13-02-2016 22:18

Η Ορεστιάδα έβγαλε... κόκκινη κάρτα στον Άρη

Κάνοντας μία από τις καλύτερες εμφανίσεις στην έδρα της η Ορεστιάδα νίκησε με 3-0 σετ τον Άρη, κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την παραμονή και την είσοδο της στην οχτάδα. Χωρίς διάθεση και με πολλά προβλήματα εμφανίστηκαν οι «κιτρινόμαυροι».
Η Ορεστιάδα πατάει πλέον πιο γερά στην 8αδα, έφτασε τους 20 βαθμούς σε 17 αγώνες, ξέφυγε 5 βαθμούς από τον Άρη και έχει και το πλεονέκτημα σε περίπτωση που οι δύο ομάδες ισοβαθμίσουν. O αγώνας είχε ένταση, πάθος και δύο εναλλαγές στο σκορ που έκριναν και την αναμέτρηση.

Στο 1ο σετ ο Άρης ξεκίνησε καλά με προβάδισμα 5-2. Κρατούσε την πρωτοπορεία στο σκορ μέχρι το 14-13. Ο Χήρας με πρώτο χρόνο ισοφάρισε, πήγε και στο σερβίς και χάλασε την υποδοχή του Άρη. Η Ορεστιάδα με πόντους από μπλοκ και λάθη του Άρη έκανε συνολικό σερί 8-0 και το σκορ εκτινάχθηκε στο 21-14.

Συναρπαστικό αλλά και επεισοδιακό ήταν το 2ο σετ που ξεκίνησε κόκκινη κάρτα στον Βουκασίνοβιτς κι έτσι ο Άρης πέρασε μπροστά 3-2. Οι κιτρινόμαυροι είχαν τον έλεγχο στο σκορ με 2-3 πόντους και έφτασαν τη μέγιστη διαφορά στο +4 (22-18) δείχνοντας πως είναι ικανοί να ισοφαρίσουν. Ένα φραστικό επεισόδιο του Κυριακίδη με τον Ριζόπουλο κόστισε στον πρώτο την κόκκινη κάρτα (22-19). Ο Μίλιτς που ήταν στη θέση του σερβίς άρχισε να πυροβολεί την υποδοχή του Άρη και με τρεις άσσους ισοφάρισε, ενώ με διπλή μπαλιά στον Χαριτωνίδη έγινε το 23-22. Ο Κυριακίδης ισοφάρισε 23-23 και το σετ τελείωσε με επίθεση του Καρντόσο και μπλοκ του Βουκασίνοβιτς 25-23 εν μέσω εξάλλων πανηγυρισμών.

Στο 3ο σετ η Ορεστιάδα με τον αέρα του 2-0 είχε το προβάδισμα και πήρε την πολύτιμη νίκη.

Διαιτητές: Θεμελής, Παπαδογούλας

1ο σετ: 6-8, 16-14, 21-14, 25-17
2ο σετ: 7-8, 14-16, 18-21, 25-23
3ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-17

*Οι πόντοι της Ορεστιάδας προήλθαν από 7 άσσους, 36 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 3 άσσους, 23 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-17, 25-23, 25-17) σε 76΄.

ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (Κριστόφ): Χήρας 6 (4/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αμπουίλα 4 (2/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μίλιτς 12 (4/9 επ, 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Βουκασίνοβιτς 11 (8/18 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 60% υπ - 47% άριστες), Ριζόπουλος 8 (7/12 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ - 53% άριστες), Καρντόσο 11 (10/29 επ, 1 άσσος) / Κωνσταντινίδης (λ, 71% υπ - 43% άριστες), Σκαρλατίδης, Οικονόμου, Χουσίδης 1 (1/1 επ).

ΑΡΗΣ (Μέλκας): Κυριακίδης 7 (5/23 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 75% υπ - 25% άριστες), Γκιρτζίκης 7 (4/8 επ, 3 μπλοκ), Παπαϊακώβου 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης 1 (άσσος), Σωτηρίου 4 (3/9 επ, 1 άσσος, 49% υπ - 40% άριστες), Τζελάτι 9 (8/27 επ, 1 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 60% υπ - 50% άριστες), Κουτσονίκας, Πρώιος, Μήλης, Μούχλιας 1 (1/1 επ, 82% υπ - 36% άριστες).