07-05-2017 21:14

Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 1-3 - Πρωταθλητής ο ΠΑΟΚ

Πάρακολουθήστε την εξέλιξη του 5ου τελικού της Volley League ανάμεσα στον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό.

VOLLEY LEAGUE
Κυριακή 7 Μαΐου 2017
5ος τελικός
Γυμναστήριο Ρέντη
19.00: Ολυμπιακός - ΠΑΟΚ 1-3 (22-25, 25-21, 22-25, 14-25)
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Δεληκωστίδης
Παρατηρητής: Αντωνούλης. Κομισάριος: Ράπτης
Επόπτες: Μαριδάκης, Αντωνόπουλος, Πικραμένος, Μαύρος
Γραμματεία: Παπασηφάκη.

***Η σειρά βρίσκεται στο 2-2 και ο νικητής θα πάρει το πρωτάθλημα.

Ο Σάσα Στάροβιτς βρίσκεται στην αποστολή του ΠΑΟΚ αλλά δεν ακολουθεί το ζέσταμα των συμπαικτών του.

18.20: Συνεχίζεται η προθέρμανση των δύο ομάδων (δείτε το βίντεο)
18.40: Θέσεις... τέλος στο «Μελίνα Μερκούρη» που γέμισε με τους φίλους του Ολυμπιακού.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ, Στιβαχτής, Κοκκινάκης, Άθος Κόστα, Αγκάμεζ, Τσούπκοβιτς / Στεφάνου (λ).
ΠΑΟΚ (Ελγκέτα): Τερζής, Σακόγλου, Ανδρεάδης, Τακουρίδης, Σαφράνοβιτς, Ντάντε / Γκαράς (λ).

1ο σετ: Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο σερβίς του πέμπτου τελικού με τον Σαφράνοβιτς, 0-1 τριπλό μπλοκ πάνω στον Αγκάμεζ, 1-1 χρεώνεται με φιλέ ο Ντάντε, 1-2 πρώτος χρόνος του Τακουρίδη, 2-2 απαντάει με τον ίδιο τρόπο ο Κόστα, 2-3 επίθεση Ντάντε,3-3 μπλοκ του Τσούπκοβιτς σε επίθεση πρώτου χρόνου από τον Ανδρεάδη, 4-3 πρώτο προβάδισμα του Ολυμπιακού με μπλοκ του Νταφ στον Σακόγλου, 4-4 Ντάντε, 4-5 εκπληκτικό τελείωμα του Ντάντε πίσω από τα τρία μέτρα, 4-6 άσσος του Ντάντε, 4-7 ο Αγκάμεζ κάρφωσε άουτ, ο Ολυμπιακός ζήτησε βίντεο ρέφερι αλλά η φάση δεν ήταν ξεκάθαρη και ο πόντος πήγε στον ΠΑΟΚ, 4-8 μπλοκ άουτ του Σαφράνοβιτς στην κόντρα επίθεση (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 4-0 σερί του ΠΑΟΚ με τον Ντάντε στο σερβίς να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην υποδοχή του Ολυμπιακού, 5-8 μπλοκ άουτ Τσούπκοβιτς, 5-9 Ανδρεάδης σε πρώτο χρόνο, 6-9 άουτ σερβίς Ανδρεάδης, 7-9 άουτ επίθεση του Σαφράνοβιτς, 7-10 πρώτος χρόνος του Τακουρίδη, 7-11 μπλοκ με το ένα χέρι του Σαφράνοβιτς πάνω στον Αγκάμεζ στην φάση του αγώνα, 8-11 πρώτος χρόνος Κόστα, 8-12 επίθεση του Σακόγλου, 9-12 πάιπ Τσούπκοβιτς, 9-13 ο Ντάντε νικάει τον Αγκάμεζ στη «μάχη» του φιλέ, 9-14 φιλέ του Κόστα και ο ΠΑΟΚ στο +5 μετά το λάθος του Βραζιλιάνου (τάιμ άουτ ΟΣΦΠ), 10-14 μπλοκ άουτ Τσούπκοβιτς, 10-15 επίθεση Σακόγλου, (Σωτηρίου αντί του Τερζή), 11-15 επίθεση Τσούπκοβιτς (Πέτκοβιτς αντί του Σακόγλου και ο Σωτηρίου διαγώνιος), 12-15 άσσος του Αγκάμεζ, 12-16 Σωτηρίου (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 12-17 άσσος του Ντάντε, (τάιμ άουτ Ολυμπιακός), 13-17 επίθεση του Αγκάμεζ, 13-18 Σαφράνοβιτς, (Παντακίδης αντί του Ανδρεάδη για το σερβίς), 14-18 Νταφ σε πρώτο χρόνο, (κλείνει η αλλαγή - επιστρέφει ο Ανδρεάδης), (Ρουμελιωτάκης - Φιλίποφ αντί του Στιβαχτή και του Νταφ), 15-18 μπλοκ του Κοκκινάκη στον Σωτηρίου, 15-19 Σαφράνοβιτς (Νταφ αντί Ρουμελιωτάκη, Τερζής αντί Σωτηρίου και Σακόγλου αντί Πέτκοβιτς), 15-20 υπέρβαση του Αγκάμεζ, 16-20 μειώνει ο Αγκάμεζ, 16-21 μπλοκ του Σαφράνοβιτς στην κόντρα επίθεση του Κοκκινάκη, 16-22 άουτ επίθεση του Αγκάμεζ, 17-22 Κόστα (Στιβαχτής αντί του Φιλίποφ), 17-23 Τακουρίδης σε πρώτο χρόνο, 18-23 επίθεση Τσούπκοβιτς, 19-23 Νταφ, (τάιμ άουτ ΠΑΟΚ), 19-24 καρφί του Σακόγλου και σετ μπολ για τον ΠΑΟΚ, 20-24 υπέρβαση Ανδρεάδης, (νέο τάιμ άουτ του ΠΑΟΚ), 21-24 λάθος θέσεις για τον ΠΑΟΚ δίνει ο δεύτερος διαιτητής κ. Δεληκωστίδης, 22-24 άσσος του Αγκάμεζ πάνω στον Γκαρά, 22-25 ο Ντάντε τελειώνει το σετ.

