σε 22-23, στην εξέλιξη είχαμε 23-24 και ο Βήτας με ατομικό μπλοκ πάνω στον Αριστόπουλο, υπέγραψε το 23-25 για την Αγ. Παρασκευή.

Μεγάλη κόντρα είχαμε και στο δεύτερο σετ που κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Ο Φοίβος πήρε από την αρχή σταθερό προβάδισμα και έφτασε μέχρι το 16-11, η Αγ. Παρασκευή με σερί 0-6, ισοφάρισε σε 17-17 από χαμένος σερβίς των παικτών του Φοίβου.

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 19-18. Οι παίκτες του Αλεξανδρόπουλου έφτασαν στο 23-20 από χαμένο σερβίς του Πεφάνη, ο Τραντάς με ατομικό μπλοκ μείωσε σε 23-22, ο Φοίβος έφτασε στο σετ μπόλ από λάθος του Φίλου (24-22), ο Τραντάς με πρωτο χρόνο μείωσε σε 24-23, και ο Παπαδόπουλος με σερβίς πάνω στο φιλέ, έδωσε την ευκαιρία στον Φοίβο να πάρει το σετ με 25-23 και να ισοφαρίσει σε 1-1.

Στο τρίτο σετ οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 17-17. Στη συνέχεια ο Φοίβος με τον διαγώνιο τον Αριστόπουλο να παίρνει «φωτιά» ξέφυγε με 20-18 και 22-20, έφτασε σε σετ μπόλ 24-20 από μπλοκ άουτ του πάλι του Αριστόπουλου και ο Δαλέκος με μπλοκ άουτ διαμόρφωσε το τελικό 25-20 και έβαλε τον Φοίβο μπροστά με 2-1.

Στο τέταρτο σετ ο Φοίβος ξέφυγε με 16-10 από λάθος της Αγ.Παρασκευής και 18-12, ο Δαλέκος με μπλοκ άουτ κράτησε το προβάδισμα για τους τυπικά γηπεδούχους με 20-16, με κρίσιμο καρφί του Παπαχρήστου οι παίκτες του Αλεξανδρόπουλου ξέφυγαν με +5 (23-18), ο Λέπουρας με άσσο έκανε το 24-18 και έστειλε την ομάδα του σε ματς μπολ ενώ στην εξέλιξη ο Κουλοχέρης με καρφί τελείωσε το σετ με 25-18 και χάρισε το κύπελλο στην ομάδα του μέσα σε έξαλλα πανηγύρια.

Από τους νικητές πρώτος μεταξύ ίσων ο Αριστόπουλος πολύ κοντά ο εξαιρετικός κεντρικός Κουλοχέρης ενώ έδωσαν πολλές λύσεις Αμαριανάκης, Δαλέκος, Παπαχρήστου, Κοντοδήμας, Λέπουρας. Από την Αγ. Παρασκευή ξεχώρισαν, Πεφάνης, Φίλος και Ντάλλας.

Τα σετ 3-1 ((23-25, 25-23, 25-20, 25-18).

Δαιτητές Μαρκάτης, Παγκοζίδης

Φοιβος Μελισσίων (Αλεξανδρόπουλος):  Λέπουρας, Κουλοχέρης, Κοντοδήμος, Αριστόπουλος, Παπαχρήστου, Αμαριανάκης, Χαλκουσης (λ), Κούλης (λ), Χριστόπουλος, Δαλέκος, Παπαθεοδοσίου

Αγ. Παρασκευή (Κατσιγιάννης): Φίλος, Τραντάς Ν, Πεφάνης, Ντάλλας, Βήττας, Παπαδόπουλος, Γαβαλάς (λ), Νικόλαρος, Οικονομόπουλος, Μαρούτσης

Απονομές

Η ΕΣΠΑΑΑ τίμησε πριν την έναρξη του τελικού τον μέλοςτης Ένωσης και αντιπρόεδρος της Ένωσης Βύρωνα τον Αντρεα Βαλσαμή και η διοίκηση της Αγ.Παρασκευής το ιδρυτικό της στέλεχος και επι πολλά χρόνια πρόεδρος του συλλόγου, Θανάση Δημακόπουλο.