13-02-2016 23:12

Έριξε το... ρόπαλο του στον Παναθηναϊκό

Τεράστια νίκη επί του Παναθηναϊκού πέτυχε ο Ηρακλής στο κλειστό της Μίκρας, με τον γηραιό να επικρατεί με 3-0 και έκανε άλλο ένα βήμα προς την παραμονή.
Πρόκειται για το πρώτο τρίποντο του «γηραιού» στην έδρα του και τη 2η συνεχόμενη νίκη μετά το 3-1 στο Βραχάτι που κυριολεκτικά τον «απογειώνει» βαθμολογικά. Η μάχη για τις θέσεις 9-11 φουντώνει για τα καλά καθώς ο Ηρακλής έπιασε τον Άρη στους 15 βαθμούς με τις δύο ομάδες να δίνουν ραντεβού για την επόμενη αγωνιστική σε 10 ημέρες. Στον Α΄γύρο ο Άρης είχε νικήσει 3-2 σετ. Αντίθετα ο Παναθηναϊκός μετά την ήττα του έχει μαθηματικές ελπίδες για την 4η θέση.

Σημειώνοντας συνολικά 10 άσσους και τους Πίτζα, Παλέντζα και Μαυροβουνιώτη και πάλι σε καλή μέρα ο Ηρακλής πήρε και τα τρία σετ απέναντι στους «πράσινους» που είχαν προβλήματα στην υποδοχή και την επίθεση τους να μην ξεπερνάει το 47%.

Ο Ηρακλής μπήκε δυνατά στο 1ο σετ με προβάδισμα 5-0 από τα μπλοκ Γάτση και Μαυροβουνιώτη. Στο 20-15 οι φιλοξενούμ,ενοι πραγματοποίησαν σερί 4-0 με τους Κανέλλο, Μαρούλη, Ούγκο και το σκορ έγινε 20-19. Οι ομάδες μέχρι το τελικό 28-26 πήγαιναν χέρι χέρι και οι Στίγγας, Πέντσεφ διαμόρφωσαν το 28-26.

Αμφίρροπο ήταν και το δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Τριπλό μπλοκ από τον Ηρακλή (Μαυροβουνιώτης, Στίγγας, Παλέντζας) και πόντος από τον Μαυροβουνιώτη έφεραν τον Ηρακλή μπροστά στο σκορ με 12-10. Ο Ούγκο μείωσε σε 12-11 αλλά λάθη του Παναθηναϊκού ανέβασαν τη διαφορά στο +3 (16-13) και 19-16. Δυο μπλοκ άουτ του Παναθηναϊκού και το χαμένο σερβις του Σούρδι έφεραν το 25-22 και το 2-0 σετ.

Ο Παναθηναϊκός είχε μεγάλο προβάδισμα στο 3ο σετ με 22-15. Με δύο άσους του Πιπέργια που μόλις είχε περάσει στο παιχνίδι έγινε το 20-23 (είχαν προηγηθεί λαθη του ΠΑΟ που μείωσαν τη διαφορά) και οι δύο ομάδες συμβάδιζαν πλέον στο σκορ. Ο Ηρακλής προηγήθηκε πρώτη φορά στο 26-25 αλλά ισοφάρισε ο Πεντρόσα. Ο Μαυροβουνιώτης που πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση έκανε το 27-26. Ο Πίτζα έκανε το 28-27 και τον Πεντρόσα να απαντά 28-28. Στο 30-30 ο Τσολάκος με επίθεση και η άουτ επίθεση του Ούγκο έκριναν τη μεγάλη νίκη του Ηρακλή.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Βασιλειάδης

1ο σετ: 8-3, 16-12, 21-19, 28-26
2ο σετ: 6-8, 16-13, 21-17, 25-22
3ο σετ: 6-8, 10-16, 14-21, 32-30

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 10 άσσους, 44 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 32 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (28-26, 25-22, 32-30) σε 90΄.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 14 (9/15 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 72% υπ - 50% άριστες), Παλέντζας 16 (13/27 επ, 3 άσσοι), Στίγγας 5 (3/6 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέντσεφ 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Πίτζα 13 (12/25 επ, 1 άσσος, 81% υπ - 56% άριστες), Γάτσης 2 (2/6 επ) / Παπαδημητρίου (λ, 75% υπ - 60% άριστες), Πιπέργας 3 (3 άσσοι), Τσολάκος 4 (3/5 επ, 1 μπλοκ).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γκιμαράες 18 (12/22 επ, 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 82% υπ - 50% άριστες), Φερρέιρα 19 (13/29 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ), Κανέλλος 6 (3/6 επ, 3 μπλοκ), Πανταλέων 6 (2/5 επ, 4 μπλοκ), Σούρδι 1 (1 μπλοκ, 33% υπ - 22% άριστες / Πολυχρονιάδης (λ, 75% υπ - 38% άριστες), Ρέζκ, Παπαδόπουλος 2 (2/3 επ, 30% υπ - 20% άριστες).