27-02-2020 05:10

Ε.Σ.Π.Α.Α.Α: Το χάλκινο μετάλλιο στο Φοίβο Μελισσίων

Στο μικρό τελικό Final-4 ο Φοίβος Μελισσίων επικράτησε 0-3 (15-25, 19-25,  15-25) του γηπεδούχου Πανελλήνιου και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο.

Οι νικήτριες έκαναν λιγότερα λάθη από τις γηπεδούχες και με όπλο το σερβίς και το καλό μπλοκ επικράτησαν με 0-3. Από την άλλη πλευρά για ένα ακόμη ματς ο Πανελλήνιος είχε αστάθεια στην απόδοση του, μέτρια υποδοχή και έκανε πολύ εύκολα το λάθος.

Στο πρώτο σετ ο Φοιβος προηγήθηκε από πίεση στο σερβίς με 5-13, ο Πανελλήνιος με 4 άσσους της Σωτήρη μείωσε σε 11-13, αλλα οι φιλοξενούμενες με Μήλιου, Κυριακού, Κομίνη, ξέφυγαν με 13-20, 14-23, 15-25 και έκαναν το 0-1.

Στο δεύτερο σετ ο Πανελλήνιος ξεκίνησε με σοβαρό προβάδισμα με 10-3 και 13-7 αλλα πολύ γρήγορα ο Φοίβος έκανε την ανατροπή και με σερί 5-13 πέρασε μπροστά με 18-20, ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 19-23, και τελείωσε το σετ 19-25 με 0-2.

Στο τρίτο σετ το 5-7 έγινε με την Μήλιου, την Κομίνη τη Θάνου και τη Μάστορα, 7-17, 10-21, 13-23, 15-25 και 0-3.

Τα σετ 0-3 (15-25, 19-25,  15-25)

Διαιτητές: Μάλφας, Αλεβετσοβίτης

Πανελλήνιος: (Σαλούστρου) Κατσαρού, Σωτήρη, Πάλλα, Σταθοπούλου, Γρεττού, Μεθενίτη, Διαμάντη (λ), Αλ Νουμπανι, Ρόκα Λ, Ρόκα Σ, Παπαγεωργίου

Φοίβος Μελισσιων (Σπύρος Νικολάκης): Κυριακού, Τατούλη, Μήλιου, Μάστορα, Δημητροπούλου, Κομίνη, Μπαμπαγιούρη (λ), Μπάρδη, Μπέτκου, Νταλ, Γιαννακίδη,