27-10-2017 11:55

ΕΣΠΑΑΑ:Μεγάλη νίκη του Βύρωνα

Σπουδαία νίκη για τους Νέους Βύρωνα που στην δεύτερη αγωνιστική της Β΄εθνικής Γυναικών ΕΣΠΑΑΑ, απέδρασαν με τρίποντο (1-3) από την Νέα Ιωνία.

Το  πρώτο σετ   ήταν δραματικό με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 22-22. Οι γηπεδούχες με τις σπουδαίες Βλατάκη-Μπιτσάκου ξέφυγαν με 24-22 αλλά η ομάδα του Βύρωνα ισοφάρισε σε 24-24 και χρειάστηκαν συνολικά πέντε σετ-μπολ από τις γηπεδούχες  για να κατακτήσουν το σετ με 29-27 και να κάνουν το 1-0.

Οι παίκτριες του Χρήστου Χόνδρου δεν το έβαλαν κάτω και με πίεση στο σέρβις, καλό μπλοκ και αποτελεσματική επίθεση αποδιοργάνωσαν τους Ίωνες και με τις Χατζή, Σερόλη, Μπαλογιάννη, Ντούρου, Μιχαλέα, έκαναν την ανατροπή και πέρασαν μπροστά με 1-2 σετ ( 22-25, 18-25).

Στο τέταρτο σετ οι παίκτριες του Ξεροβάσιλα έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια να ισοφαρίσουν τα σετ και να στείλουν το ματς στο ται μπρεικ.

Με  ξέσπασμα της κεντρική Γρίσπου και τις Βλατάκη-Μπιτσάκου να είναι ασταμάτητες, οι γηπεδούχες πήραν κεφάλι στο σκορ με 20-17. Σε εκείνο το σημείο τα διαιτητικά λάθη της ρέφερι Κομιανού και μια κόκκινη κάρτα στην αρχηγό Βλατάκη έφεραν τα πάνω κάτω.

Οι Ίωνες έχασαν το ρυθμό τους και οι φιλοξενούμενες με σερί 2-8 πήραν το σετ με 22-25 και «κλείδωσαν» το τελικό 1-3.

Τα σετ 1-3 (29-27, 22-25, 18-25, 22-25)

Ίωνες (Ξεροβασιλας): Βλατακη, Παλαιοθοδώρου, Χάλαρη, Μπιτσάκου, Γρίσπου, Τόουλια, Καραηλία (λ) Μαλουσάρη, Μπελεσιώτη, Χαβιάρα

Νέοι Βύρωνα (Χόνδρος): Μπαλογιάννη, Ντούρου, Χατζή, Χατζηαγγελή Ι, Στεργίου, Σερόλη, Μερα (λ) Μιχαλέα, Χατζηαγγελή Γ.