2ο σετ: Με τον Φράγκο αντί του Κοκκινάκη ξεκινάει ο Ολυμπιακός 1-0 μπλοκ του Κόστα στον Τακουρίδη, 2-0 μπλοκ άουτ Φράγκος, 2-1 μπλοκ άουτ Σαφράνοβιτς, 3-1 Αγκάμεζ στη μικρή διαγώνιο, 3-2 κερδίζει το μπλοκ άουτ ο Ντάντε, 3-3 μπλοκ του Ανδρεάδη στον Φράγκο, 4-3 επίθεση Κοκκινάκης, 5-3 άουτ επίθεση Ντάντε, 5-4 μπλοκ άουτ Ντάντε, 5-5 ισοφαρίζει ο Τερζής, 6-5 μπλοκ άουτ Τσούπκοβιτς, 7-5 μπλοκ του Νταφ στον Ντάντε, 7-6 επίθεση του Ντάντε, 8-6 άουτ σερβίς Ντάντε (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 8-7 πρώτος χρόνος Ανδρεάδης, 9-7 μπλοκ του Κόστα στον Σαφράνοβιτς, 9-8 καρφί του Ισραηλινού ακραίου του ΠΑΟΚ, 9-9 ισοφαρίζει ο Σαφράνοβιτς στην κόντρα επίθεση, 9-10 άουτ επίθεση του Αγκάμεζ και ο ΠΑΟΚ περνά μπροστά για πρώτη φορά στο δεύτερο σετ, 10-10 άουτ Σακόγλου, 11-10 άσσος του Τσούπκοβιτς πάνω στον Σαφράνοβιτς, 12-10 μονό μπλοκ του Φράγκου πάνω στον Σαφράνοβιτς, 12-11 άουτ σερβίς Τσούπκοβιτς, 12-12 άουτ Φράγκος και νέα ισοπαλία, 12-13 φιλέ του Φράγκου και με τρία λάθη του Ολυμπιακού ο ΠΑΟΚ περνάει μπροστά (τάιμ άουτ Ολυμπιακός), 13-13 σερβίς φιλέ Σαφράνοβιτς, 13-14 άουτ σερβίς Κόστα, 14-14 επίθεση Αγκάμεζ, 14-15 μπλοκ άουτ Ντάντε, (Πέτκοβιτς αντί Σακόγλου και Σωτηρίου αντί του Τερζή), 15-15 άουτ σερβίς Πέτκοβιτς, 16-15 άσσος του Φράγκου με την βοήθεια και του φιλέ (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ) (Φιλίποφ αντί του Στιβαχτή), 16-16 μπλοκ άουτ Ντάντ, 17-16 σερβίς φιλέ Ντάντε, 18-16 μπλοκ άουτ κερδίζει ο Αγκάμεζ και στο +2 ο Ολυμπιακός, 18-17 Σωτηρίου στην ευθεία, (Παντακίδης αντί του Ανδρεάδη για το σερβίς), 19-17 επίθεση Αγκάμεζ (επιστρέφει ο Ανδρεάδης), 19-18 Τακουρίδης σε πρώτο χρόνο, 19-19 μετά από φάση διαρκείας ο Τακουρίδης ισοφαρίζει, 20-19 μπλοκ άουτ Τσούπκοβιτς, (τάιμ άουτ ΠΑΟΚ), 21-19 άουτ επίθεση Σαφράνοβιτς, 22-19 μπλοκ του Αγκάμεζ στον Σακόγλου, (νεό τάιμ άουτ που καλεί ο Χόρχε Ελγκέτα), 23-19 άουτ ο πρώτος χρόνος του Τακουρίδη, 23-20 κακό σερβίς του Τσούπκοβιτς, 23-21 μπλοκ του Τακουρίδη στον Φράγκο και τάιμ άουτ που καλεί ο Σλόμπονταν Μπόσκαν, 24-21 πρώτος χρόνος Κόστα και σετ μπολ του Ολυμπιακού (Ρουμελιωτάκης αντί του Κόστα για το σερβίς), 25-21 καρφί του Νταφ μετά από «χαλασμένη» υποδοχή του Γκαρά και 1-1 σετ.

