28-06-2013 23:10

WL2013: Πέντε εντυπωσιακά σετ με νικήτρια την Βραζιλία (video)

WL2013: Πέντε εντυπωσιακά σετ με νικήτρια την Βραζιλία (video) ©fivb.org
Η Βραζιλία συνέχισε το αήητητο σερί της στον πρώτο όμιλο του World League νικώντας 3-2 (25-20, 25-19, 22-25, 21-25, 15-12) σε μια συγκλονιστική αναμέτρηση που διεξήχθη στο Ιμπιραπουέρα Γυμνάσιουμ στο Σάο Πάολο.

Στο πρώτο σετ η Γαλλία προηγήθηκε με 8-6 στο πρώτο τεχνικό timeout. H Βραζιλία πέρασε στην αντεπίθεση και προηγήθηκε με 9-8 για πρώτη φορά στο ματς. Ο Λούκας Σάτκαμπ έγραψε το 25-20 για την σελεσάο.

Η Βραζιλία ηγήθηκε με 8-5 στο δεύτερο σετ, το καλό σερβίς των γάλλων τους έδωσε προβάδισμα με 13-10, αλλά η Βραζιλία απάντησε με εξαιρετική επίθεση και με ηγέτες τους Λεάντρο Βιζότο και Έντερ Καρμπονέρα πήρε και αυτό το σετ με 25-19.

Στο τρίτο σετ η σελεσάο συνέχισε να έχει το «πάνω χέρι» και όλα έδειχναν πως είχε στα χέρια της μια καθαρή νίκη, αλλά η Γαλλία ανέβασε ρυθμούς και αφού προηγήθηκε με 20-16, μείωσε σε 2-1 στα σετ με 25-22.

Με ανεβασμένη ψυχολογία μετά την ανατροπή η ομάδα του Τιγί ηγήθηκε με 8-5 και 16-14 στο τέταρτο σετ και με μια εξαιρετικά εκτελεσμένη επίθεση δια χειρός του Έρβιν Νγκάπεθ έγραψαν το 25-21, στέλνοντας την αναμέτρηση στο tiebreak.

Στο σετ της μιας ανάσας, οι δυο ομάδες έδωσαν ρεσιτάλ μπλοκ. Αλλά με πρώτα βιολιά τους Βίλιαμ και Βαλάτσε, η Βραζιλία έδειξε τα δόντια της και έφτασε στην κατάκτηση της νίκης με 15-12.

Ο Έρβιν Νγκάπεθ ήταν ο τοπ σκόρερ της αναμέτρησης με 24 πόντους, ενώ από την Βραζιλία ξεχώρισε ο Ρικάρντο Λουκαρέλι με 21. Οι δυο ομάδες θα βρεθούν εκ νέου αντιμέτωπες το Σάββατο (29/6).

Τα σετ: 3-2 (25-20, 25-19, 22-25, 21-25, 15-12) σε 2 ώρες και 8 λεπτά. Πόντοι: 108-101

*Οι πόντοι της Βραζιλίας προήλθαν: 64 επιθέσεις, 11 μπλοκ, 1 άσος, 32 λάθη του αντιπάλου, ενώ της Γαλλίας: 61 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 3 άσοι, 27 λάθη του αντιπάλου.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Μπερναντίνιο): Ρεζέντε 1, Καρμπονέρα 12, Βισότο 15, Λουκαρέλι 21, Ντάντε 10, Σάατκαμπ 12 / Ντα Σίλβα (λ), Βαλάτσε 5, Βίλιαμ
ΓΑΛΛΙΑ (Τιγί): Αρντί 1, Ρεντβιτς 5, Λινέ 13, Μορό 5,  Ν' Γκαπέτ 24, Λε Ρου 9 / Γκεμπένικοφ -λ, Τονιούτι, Κέσκε 1, Σιντιμπέ 11, Λε Γκοφ 6

Βαθμολογία Α Ομίλου (Αγώνες-Νίκες-Ήττες)