02-03-2024 23:24

Ο Ηλυσιακός νίκησε 3-1 σετ την Λαμία και διατήρησε τις ελπίδες του για τα πλέι οφ

Σπουδαία νίκη με 3-1 σετ επί της ανεβασμένης Λαμίας πανηγύρισε στα Ιλίσια ο Ηλυσιακός που τον διατηρεί σε τροχιά πλέι οφ.

Η ομάδα του Νίκου Κωστακόπουλου στο ντέρμπι της 9ης θέσης κόντρα στον ΑΟΛ πήρε το αποτέλεσμα που έψαχνε, διατηρώντας την στο -2 από το 8ο Μαρκόπουλο και πλέον στο +4 από την Λαμία και στο +2 από τον Άρη, δύο αγωνιστικές πριν το φινάλε της κανονικής περιόδου.

Στο πρώτο σετ η Λαμία ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το 16-19 και έδειχνε να το ελέγχει αλλά σε εκείνο το σημείο άρχισε η αντεπίθεση του Ηλυσιακού. Με σερί 5-0 οι γηπεδούχες πέρασαν μπροστά με 20-19, με την Μάασε πρωταγωνίστρια στην επίθεση, ενώ η ίδια ήταν που διαμόρφωσε και το 25-21 για το 1-0 σετ.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο σετ με την διαφορά ότι η Λαμία από το 11-11 και μετά δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα. Με καλά στημένο μπλοκ ο ΑΟΛ ξέφυγε στο σκορ, για να ισοφαρίσει σε 1-1 με 19-25 μετά από επίθεση της Καρμπαχάλ.

Το τρίτο σετ ήταν ανταγωνιστικό μέχρι το 14-16 υπέρ της Λαμίας, καθώς η συνέχεια άνηκε ολοκληρωτικά στον Ηλυσιακό. Με τρία συνεχόμενα μπλοκ της Ολινγκά η ομάδα των Ιλισίων πέρασε μπροστά με 19-16 και η Γαλλίδα κεντρική με δική της επίθεση έδωσε προβάδισμα στο σκορ με 2-1 σετ (25-19).

Την ανατροπή χρειάστηκε να κάνει και στο τέταρτο σετ ο Ηλυσιακός, με την Λαμία να παλεύει μέχρι τέλους για να στείλει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ. Η Κίλιτς έκανε το 20-22 για τον ΑΟΛ για να ακολουθήσουν δύο λάθη από την Αργυρίου και την Κίλιτς που έφεραν το 22-22. Η Κίλιτς έκανε το 22-23, η Μπακοδήμου ισοφάρισε σε 23-23 και έσωσε και το μοναδικό σετ μπολ της Λαμίας (24-24). Με επιθέσεις των Μάασε, Τοτσίδου διαμορφώθηκε το 26-24 για το τελικό 3-1 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μενεσλής, Παρατηρητής: Ονόπας, Επόπτες: Κατσιάρας, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Μισιάκα.

1ο σετ: 7-8, 13-16, 21-20, 25-21
2ο σετ: 5-8, 14-16, 17-21, 19-25
3ο σετ: 7-8, 14-16, 21-18, 25-19
4ο σετ: 5-8, 16-15, 19-21, 26-24

*Οι πόντοι του Ηλυσιακού προήλθαν από 5 άσσους, 52 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν από 4 άσσους, 51 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-21, 19-25, 25-19, 26-24) σε 108'

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ Α.Ο. (Νίκος Κωστακόπουλος): Ολινγκά 12 (5/10 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Γκόγκιτς 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μπακοδήμου 16 (15/39 επ., 1 άσσος, 47% υπ. - 25% άριστες), Μάασε 23 (20/56 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Τοτσίδου 5 (3/18 επ., 2 μπλοκ, 31% υπ. - 23% άριστες), Καντίκου 10 (7/14 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ) / Λεωνίδου (λ, 64% υπ. - 27% άριστες).

Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Κώστας Αγγουράς): Τούμας 18 (15/54 επ., 3 μπλοκ), Κίλιτς 14 (12/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 36% υπ. - 21% άριστες), Πέγισιτς 11 (9/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 18% άριστες), Καρμπαχάλ 9 (6/10 επ., 3 μπλοκ), Φλιάκου 2 (2 άσσοι), Αργυρίου 16 (9/14 επ., 7 μπλοκ) / Παγώνη (λ, 32% υπ. - 13% άριστες), Σουλιώτη.