• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1734
10-01-2015 23:16

Νίκη... της καρδιάς για την παραμονή

Με κορυφαίους τους Ραντούνοβιτς και Ίλιτς η ΑΕΚ νίκησε τον Άρη με 3-2 και πήρε δύο πολύτιμους βαθμούς για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Ο Άρης, με πρωταγωνιστή τον Κυριακίδη, και τον Στίγγα να ακολουθεί, προηγήθηκε εύκολα, αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε. Ο «Δικέφαλος» και οι Θεσσαλονικείς μετρούν από 3 νίκες και 9 ήττες σε 12 αγωνιστικές, με τον Άρη να προηγείται στη βαθμολογία. Για τον Άρη αγωνίστηκε ξανά ο Νικηφορίδης, ενώ πορεύτηκε χωρίς τον Μπέλο, ο οποίος επέστρεψε στον Παναθηναϊκό.
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με... ντέρμπι στο πρώτο σετ, αλλά σύντομα ο Άρης, εκμεταλλευόμενος τα λάθη της ΑΕΚ, προηγήθηκε με τον Ντοχέρτι να επιτίθεται και τους Κυριακίδη και Μαυροβουνιώτη να κρατούν την ομάδα στο μπλοκ. Ο Άρης πέρασε μπροστά λίγο πριν το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, και διατήρησε τη διαφορά η οποία χάρη στο μεγάλο αριθμό λαθών της ΑΕΚ, του χάρισε το σετ.

Στο δεύτερο σετ η «Ένωση» μείωσε τα λάθη της και μπήκε από την αρχή δυνατά. Ο Άρης εξακολουθούσε να έχει καλό μπλοκ, κάτι που δεν επέτρεπε στην ΑΕΚ να ξεφύγει. Το σκορ εναλλασσόταν και οι δύο ομάδες έφτασαν μαζί στο 16-16. Τα μπλοκ του Οικονόμου στη συνέχεια, δύο άσσοι από Δημητρούδη και Ίλιτς και οι λάθος επιθέσεις των αντιπάλων έδωσαν προβάδισμα στην ΑΕΚ, η οποία έκανε το 1-1.

Στο τρίτο σετ, οι Κυριακίδης, Στίγγας και Ραντούνοβιτς ήταν ξανά εκείνοι που «μονομάχησαν» για τους πόντους. Η ΑΕΚ πήρε ένα μικρό προβάδισμα με τον Ραντούνοβιτς, όμως σύντομα ο Άρης μείωσε και πήρε το προβάδισμα με 3 πόντους διαφορά. Η ΑΕΚ έφτασε στο 18-18 με επίθεση του Ραντούνοβιτς, ενώ το 21-20 έγινε με τον ίδιο παίκτη από το σέρβις. Ο Άρης αναγκάστηκε να ζητήσει τάιμ άουτ, και ο Πιπέργιας πήγε στο σέρβις, από όπου πέτυχε 1 άσσο, αλλά αστόχησε για το 21-25, δίνοντας μία ευκαιρία ακόμη στην Ένωση. Το σετ έκλεισε ο Κυριακίδης.

Στο τέταρτο σετ ήταν σταθερά μπροστά, με 1-2 πόντους διαφορά, ο Άρης ισοφάριζε σε πολλά σημεία, όμως η ομάδα του Ζοφόλη ισοφάρισε σε 2-2 και πήγε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Στο πέμπτο σετ ο Άρης άφησε την ΑΕΚ να προηγηθεί ως το 5-4 αλλά μετά πήρε το πάνω χέρι με τους Στίγγα και Κυριακίδη. Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 12-12 με τον Ωρολογά και οι Θεσσαλονικείς ζήτησαν τάιμ άουτ. Ακολούθησαν δύο πόντοι του Κυριακίδη και μπλοκ των Ανδρεάδη και Οικονόμου για να γίνει το 17-15 και το 3-2. Ο Άρης είχε και την δική του ευκαιρία στο 13-14 αλλά την σπατάλησε με δύο λάθη στην επίθεση.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Ειρ.

1ο σετ: 6-8, 12-16, 17-21, 18-25
2ο σετ: 8-7, 16-15, 21-18, 25-20
3ο σετ: 8-6, 13-16, 21-20, 22-25
4ο σετ: 8-6, 16-14, 21-20, 25-23
5ο σετ: 5-4, 9-10, 10-12, 17-15

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 7 άσσους, 63 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 7 άσσους, 55 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (18-25, 25-20, 22-25, 25-23, 17-15)

ΑΕΚ (Ζοφόλης): Ωρολογάς 15 (14/32 επ, 1 μπλοκ, 59% υπ - 30% άριστες), Οικονόμου 10 (6/10 επ, 4 μπλοκ), Ίλιτς 23 (17/44 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ραντούνοβιτς 26 (21/51 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 54% υπ - 21% άριστες), Δημητρούδης 4 (1/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (4/10 επ, 2 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 60% υπ - 43% άριστες), Μιχαλόπουλος

ΆΡΗΣ (Γιάτσης): Κυριακίδης 23 (21/53 επ, 2 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 13 (9/26 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 54% υπ - 33% άριστες), Ντόχερτι 12 (8/12 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Νικηφορίδης 7 (5/22 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ - 43% άριστες), Στίγγας 17 (12/22 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 67% υπ - 48% άριστες), Πιπέργιας 2 (2 άσσοι), Χατζηπαραδείσης