03-03-2024 19:02

Με 17 μπλοκ η ΑΕΚ λύγισε 3-1 τη Θέτιδα και με ηθικό πάει Λουτράκι για να υπερασπιστεί τον τίτλο της

Με μπλοκ που της απέφερε 17 πόντους, η ΑΕΚ επικράτησε με 3-1 σετ της Θέτιδας στο κλειστό του Ολυμπιακού Χωριού και πλέον κοιτάζει το φάιναλ-4 του κυπέλλου γυναικών LOCO.

Η Ένωση με τους τρεις βαθμούς της νίκης ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας στο -2 τον ΑΟ Θήρας και πλέον βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από τον 2ο Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ στρέφει το ενδιαφέρον της στο φάιναλ-4 του Λουτρακίου που στοχεύει στην διατήρηση του τίτλου που πανηγύρισε πέρυσι, ενώ η Θέτιδα Βούλας έχει δύο εβδομάδες για να προετοιμαστεί κατάλληλα για τις δύο εναπομείναντες αγωνιστικές της κανονικής περιόδου, στοχεύοντας στην παραμονή της στην οκτάδα και στα πλέι οφ.

Στο πρώτο σετ μετά το αρχικό 7-7 η ΑΕΚ προσπέρασε στο σκορ και με επίθεση της Κάριτς ξέφυγε με +5 (19-14). Η Καλαντάτζε που πέρασε ως αλλαγή στο παιχνίδι με άσσο έκανε το 25-18 για το 1-0 σετ.

Ντέρμπι ήταν το δεύτερο σετ με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ. Η Σιρίνινα έκανε το 19-19, για να ακολουθήσει μία επίθεση και ένας άσσος της Καλαντάτζε για το 21-19. Η Μερτέκη μείωσε σε 21-20 αλλά μία επίθεση της Κάριτς και ένα λάθος της Σιρίνινα στην επίθεση έκαναν το 23-20. Η Χέιντεν έκανε το 23-21, η Σολέ με μπλοκ έδωσε τρία σετ μπολ στην ΑΕΚ (24-21), για να ακολουθήσει ένα λάθος της Κωνσταντινίδου (24-22) και ένα κακό σερβίς της Όλσον που έκανε το 25-22.

Στο τρίτο σετ με το σκορ στο 12-12, δύο μπλοκ από Χέιντεν και Όλσον έκαναν το 12-14 για να ακολουθήσει άσσος της Μερτέκη και κόντρα επίθεση της Σιρίνινα για το +4 της Θέτιδας (12-16). Τσίρκοβιτς, Κωνσταντινίδου και Καλαντάτζε έφεραν την ισοφάριση σε 19-19, αλλά μετά το 20-21 η συνέχεια άνηκε στις φιλοξενούμενες. Άσσος της Παπαγεωργίου έκανε το 20-23 και αμέσως μετά οι δύο άστοχες επιθέσεις από Κάριτς, Τσίρκοβιτς έκαναν το 20-25.

Με τη ψυχολογία να έχει επανέλθει στις αθλήτριες του Μανώλη Σκουλικάρη, η Θέτιδα πάλεψε ως το τέλος για να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ και να διεκδικήσει μέχρι τέλους την ανατροπή. Η Χέιντεν έδωσε προβάδισμα δύο πόντων στην ομάδα της (15-17), αλλά η ίδια αστόχησε σε επίθεση που έφερε το σετ στα ίσια (17-17). Μπλοκ της Κωνσταντινίδου έδωσε προβάδισμα στην ΑΕΚ (18-17) αλλά οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι το 23-23. Η Κάριτς έκανε το 24-23 και η Μπλάνκο με το 7ο μπλοκ της διαμόρφωσε το τελικό 25-23.

Διαιτητές: Βουδούρης, Μάλφας, Παρατηρητής: Τσάκωνας, Επόπτες: Γεωργοπούλου, Κολλάρου, Γραμματεία: Οικονόμου Δ..

1ο σετ: 8-7, 16-11, 21-16, 25-18
2ο σετ: 7-8, 15-16, 21-19, 25-22
3ο σετ: 8-6, 12-16, 19-21, 20-25
4ο σετ: 8-6, 13-16, 21-19, 25-23

*Οι πόντοι της ΑΕΚ προήλθαν από 5 άσσους, 49 επιθέσεις, 17 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Θέτιδας προήλθαν από 7 άσσους, 47 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-18, 25-22, 20-25, 25-23) σε 108'

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 2 (2/5 επ.), Κάριτς 21 (20/48 επ., 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 4 (1/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσίρκοβιτς 15 (10/35 επ., 5 μπλοκ, 54% υπ. - 42% άριστες), Μπλάνκο 11 (4/15 επ., 7 μπλοκ), Σολέ 12 (8/33 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 40% υπ. - 20% άριστες) / Ξηντάρα (λ, 53% υπ. - 26% άριστες), Κοσμά (λ), Στάικου, Καλαντάτζε 6 (4/10 επ., 2 άσσοι).