10-01-2015 22:53

Σοβαρεύτηκε και πήρε το τρίποντο ο Ολυμπιακός

Την 12η νίκη του σε ισάριθμες αγωνιστικές πέτυχε ο Ολυμπιακός, που επικράτησε με 3-0 του Παμβοχαϊκού στο κλειστό «Γ. Τριαντάφυλλος» και συνεχίζει στην κορυφή της βαθμολογίας.
Ο Δημήτρης Καζάζης είχε την ευκαιρία να ξεκουράσει ορισμένους παίκτες του και έτσι έδωσε χρόνο συμμετοχής στους Μαρούλη, Σμαραγδή, Σωτηρίου και Τζελάτι για να είναι άπαντες έτοιμοι ενόψει Ζενίτ. Ο Παμβοχαϊκός που πάλεψε το παιχνίδι για 1,5 σετ, έχασε το πρώτο στις λεπτομέρειες αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Όπως και στον αγώνα του Α΄ γύρου, έτσι και σήμερα στο Βραχάτι το 1ο σετ ήταν αυτό που καθόρισε την εξέλιξη του αγώνα. Από την αρχή έγινε μεγάλη μάχη μεταξύ των δύο ομάδων που επιχειρούσαν με το σερβίς να επιβάλουν το ρυθμό τους. Μετά από αρκετές εναλλαγές στο σκορ ο Ολυμποακός μπήκε στη θέση του οδηγού με 1-2 πόντους από το 9-7 που έγινε με τον άσσο του Κοκκινάκη. Το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα διατηρήθηκε μέχρι το 21-20 και εκεί ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε με τον Νέμεθ. Στο 22-22 μπήκε για πρώτη φορά στον αγώνα ο Αμερικανός Ρόου στο μπλοκ του Παμβοχαϊκού και στην επόμενη φάση με το άσουτ του Κλαρκ ο Παμβοχαϊκός προηγήθηκε 23-22. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 24-23 με τον Στεφάνοβιτς. Εκεί μπήκε στον αγώνα και ο 16χρονος κεντρικός του Παμβοχαϊκού Άγγελος Γεωργίου, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με τον Κλάρκ και τον άσσο του Τακουρίδη για το 25-24. Ο Παμβοχαϊκός πέρασε πάλι μπροστά (26-25) με μπλοκ πάνω στον Χριστοφιδέλη από τους Ασπιώτη, Παπαδόπουλο, ενώ πάλι ο Τζορτζ Παπαδόπουλοςέδωσε προβάδισμα 27-26. Ο Ολυμπιακός με σερί 3-0 χάρις τους δύο πόντους του Γιούρισιτς και έναν του Κοκκινάκη έκανε το 29-27 και το 1ο σετ.

Στο 2ο σετ ο Παμβοχαϊκός ξεκίνησε με προβάδισμα 6-4 και 10-8 χάρις το σερβίς του Στεφάνοβιτς αλλά το σερβίς του Γιούρισιτς έφερε σερί 6-0 για τον Ολυμπιακό πέρασε μπροστά 14-10. Ο Ολυμπιακός πήρε τον πλήρη έλεγχο στον αγώνα με τακτική πάνω στο Νέμεθ ο οποίος βγήκε εκτός ρυθμού και η απόδοση του Παμβοχαϊκού έπεσε κατακόρυφα μέχρι που ήρθε το 25-16.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο 3ο σετ με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει 5-2 και 10-5 και από εκεί και πέρα κράτησε το προβάδισμα 4-5 πόντων μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Χανδρινός

1ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 27-29
2ο σετ: 7-8, 12-16, 14-21, 16-25
3ο σετ: 4-8, 10-16, 16-21, 19-25

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 37 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 46 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 0-3 (27-29, 16-25, 19-25)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Μέρτεν): Τερζής, Ασπιώτης 17 (16/28 επ, 1 μπλοκ), Στεβάνοβιτς 9 (8/17 επ, 1 άσσος, 55% υπ - 27% άριστες), Παπαδόπουλος 7 (4/9 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κανέλλος 4 (3/3 επ, 1 μπλοκ), Νέμεθ 3 (3/11 επ, 46% υπ - 32% άριστες) / Ζήσης (λ, 67% υπ - 33% άριστες), Δρογκάρης, Ρόου, Σαρικεΐσογλου 3 (3/7 επ, 30% υπ - 30% άριστες), Γεωργίου

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 8 (7/13 επ, 1 μπλοκ, 47% υπ - 35% άριστες), Γιούρισιτς 6 (4/6 επ, 2 άσσοι), Προύσαλης 1 (1 μπλοκ), Κοκκινάκης 8 (7/12 επ, 1 άσσος, 33% υπ - 33% άριστες), Κλαρκ 13 (12/20 επ, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 4 (2/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 62% υπ - 38% άριστες), Μαρούλης, Ντιάτσκοφ 13 (11/19 επ, 2 μπλοκ, 44% υπ - 44% άριστες), Σωτηρίου, Σμαραγδής 1 (1/1 επ), Τζελάτι 4 (2/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ)