02-03-2024 21:01

Εξασφάλισε και μαθηματικά την πρωτιά στην κανονική περίοδο ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του στον εκτός έδρας αγώνα με τους Πρωταθλητές Πεύκων και πέτυχε την 16η συνεχόμενη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα της Volley League με 3-0 σετ, σε 76 λεπτά.

Από την πλευρά της, η ομάδα των Πεύκων εμφανίστηκε ανταγωνιστική κατά διαστήματα, γνώρισε την 12η ήττα στην διοργάνωση και θα ρίξει όλο το βάρος στα τελευταία παιχνίδια της κανονικής περιόδου, έχοντας εξασφαλίσει την ιστορική πρώτη συμμετοχή της στα πλέι οφ.

Στο πρώτο σετ, το αποτελεσματικό μπλοκ και η καλή επιθετική λειτουργία έδωσαν στην ομάδα των Πεύκων την ευκαιρία να προηγηθεί 10-8 πριν ο Ολυμπιακός ξεκινήσει την αντεπίθεσή του, πιέζοντας στο σερβίς. Με πέντε διαδοχικούς πόντους πήρε το προβάδισμα και δεν το έχασε μέχρι το τέλος του σετ, που έκλεισε με τον πιο εντυπωσιακό πόντο ολόκληρου του αγώνα για το 17-25.

Διαφορετικά εξ αρχής εξελίχθηκε το δεύτερο σετ. Ο Ολυμπιακός φρόντισε να επιβάλει τον δικό του ρυθμό και η διαφορά άνοιξε νωρίς (3-8). Παίρνοντας πόντους και από το μπλοκ τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο εύκολα για τον πρωτοπόρο, την ώρα που οι Πρωταθλητές πήραν σχετικά μικρή βοήθεια από τα επιθετικά τους ατού. Όπως και το πρώτο, το σετ τελείωσε με σκορ 17-25 σε 24 λεπτά, καθώς ο Ολυμπιακός παρέμεινε προσηλωμένος απόλυτα στον στόχο και κυριάρχησε αγωνιστικά.

Το τρίτο και τελευταίο σετ του αγώνα είχε αρκετές ομοιότητες με το πρώτο, υπό την έννοια ότι τα Πεύκα ήταν ανταγωνιστικά στο πρώτο μισό και προηγήθηκαν 8-7. Όμως, ο Ολυμπιακός ξαναβρήκε το πολύ καλό του πρόσωπο και το 11-12 έγινε 11-21 για να κριθεί ουσιαστικά το σετ (διάρκεια 21’) και το παιχνίδι.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Τοσουνίδης, Παρατηρητής: Δεληκωστίδης, Επόπτες: Δρούκα, Καπλάνης, Γραμματεία: Παναγιωτίδου.

1ο σετ: 6-8, 12-16, 15-21, 17-25
2ο σετ: 3-8, 9-16, 12-21, 17-25
3ο σετ: 8-7, 11-16, 11-21, 14-25

*Οι πόντοι των Πεύκων προήλθαν από 1 άσσο, 29 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 12 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (17-25, 17-25, 14-25) σε 65'

Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 2 (2/5 επ.), Γκραφ 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Νικόλοβα 9 (8/20 επ., 1 μπλοκ, 38% υπ. - 12% άριστες), Κάντγουορθ 9 (8/28 επ., 1 μπλοκ, 59% υπ. - 36% άριστες), Μορένο 10 (9/28 επ., 1 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 54% υπ. - 27% άριστες), Στεργιάκη (λ, 50% υπ. - 25% άριστες), Τόλιου, Καλαποδά, Δορούκα, Ματσαρόκη, Μιχοπούλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 11 (9/18 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 57% υπ. - 29% άριστες), Καράρο 1 (1 μπλοκ), Λαμπρούση 3 (1/8 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κούμπουρα 12 (7/18 επ., 4 μπλοκ), Φαριόλ 9 (5/10 επ., 4 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 20 (19/34 επ., 1 άσσος, 26% υπ. - 16% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 56% υπ. - 31% άριστες), Σαμπάτη (λ), Τσιτσιγιάννη 3 (3/6 επ.), Τάνη.

Η γνώμη του πάγκου:

Κώστας Παπαδόπουλος (προπονητής Ακαδημίας Πεύκων Πρωταθλητών):
«Ο Ολυμπιακός αποδεικνύει εδώ και καιρό ότι είναι η πιο σταθερή ομάδα του πρωταθλήματος παίζοντας σε υψηλό τέμπο. Αν θέλεις να είσαι ανταγωνιστικός με μια τέτοια ομάδα πρέπει να κάνεις κάτι παραπάνω. Ενώ πρακτικά έχουμε πετύχει έναν πολύ μεγάλο στόχο, πρέπει να ‘ελευθερωθούμε’ και να διεκδικήσουμε περισσότερα με τέτοιου τύπου αντιπάλους».

Λορέντσο Μιτσέλι (προπονητής Ολυμπιακού): «Συγχαρητήρια και στις δυο ομάδες που έπαιξαν καλά και έχουν βελτιωθεί πραγματικά στο δεύτερο μισό της σεζόν. Φυσιολογικά πιέσαμε πολύ γιατί βρισκόμαστε σε ένα σημείο στην σεζόν που δεν θέλουμε να έχουμε απώλειες πριν τα πλέι οφ. Ήρθαμε εδώ με ξεκάθαρο στόχο τους τρεις βαθμούς ώστε να κλείσουμε πρώτοι την κανονική περίοδο και τώρα θα δουλέψουμε σωστά στις επόμενες μέρες για το φάιναλ φορ του κυπέλλου».