3ο σετ: 0-1 μπλοκ του Τακουρίδη στον Αγκάμεζ, 1-1 σερβίς φιλέ Σαφράνοβιτς, 1-2 καρφί του Σακόγλου, 2-2 κακό σερβίς του Τακουρίδη, 2-3 μπλοκ άουτ κερδίζει ο Σακόγλου, 3-3 νέο λάθος στο φιλέ για τον ΠΑΟΚ - όλοι οι πόντοι του Ολυμπιακού είναι από λάθη του δικεφάλου, 4-3 μπλοκ άουτ Τσούπκοβιτς, 5-3 πάλι ο Τσούπκοβιτς, 5-4 άουτ το πλασέ του Τσούπκοβιτς, 6-4 άουτ σερβίς Ντάντε, 7-4 πλασέ του Αγκάμεζ, 7-5 Ανδρεάδης σε πρώτο χρόνο, 7-6 επίθεση του Τερζή μετά την κακή υποδοχή του Φράγκου, 7-7 λάθος του Ολυμπιακού και ισοπαλία με σερί 3-0 του ΠΑΟΚ, 7-8 μπλοκ του Τερζή στον Φράγκο (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 7-9 υπέρβαση Αγκάμεζ (Κοκκινάκης αντί του Φράγκου), 7-10 άουτ επίθεση Αγκάμεζ, σερί 6-0 του ΠΑΟΚ με τον Ανδρεάδη στο σερβίς - εσπευμένα κάλεσε τάιμ άουτ ο Μπόσκαν, 7-11 νέο μπλοκ του Τερζή πάνω στον Τσούπκοβιτς, (Φιλίποφ αντί του Στιβαχτή), 8-11 πρώτος χρόνος Κόστα που βάζει τέλος στο σερί του ΠΑΟΚ, 8-12 φιλέ του Κόστα στην προσπάθεια του για μπλοκ, 8-13 άουτ ο πρώτος χρόνος του Κόστα, (Σουλτανόπουλος αντί του Κόστα), 9-13 μπλοκ άουτ Τσούπκοβιτς, 9-14 μπλοκ άουτ Σακόγλου, 10-14 άουτ σερβίς Σαφράνοβιτς, 11-14 λάθος του Τακουρίδη και τέσσερις μπαλιές ΠΑΟΚ, 12-14 μπλοκ του Νταφ στον Τακουρίδη, (τάιμ άουτ που καλεί ο Χόρχε Ελγκέτα), 12-15 μπλοκ του Τακουρίδη πάνω στον Κοκκινάκη, 13-15 μπλοκ άουτ Αγκάμεζ, 13-16 φιλέ σερβίς Αγκάμεζ (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), 14-16 φιλέ του Ντάντε δείχνει το βίντεο ρέφερι με τον Βραζιλιάνο να ζητάει επανάληψη, κάτι που δεν έγινε δεκτό από τον κ. Γεροθόδωρο, 14-17 μπλοκ άουτ Ντάντε, 15-17 φιλέ σερβίς Ντάντε, 15-18 μπλοκ άουτ Σαφράνοβιτς, (Παντακίδης αντί του Ανδρεάδη για το σερβίς), 16-18 Αγκάμεζ (επιστρέφει ο Ανδρεάδης), 17-18 μπλοκ άουτ του Αγκάμεζ στην κόντρα επίθεση και το σετ στον πόντο, 17-19 επίθεση Σαφράνοβιτς, 18-19 Τσούπκοβιτς (Φράγκος αντί του Κοκκινάκη), 19-19 ισοφαρίζει ο Τσούπκοβιτς, 20-19 επίθεση του Σαφράνοβιτς που κρατάει ζωντανό τον ΠΑΟΚ, 20-20 μπλοκ άουτ κερδίζει ο Φράγκος, 20-21 επίθεση του Ντάντε στην ευθεία, 21-21 μπλοκ άουτ Αγκάμεζ, 21-22 έξυπνα κερδίζει το μπλοκ άουτ ο Ντάντε, 22-22 νέα επίθεση του Αγκάμεζ - ο ΠΑΟΚ ζήτησε βίντεο ρέφερι για παράβαση του Κολομβιανού στη γραμμή των τριών μέτρων αλλά δεν δικαιώθηκε, 22-23 επίθεση του Ντάντε που είναι εκπληκτικός στο φινάλε του τρίτου σετ, 22-24 άσσος του Ντάντε και σετ μπολ του ΠΑΟΚ, 22-25 εκπληκτικό σερβίς του Ντάντε - απλό πέρασμα από τον Νταφ και στην κόντρα ο Σαφράνοβιτς κερδίζει το μπλοκ άουτ για το 1-2 του ΠΑΟΚ.

