13-02-2016 23:57

Με οδηγό τον αρχηγό της η Παναχαϊκή 3-2 τον Εθνικό και ανησυχία με Φόγιερ

Mε κορυφαίο τον αρχηγό της Νίκο Ρουμελιώτη η Παναχαϊκή πήρε σπουδαία νίκη με 3-2 επί του Εθνικού στο κλειστό της Αγυιάς.  Η ομάδα του Έβρου που προετοιμάζεται και για την ευρωπαϊκή δοκιμασία με τη Μπενφίκα, προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ με 1-0 και 2-1 σετ αλλά η Παναχαϊκή έκανε την ανατροπή για να πάρει δύο πολύτιμους βαθμούς.
Οι πατρινοί έφτασαν τους 15 βαθμούς και προσπέρασαν πάλι τον Άρη που ισοβαθμεί πλέον με τον Ηρακλή με 14 βαθμούς. Ο Εθνικός βρίσκεται στην 17η θέση και ανέβηκε στους 22 βαθμούς έναν λιγότερο από τον Παμβοχαϊκό. Στο τέλος του 4ου σετ τραυματίστηκε στο γόνατο ο Γερμανός ακραίος του Εθνικού Κέβιν Φόγιερ μετά από σύγκρουση του με τον συμπαίκτη του Σταύρο Κασαμπαλή. Θα υποβληθεί σε εξετάσεις στο ΚΑΤ το πρωί της Κυριακής γι να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς.

Ο Εθνικός αιφνιδίασε την υποδοχή της Παναχαϊκής στο 1ο σετ χάρις το πιεστικό σερβίς των Μιχαήλοβιτς, Φόγιερ που έφερε από την αρχή προβάδισμα στο σκορ. Οι «ακρίτες» προηγήθηκαν με 8-6 και 20-14 για να κατακτήσουν το σετ και να προηγηθούν με 1-0.

Βελτιωμένη στην υποδοχή και με πιο γρήγορη ανάπτυξη η Παναχαϊκή ισορόπησε τον αγώνα. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι τα μισά του σετ αλλά Ρουμελιώτης και Βάλτερ έκαναν σερί 4-0 και έβαλαν μπροστά την ομάδα του με 17-13.

Το 3ο σετ ήταν υπόθεση πάλι του Εθνικού που είχε συνέχεια το προβάδισμα από το 16-14 και έκαναν το 2-1. Από το 4ο σετ άρχισε η τελική αντεπίθεση της Παναχαϊκής. Με θέληση και πάθος για τη νίκη, βελτιωμένη υποδοχή, αποτελεσματικό μπλοκ και το Νίκο Ρουμελιώτη να πετάει φωτιές η Παναχαϊκή ξέφυγε με +4 12-8 και το κράτησε μέχρι το τέλος.

Στο 5ο σετ με καθοριστικά μπλοκ από Τόρρες η Παναχαϊκή πήρε μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα με 8-6 που κράτησε έως το τέλος για τη μεγάλη νίκη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης

1ο σετ: 6-8, 13-16, 14-21, 17-25
2ο σετ: 8-6, 16-13, 21-16, 25-21
3ο σετ: 8-4, 13-16, 15-21, 17-25
4ο σετ: 8-5, 16-11, 21-17, 25-18
5ο σετ: 5-4, 10-7, 12-9, 15-10

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 8 άσσους, 56 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού προήλθαν από 8 άσσους, 48 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (17-25, 25-21, 17-25, 25-18, 15-10) σε 106΄.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Λυκούδης): Βάλτερ 16 (13/22 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ - 18% άριστες), Λιβαθηνός 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Τόρρες 6 (2/9 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης Ν. 28 (23/46 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 2 (2/5 επ, 40% υπ - 10% άριστες), Βλαχοστάθης 9 (7/12 επ, 2 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 57% υπ - 18% άριστες), Ντονάς 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Χριστιάς, Μαυραγάνης, Βασιλάκος 6 (6/12 επ, 67% υπ - 40% άριστες), Κωστόπουλος 1 (μπλοκ).

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 14 (11/16 επ, 3 μπλοκ, 55% υπ - 10% άριστες), Τουρανγάνιν 4 (1/4 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μιχαήλοβιτς 15 (11/19 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 68% υπ - 15% άριστες), Κασαμπαλής 6 (1/1 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κιόσης 12 (7/8 επ, 5 μπλοκ), Γκιουλέν 20 (16/25 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοΚ) / Δαρίδης (λ, 59% υπ - 12% άριστες), Δαλακούρας Κ. 1 (1/2 επ), Βλαχόπουλος.