22-07-2023 22:26

Ευρωπαϊκό Κ17: Κρίμα και άδικο για την συγκλονιστική εθνική μας που λύγισε 16-14 στο τάι μπρέικ απο την Ιταλία-με την Κροατία για το χάλκινο

Η συγκλονιστική για άλλο ένα παιχνίδι Εθνική παγκορασίδων, έκανε κατάθεση ψυχής κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης Ιταλία αλλά στο φινάλε ηττήθηκε με 3-2 σετ με 16-14 στο τάι μπρέικ και δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κοριτσιών Κ17. Για το χάλκινο μετάλλιο οι Ελληνίδες διεθνείς κόντρα στην Κροατία το μεσημέρι της Κυριακής (23/7, 16.30).

Τι και αν βρέθηκε πίσω με 2-0 σετ, οι αθλήτριες του Κώστα Γκούντα έδωσαν τα πάντα στο παρκέ της Βρίνιατσκα Μπάνια αρένα, κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 σετ και να προηγηθούν και 11-8 στο τάι μπρέικ. Οι Ιταλίδες, όμως, έκαναν την αντεπίθεσή τους και κατάφεραν να πάρουν το εισιτήριο για τον τελικό.

Πολλά τα παράπονα της Εθνικής μας ομάδας από την διαιτησία του Αζέρου Ζαούρ Χατζίγεφ, ειδικά στο τάι μπρέικ, αλλά και στα προηγούμενα σετ που μεταξύ άλλων λαθών, άλλαξε δύο φορές την αρχική του απόφαση.

Το ματς

Στο πρώτο σετ η Ελλάδα πέρασε μπροστά με 6-5 μετά από άσσο της Βασιλικής Δαγρέ και ακολούθησε κόντρα επίθεση της Ελπίδας Τικμανίδου στην κόντρα για το 7-5. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με την Ελλάδα να πιέζει από το σερβίς και με άουτ επίθεση της Ιταλίας πέρασε μπροστά με 16-14. Σε εκείνο το σημείο οι Ιταλίδες πήραν την αλλαγή και στο σερβίς πήγε η κεντρική τους Αριάνα Μποβολέντα, η οποία πίεσε απότη γραμμή των εννέα μέτρων, δίνοντας την ευκαιρία στις συμπαίκτριές της για κόντρα επίθεσεις. Με σερί 6-0 η Ιταλία πέρασε μπροστά με 16-21, αλλά η Ελλάδα προσπάθησε να μπει ξανά στο σετ. Με σέρβερ την Τικμανίδου, επιθέσεις της Νάνου (μία μάλιστα με το αριστερό) και μπλοκ της Παπαθανασίου μειώσαμε σε 21-22, αλλά η Ιταλία αντέδρασε για το 21-25.

Στο δεύτερο σετ η Εθνική μας ομάδα βρέθηκε από την αρχή πίσω στο σκορ και κυνηγούσε. Μετά το 7-8 που προήλθε από απίθεση της Δήμητρας Νάνου η Ιταλία ξέφυγε με 7-12. Με όπλο το σερβίς και το μπλοκ-άμυνα η Ιταλία μεγάλωνε την διαφορά, για το 0-2 σετ με 13-25.

Τα στοιχεία που την έκαναν να φτάσει ως τα ημιτελικά έδειξε στο τρίτο σετ η Εθνική μας ομάδα. Με σέρβερ την Βασιλική Δαγρέ και με επιθετικό όπλο την Ελπίδα Τικμανίδου η Ελλάδα έτρεξε σερί 6-0 και το 3-4 έγινε 9-4. Με καλά στημένο μπλοκ, σωστές επιλογές στην επίθεση και καθαρό μυαλό οι αθλήτριες του Κώστα Γκούντα έβγαλαν τον καλό τους εαυτό και με συνεχόμενη πίεση από τη γραμμή των εννέα μέτρων, ήρθε η μείωση στο σκορ σε 1-2 σετ με 25-15 μετά από παράβαση στο φιλέ της Ιταλίας.

Τι και αν μας πήγαιναν όλα στραβά στο ξεκίνημα του τετάρτου σετ; Με το σκορ στο 9-13 ξεκίνησε η αντεπίθεση της Εθνικής και με όπλο το καλό σερβίς και τις σωστές επιλογές στην επίθεση ήρθε η ισοφάριση σε 14-14 με πλασέ της Όλγας Δρέμπελα. Οι Ιταλίδες ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ και με δύο συνεχόμενα μπλοκ έφτασαν σε 3 ματς μπολ (21-24). Η Ελλάδα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με σέρβερ την Δήμητρα Νάνου και με την Ελπίδα Τικμανίδου να μην κόβεται στην επίθεση έγινε το 24-24. Η Ιταλία είχε και τέταρτο ματς μπολ, η Τικμανίδου το έσβησε και με δύο άουτ επίθεση της Ιταλίας έγινε το 27-25 για το 2-2 σετ.

Συγκλονιστικό φινάλε και στο τάι μπρέικ, με την Εθνική μας ομάδα να είναι μπροστά με 11-8, αλλά την Ιταλία να ισοφαρίζει σε 11-11 με άσσο της Μποβολέντα. Η Ελλάδα έσβησε το πρώτο ματς μπολ της Ιταλίας, όμως στη συνέχεια πήραν δύο συνεχόμενους πόντους για το τελικό 14-16.

1ο σετ: 8-6, 16-14, 16-21, 21-25
2ο σετ: 6-8, 10-16, 13-21, 13-25
3ο σετ: 8-4, 16-9, 21-11, 25-15
4ο σετ: 7-8, 14-16, 19-21, 27-25
5ο σετ: 4-5, 10-8, 11-12, 14-16

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 9 άσσους, 51 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και της Ιταλίας προήλθαν από 8 άσσους, 53 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 13-25, 25-15, 27-25, 14-16) σε 136'

ΕΛΛΑΔΑ (Κώστας Γκούντας): Δρέμπελα 4 (1/3 επ., 3 άσσοι), Καραγιάννη 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κάτσαλη 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Τικμανίδου 26 (25/57 επ., 1 άσσος, 17% υπ. - 0% άριστες), Νάνου 21 (18/56 επ., 3 άσσοι, 41% υπ. - 32% άριστες), Δαγρέ 3 (1/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Μπιτσακτσή (λ, 50% υπ. - 30% άριστες), Τερζάκη, Ζεϊμπέκη, Στυλιανέση, Δημητρίου, Παπαθανασίου, Πρινιωτάκη 3 (3/17 επ. 18% υπ. - 9% άριστες).

ΙΤΑΛΙΑ (Πασκουάλε Ντανιέλο): Καρούσο 13 (10/35 επ., 3 μπλοκ), Περόνι 2 (2/11 επ., 17% υπ. - 0% άριστες), Σπατζιάνο 6 (1/3 επ., 5 μπλοκ), Κέρο 9 (6/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τοσίνι 21 (19/49 επ., 2 μπλοκ, 29% υπ. - 0% άριστες), Μποβολε΄ντα 10 (4/11 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Μποναφέντε (λ, 50% υπ. - 21% άριστες), Νοβέλο 14 (10/31 επ., 4 άσσοι), Μορόνι 1 (1/2 επ.), Σπάντα, Σισμόντι.