17-12-2017 02:56

Εκπληκτική ανατροπή για την Άρτεμις στην Καλαμάτα, νίκες για ΠΑΟΚ, ΕΑΛ, Νίκη Αλεξανδρούπολης

Δραματική νίκη που την κρατάει όρθια στην διεκδίκηση της πρώτη θέσης , πέτυχε η Άρτεμις κορυδαλλού η οποία επικράτησε με 2-3 (21-25, 26-24, 31-29, 23-25, 12-15), μέσα στην Καλαμάτα του παθιασμένου Μεσσηνιακού.

Οι νικήτριες με το δίποντο αυτό έπιασαν στην κορυφή με 23 βαθμούς την πρωτοπόρο ομάδα των Αμαζόνων την οποία υποδέχονται το επόμενο Σάββατο στον Κορυδαλλό στην «μητέρα των μαχών».

Όσον αφορά το ματς , ήταν ένα απολαυστικό θρίλερ καθώς έγινε ανατροπή της ανατροπής με την Άρτεμις να κάνει το 0-1, τον Μεσσηνιακό με αντεπίθεση διαρκείας να παίρνει προβάδισμα με 2-1 σετ και 31-29 αλλά τις φιλοξενούμενες να αντιδρούν εντυπωσιακά και να «γυρίζουν» το ματς με 2-3και 12-15 τάι μπρέικ.

Αγωνιστικά το παιχνίδι κρίθηκε στο σέρβις, όπου η ομάδα του Σαραντέα πίεσε ασφυκτικά και κατάφερε να αποδιοργανώσει την υποδοχή του Μεσσηνιακού στα κρίσιμα σημεία των σετ. Επίσης οι παίκτριες της ομάδας του Κορυδαλλού, είχαν πιο καθαρό μυαλό και έχασαν μόνο πέντε σέρβις έναντι 16 του Μεσσηνιακού!

Να σημειωθεί ότι από την εκπληκτική Άρτεμις, απουσίασε η βασική και έμπειρη λίμπερο Κακουράτου, την οποία αντικατέστησε επάξια η εξαιρετική Παπαδιώτη ενώ και ο Μεσσηνιακός που ήταν συγκλονιστικός, ατύχησε με τους τραυματισμούς της κεντρικής Κωνσταντοπούλου στο δεύτερο σετ η οποία έβγαλε όμως όλο το ματς αλλά και της βασικής λίμπερο Παυλέα, η οποία δεν έπαιξε στο ται μπρέικ.

Διαιτητές Χανδρινός-Καραγιαννόπουλος

Τα σετ: 21-25, 26-24, 31-29, 23-25, 12-15),

Μεσσηνιακός:  Σουρή, Πασσιά,  Χάσκου, Σκλήρη, Κωνσταντοπούλου,  Ραμούνδου, Παυλέα (λ), Χειλαδάκη, Ζερδεβά, Κουτσουροπούλου, Καράμπελα, Ζερίτη, Φωτεινάκη

Άρτεμις: (Σαραντέας) Τέζα, Καλλή,  Κασδοβασίλη, Τσελεπή,  Ευθυμιοπούλου,  Αποστολάκη, Παπαδιώτη (λ) Μπολάνο Αναστασιάδη, Μιχελάκου

Στα υπόλοιπα παιχνίδια δύσκολη νίκη στο ται μπρέικ είχαμε κι για την Ένωση Βύρωνα με 2-3 στην Ηλιούπολη ενώ στο Κρητικό ντέρμπι ο ΟΠΕΡ νίκησε 3-0 τον Κύδωνα.

Στον Β1 όμιλο επικράτησαν τα φαβορί Νίκη Αλεξ/πολις και Βότσης με τον τελευταίο να χάνει πόντο (2-3) από την Καβάλα ενώ η Νέα Γενεάπήρε το ματς στα χαρτιά με τον Αρχέλαο αφού η ομάδα της Κατερίνης αποχώρησε

Στον Β2 όμιλο ο αήττητος ΠΑΟΚ έκανε περίπατο στα Τρίκαλα και η ΕΑΛ επικράτησε εύκολα του Λαγκαδα

Τα αποτελεσμτα:

Α2 Γυναικών - Α όμιλος - 10η αγωνιστική

ΑΣ Ηλιούπολης - Ένωση Βύρωνα 2-3 (25-19, 21-25, 20-25, 13-25, 12-15), Μόσχος-Μόσιαλος

ΟΠ Ρεθύμνου - ΑΟ Κύδων Χανίων 3-0 (25-22, 25-14, 25-22), Κανακάκης-Πετακάκη

ΓΣ Μεσσηνιακός - ΑΓΣ Άρτεμις Κορυδαλλού 2-3 (21-25, 26-24, 31-29, 23-25, 12-15), Χανδρινός-Καραγιαννόπουλος

Κυριακή 17/12/2017

Γ. Γαλανόπουλος, 17.00 ΑΟ Ποσειδών Λουτρακίου - ΑΕ Αγ. Παρασκευής, Κτενάς-Κουγιάς

Ρεπό: ΑΟΝ Αμαζόνες Νέας Ερυθραίας

Α2 γυναικών - Β όμιλος - 1ος υποόμιλος - 9η αγωνιστική

ΓΑΣ Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών - ΓΣΓ Νίκη Αλεξανδρούπολης 1-3 (4-25, 25-22, 13-25, 21-25), Σαρακινίδης-Καρακελίδης

ΑΟ Καβάλας - ΑΠΣ Ναύαρχου Βότση 2-3 (25-23, 18-25, 25-23, 11-25, 10-25), Παπαβασιλείου-Δήμου

ΜΑΣ Νέα Γενιά Ασβεστοχρίου - ΓΑΣ Αρχέλαος Κατερίνης 3-0 (25-0, 25-0, 25-0), Λιοτόπουλος-Κεχαγιά

Ι. Λεμονίδης, 18.00 ΑΣ Ελπίς Αμπελοκήπων - ΑΟ Ν. Βύσσας, Κουκουμάκας-Μπέλλος Εμμ.