03-11-2014 21:54

«Σκούπισε» την Ορεστιάδα στην άδεια Κυψέλη

Εύκολη υπόθεση αποδείχθηκε για τον Παναθηναϊκό, ο πρώτος  εντός έδρας αγώνας για τη νέα σεζόν. Οι πράσινοι νίκησαν με 3-0 την Ορεστιάδα στην άδεια, λόγω τιμωρίας Κυψέλη στο πλαίσιο του αγώνα που έκλεισε την αυλαία της 2ης αγωνιστικής στη Volleyleague. Πολύ καλός ήταν η Πολωνός διαγώνιος Μιχάλ Καμίνσκι και ο Αμερικανός ακραίος Μπράιαν Κουκ. Θετικός και ο Πρωτoψάλτης που χάλασε την υποδοχή των αντιπάλων στο δεύτερο σετ, ενώ πήρε και αρκετές προσπάθειες. Οι Εβρίτες έκαναν πολλά λάθη στο σερβίς και στηρίχθηκαν κυρίως στον Βραζιλιάνο Λούνα.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κρατήσει την υποδοχή του σε επίπεδα πάνω του 50%, ενώ η Ορεστιάδα μόλις που άγγιξε το 33% και όταν πήρε προβάδισμα στο 1ο και 3ο σετ δε μπόρεσε να αξιοποιήσει. Γενικά έγινε ωραίος αγώνας, με καλή τακτική και από τις δύο ομάδες αλλά ο Παναθηναϊκός είχε αυτό που του έλειπε τα προηγούμενα χρόνια, δηλαδή, αποφασιστικότητα και αποτελεσματικότητα στα τελειώματα των σετ.

Η Ορεστιάδα μπήκε καλά στον αγώνα και κράτησε το παιχνίδι στα μέτρα της. Είχε μικρό προβάδισμα μέχρι και το 2ο τεχνικό τάιμ άουτ (16-14). Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε 17-17 με τον άσσο του Καμίνσκι, αλλά και πάλι η Ορεστιάδα με τους Τόμσον, Λούνα κρατήθηκε μπροστά μέχρι το 23-22. Ο Κουκ με τον Πρωτοψάλτη έκαναν τη διαφορά, ο Παναθηναϊκος προσπέρασε με το χαμένο σερβίς του Λούνα και την επίθεση του Κουκ (23-22), αλλά ο Λούνα έφερε τον αγώνα στα ίσια (23-23). Ο Φερέιρα έχασε το σερβίς για την Ορεστιάδα και ο Κουκ με επίθεση έκανε το 25-23.

Με προβάδισμα της Ορεστιάδα 6-4 ξεκίνησε και το 2ο σετ αλλά ο Παναθηναϊκός βελτίωσε το σερβίς του και τα ποσοστά στην επίθεση με τον Καμίνσκι και τον Κουκ να μην έχουν αντιπαλο. Από το 10-10 ο Παναθηναϊκός με δύο μίνι σερί ξέφυγε 15-11 και 17-12 διατηρώντας τη διαφορά μέχρι το τέλος.

Στο 3ο σετ η Ορεστιάδα προσπάθησε να επιβληθεί και να πάρει το σετ που θα την έβαζε στον αγώνα. Εκμεταλεύτηκε την αδράνεια των γηπεδούχων και με καλές προσπάθειες από τον Ριζόπουλο η Ορεστιάδα προηγήθηκε 8-4. Με τον Πρωτοψάλτη να πιάνει φοβερό ρυθμό στο σερβίς ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 6-0 και πήρε προβάδισμα 10-8. Από εκεί και πέρα η ομάδα του Ανδρεόπουλου είχε το προβάδισμα με 2-3 πόντους και έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Μυλωνάκης - Νικολόπουλος

1ο σετ: 7-8, 14-16, 20-21, 25-23
2ο σετ: 7-8, 16-12, 21-16, 25-21
3ο σετ: 6-8, 16-14, 21-17, 25-19

Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 6 άσσους, 45 επιθέσεις 6 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλαθνα από 1 άσσο, 42 επιθέσεις, 1 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-21, 25-19)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Καμίνσκι 17 (12/18 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Στιβαχτής 2 (2/2 επ), Κουκ 15 (13/21 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ 93% υπ-60% άριστες), Πρωτοψάλτης 12 (9/14 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 70% υπ-50% άριστες), Χόι 6 (6/9 επ), Πανταλέων 5 (3/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) . Πολυχρονιάδης (λ-87% υπ - 48% άριστες), Αδαμόπουλος, Λουκάς
ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 2 (2/2 επ), Λούνα 19 (19/32 επ), Τόμσον 5 (5/9 επ), Γκιγέρμε 10 (8/15 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ - 35% άριστες), Ποτολίδης 4 (4/6 επ), Ριζόπουλος 4 (4/13 επ, 73% υπ-18% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ-70% υπ-41% άριστες), Μαν, Πεντίδης