4ο σετ: Με Στιβαχτή ξεκινάει ο Ολυμπιακός στο τέταρτο σετ, 0-1 πρώτος χρόνος Τακουρίδης, 0-2 επίθεση του Ντάντε, 0-3 νέα επίθεση του συγκλονιστικού σήμερα Ντάντε, 0-4 μπλοκ του Ντάντε πάνω στον Τσούπκοβιτς (τάιμ άουτ που καλεί γρήγορα ο Σλόμπονταν Μπόσκαν που βλέπει τον ΠΑΟΚ να ξεκινάει με σερί 4-0), 1-4 πάιπ του Φράγκου, 1-5 επίθεση του Σακόγλου, 1-6 λάθος θέση του Στεφάνου καταλογίζει ο κ. Δεληκωστίδης και κίτρινη στον Ολυμπιακό από τον Γεροθόδωρο για καθυστέρηση, 2-6 άουτ σερβίς Σακόγλου, 2-7 κακό σερβίς του Σουλτανόπουλου, 2-8 άσσος του Ντάντε (πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ), 3-8 σερβίς φιλέ αυτή τη φορά από τον Ντάντε, 3-9 επίθεση του Σαφράνοβιτς, 3-10 άουτ ο πρώτος χρόνος του Νταφ, 4-10 άουτ επίθεση Ντάντε, 5-10 επίθεση του Τσούπκοβιτς, 5-11 επίθεση του Σακόγλου στην ευθεία, 5-12 μπλοκ του Τακουρίδη στον Τσούπκοβιτς, (Κοκκινάκης αντί του Φράγκου), 5-13 επίθεση Σακόγλου στην κόντρα επίθεση και τάιμ άουτ που καλεί ο Σλόμπονταν Μπόσκαν, 5-14 εκπληκτικό φλοτ σερβίς του Τερζή και με πρώτο χρόνο στην κόντρα επίθεση ο Τακουρίδης καρφώνει, 5-15 λάθος του Ολυμπιακού που δείχνει να έχει χάσει εντελώς την συγκέντρωση του και ο ΠΑΟΚ βρίσκεται πλέον στο +10, 5-16 μονό μπλοκ του Τακουρίδη σε επίθεση πρώτου χρόνου του Νταφ (δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ), σερί 6-0 του ΠΑΟΚ με τον Τερζή να έχει χαλάσει την υποδοχή του Ολυμπιακού, 6-16 μπλοκ άουτ Αγκάμεζ, 6-17 επίθεση Σακόγλου, 6-18 άσσος του Σαφράνοβιτς για το +12, 6-19 κακός πρώτος χρόνος του Ολυμπιακού και τελείωμα του Ντάντε στην κόντρα, 6-20 κόντρα επίθεση του ΠΑΟΚ και πρώτος χρόνος του Τακουρίδη, 7-20 άουτ σερβίς Σαφράνοβιτς, 8-20 μπλοκ άουτ Τσούπκοβιτς, 8-21 Σακόγλου επίθεση, 9-21 πλασέ Τσούπκοβιτς, 10-21 Κόστα, 11-21 μπλοκ του Αγκάμεζ στον Ντάντε, (τάιμ άουτ ΠΑΟΚ), 11-22 σερβις στο φιλέ ο Τσούπκοβιτς, 12-22 άουτ επίθεση ο Ντάντε, 12-23 καρφί του Ντάντε, 13-23 πάιπ του Τσούπκοβιτς, 13-24 μπλοκ άουτ Σαφράνοβιτς, 14-24 επίθεση του Κοκκινάκη, 14-25 ο Ντάντε βάζει το κερασάκι στην τούρτα και ο ΠΑΟΚ παίρνει το πιο δύσκολο πρωτάθλημα.

Απίστευτα πράγματα με την λήξη του αγώνα με βροχή από αντικείμενα από τον κόσμο στις κερκίδες με αποδέκτες τους παίκτες του ΠΑΟΚ. Μπουκάλια, καφέδες, καρέκλες και... κάδος σκουπιδιών βρίσκονται αυτή την ώρα στον αγωνιστικό χώρο.