01-04-2018 22:45

ΕΣΠΕΔΑ: Κυπελλούχος γυναικών η ψυχωμένη Δραπετσώνα

Μετά από ένα καλό παιχνίδι, η Δραπετσώνα επικράτησε 3-1 της Ένωσης Ιλίου και κατέκτησε δίκαια με αντροπή το κύπελλο γυναικών ΕΣΠΕΔΑ. Οι δύο ομάδες πάλεψαν με πάθος για την νικη στα τρία πρώτα σετ αλλά η ψυχή της Δραπετσώνας και τα λιγότερα λάθη στα κρίσιμα σημεία των σετ, βοήθησαν την ομάδα της Χατζηδημητρίου να επικρατήσει και να αγκαλιάσει το κύπελλο. Ήταν η τρίτη φετινή νίκη της Δραπετσώνας κόντρα στην Ένωση η οποία πανηγυρίστηκε έξαλα από παίκτριες, τεχνική ηγεσία και διοίκηση.

Στον αγωνιστικό τομέα η τυπικά γηπεδούχος Ένωση Ιλίου της Βάσω Νικούλη αιφνιδίασε την ομάδα της Δραπετσώνα και κατάφερε με τις Ντασιώτη, Καλιαφεντάκη να πάρει προβάδισμα 23-20 στο πρώτο σετ και να κατακτήσει το σετ με 25-21 μετά από σέρβις άουτ της Μπαλή.

Μάχη είχαμε στο δεύτερο σετ όπου η Δραπετσώνα μπήκε αποφασιστικά και προηγήθηκε 9-13,η Ένωση αντέδρασε και με σερί 9-4 πέρασε μπροστά με 18-17 αλλά και πάλι οι κυπελλούχες, απάντησαν με νέο σερί και πήραν προβάδισμα με 22-24, ενώ από σέρβις άουτ της Βαρβαρέλη πήραν το σετ με 22-25 και ισοφάρισαν σε 1-1.

Στο τρίτο και πάλι οι δύο σύλλογοι μονομάχησαν πόντο πόντο μέχρι το 20-20.Η Ένωση πέρασε μπροστά με 21-20 αλλά δεν άντεξε στην αντεπίθεση της Δραπετσώνα, η οποία με πίεση στο σερβις, έκανε σερί 0-5, πήρε το σετ 21-25 και το κεφάλι στο σκορ με 1-2 σετ

.Στο τέταρτο ξεκίνησε με καλύτερη ψυχολογία και πιο αποφασισμένη η Δραπετσώνα, αξιοποίησε τα λάθη υποδοχής της Ένωσης και πήρε προβάδισμα με 13-20.Οι παίκτριες της Νικούλη μείωσαν σε 16-21, 18-23 και τελικά με επίθεση της Καράκου πήραν το σετ με 21-25 και τον τελικό με 1-3.

Τα σετ 1-3 : 25-21, 22-25, 22-25, 21-25

ΕΝΩΣΗ  ΙΛΙΟΥ(Νικούλη): Καλιαφεντάκη,Πρίντεζη,Ντασιώτη,Αλεξοπούλου,Χατζάκη,Πετρουλάκη,Καραγιαννίδη(λ),Βακάλογλου,Δίκαρου, Τσιούτσια(λ),Κουτσοδημητροπούλου,Βαρβαρέλη,Βήχου.

ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ(Χατζηδημητρίου) : Λογαρά,Καράκου,Μπουρέλι,Μπαλή,Καραγιαννίδου,Μαρκάκη,Γκούρα(λ), (Μοίρα,Τζώρτζη,Δούκα,Λαζάρη,Ζάππα, Γρηγοράτου(λ),Ιωάννου)

Δαιτητές: ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ - ΚΟΥΤΣΟΥΛΑΣ - ΜΑΛΚΟΠΟΥΛΟΥ

Επόπτες: ΧΑΤΖΗΒΑΣΙΛΕΙΟΥ - ΚΑΤΣΙΑΡΑΣ