23-07-2023 15:56

Ευρωπαϊκό αγοριών Κ17: Ήττα με 3-1 για την Εθνική από την Αυστρία

Τη δεύτερη της ήττα στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Κ17 γνώρισε η εθνική Παμπαίδων που ηττήθηκε με 3-1 από την Αυστρία.

Στην επανεκκίνηση των αγώνων μετά το ρεπό του Σαββάτου οι Έλληνες διεθνείς δεν μπόρεσαν να πανηγυρίσουν την 3η σερί νίκη τους που θα τους έβαζε για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης στην τελική τετράδα, πληρώνοντας ακριβά την απώλεια του τρίτου στις λεπτομέρειες.

Η αρχή του αγώνα βρήκες τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο, πόντο, ωστόσο το υπέρ μας 6-5 έγινε 6-11 με συνεχόμενα λάθη στην επίθεση και τους Αυστριακούς λίγο αργότερα να μετατρέπουν το 8-11 σε 8-15 και να φτάνουν με άνεση στο 0-1.

Μάλιστα ξεκίνησαν μ’ ένα γρήγορο 0-2 στο β’ σετ, ωστόσο από εκείνο το σημείο η ελληνική ομάδα μπήκε στο ματς, δεν άφησε τη διαφορά να ανοίξει (5-5) και στο 7-6 με το πρώτο καλό σερί στο σερβίς ξεφύγαμε με 10-6. Η Αυστρία πλησίασε σε 13-12 και έμεινε στο σετ μέχρι το 15-14 καθώς εκεί ένα νέο ελληνικό σερί έστειλε τη διαφορά στο +6 (20-14) για το 1-1.

Στο τρίτο υπήρχε μεγαλύτερη ισορροπία με την ελληνική ομάδα να ξεφεύγει με 14-11 αλλά να χάνει τη διαφορά και να βρίσκεται στο -2 (16-18) για να προσπεράσει ξανά (19-18) και να φτάσουμε στο 20-20. Οι Αυστριακοί με δύο πετυχημένες κόντρες προηγήθηκαν 20-22, ο Μούχλιας στο 21-22 έχασε την ευκαιρία για να ισοφαρίσουμε (21-23 με άουτ) για να ακολουθήσει άσσος (21-24) και να κλείσει το σετ στο 22-25.

Ίδιο το σκηνικό και στις αρχές του δ’ σετ με τις δύο ομάδες στην ισορροπία μέχρι το 8-8 που έγινε 8-10 με άσσο, για να ισοφαρίσουμε 11-11 κι εκεί να πάθουμε ότι και στο πρώτο. Ολικό μπλακ άουτ έφερε ένα σερί 0-5 για τους Αυστριακούς που προηγήθηκαν με 11-16 και 12-17. Η εθνική μείωσε σε 14-17, οι Αυστριακοί πήραν τάιμ άουτ και επιστρέφοντας έτρεξαν νέο σερί 0-6 για το 14-23, καθαρίζοντας ουσιαστικά το ματς και τη νίκη.

Ρουσάκης: «Καθοριστική η απώλεια του τρίτου σετ»
«Σήμερα παίζαμε με έναν αντίπαλο που είναι ο ορισμός της ομάδας και το έδειξε μέσα στο γήπεδο. Είχαν καλύτερο έλεγχο της μπάλας, του ρυθμού και στα κρίσιμα σημεία που ήταν κυρίως το τρίτο σετ, αποδείχθηκε καθοριστικό.», ειπε μετά το τέλος του αγώνα ο Γρηγόρης Ρουσάκης με τον Ομοσπονδιακό τεχνικό να συμπληρώνει: «Θέλαμε πάρα πολύ τη νίκη, δυστυχώς όμως δεν τα καταφέραμε, αλλά συνεχίζουμε την προσπάθεια μας και στρέφουμε την προσοχή μας στο αυριανό ματς με την Εσθονία».

1ο σετ: 6-8, 8-16, 14-21, 16-25
2ο σετ: 8-5, 16-14, 21-15, 25-17
3ο σετ: 8-7, 16-15, 20-21, 22-25
4ο σετ: 7-8, 11-16, 14-21, 15-25

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Αυστρίας προήλθαν από 4 άσσους, 43 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (16-25, 25-17, 22-25, 15-25) σε 101'

ΕΛΛΑΔΑ (Γρηγόρης Ρουσάκης): Αραπάκης 4 (1/4 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αρμάος 9 (7/18 επ., 2 άσσοι, 53% υπ. - 30% άριστες), Μαντελίδης 3 (3/5 επ.), Κουβαράς 7 (6/20 επ., 1 μπλοκ), Μούχλιας 26 (23/58 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 37% υπ. - 26% άριστες), Μπόνας 4 (4/8 επ.) / Γκρίλλας (λ, 37% υπ. - 16% άριστες), Γκοτσίδης (λ), Παπαδόπουλος, Αναγνωστάκης, Λανίτης, Σεμερτζίδης 1 (1 μπλοκ), Μανίκας, Παρασκευόπουλος.

ΑΥΣΤΡΙΑ (Νίνα Σαβάτζκι): Σμιεντ 1 (1 μπλοκ) Έρλινγκερ 6 (3/6 επ., 3 μπλοκ), Σλόγκοφερ 6 (5/26 επ., 1 μπλοκ), Μοτζίνα 24 (20/41 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 44% υπ. - 11% άριστες), Μπόιντ 16 (12/28 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 28% υπ. - 24% άριστες), Άουερ 6 (2/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Χόχεναουερ (λ, 38% υπ. - 31% άριστες), Κόντε, Ρατζ 1 (1/4 επ.).