• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1734
29-10-2014 17:18

Με όπλο την άμυνα και τις υπογραφές Κακουράτου, Ιβάνοβα η ΑΕΚ έκανε το 3x3

Με εξαιρετική απόδοση στην άμυνα και πρωταγωνίστρια τις Ιβάνοβα, Κακουράτου η ΑΕΚ νίκησε τους Μακεδόνες Αξιού με 3-0 σετ και έφτασε στη τρίτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια στην Α1 Γυναικών. Η ομάδα του Μανώλη Ρουμελιώτη ήταν πιο δυνατή σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ενώ σημαντικό ρόλο έπαιξαν Λαγουδάκη, Γιακουμή και Κουνάδη.

Eίναι η τρίτη νίκη της ΑΕΚ σε ισάριθμους αγώνες στην Α1 γυναικών, ενώ οι Μακεδόνες Αξιού κάνουν άσχημο ξεκίνημα με μόλις ένα κερδισμένο σετ σε τρεις αγώνες. Ο αγώνας κρίθηκε ουσιαστικά στο 1ο σετ όταν οι Μακεδόνες πρόβαλαν αντίσταση αλλά η ΑΕΚ απέφυγε τα λάθη και πήρε τη νίκη. Η Ένωση προηγήθηκε με 20-13 στο α’ σετ αλλά σε εκείνο το σημείο οι Μακεδόνες με ορισμένες εντυπωσιακές άμυνες άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά (20-15, 21-17) φτάνοντας στο 24-22 με την Ιβάνοβα να τελειώνει το σετ.  Στα άλλα δύο σετ μετά το πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ οι κιτρινόμαυρες με πίεση στο σερβίς και εκμεταλλευόμενες τα λάθη των φιλοξενούμενων (συνολικά έκαναν 27) πήραν σημαντικές διαφορές κι έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Διαιτητές: Σταρίδας-Χλωρός

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-15, 25-13)

ΑΕΚ (Ρουμελιώτης): Νικούλη 7 (2/6 επ., 2 άσοι, 3 μπλοκ), Κουνάδη 2 (2 μπλοκ), Ιβάνοβα 12 (11/28 επ., 1 άσο, 50% υπ. – 33% άριστες), Γιακουμή 8 (1/4 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Κατσαντώνη 6 (5/20 επ., 1 μπλοκ), Αργυροπούλου 8 (6/17 επ., 2 άσοι, 33% υπ. – 20% άριστες) / Κακουράτου (λ) (58% υπ. – 42% άριστες), Φάκη, Ρίζου, Πατέλη, Τοντάι, Λαγουδάκη 5 (5/11 επ., 50% υπ. – 50% άριστες).

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (Σκουλικάρης): Αλεξάκου 7 (5/33 επ., 2 μπλοκ, 44% υπ. – 28% άριστες), Νέβιλ 13 (12/33 επ., 1 άσο), Πολυνοπούλου 5 (3/8 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 2 (2 μπλοκ), Σπανού 2 (2 μπλοκ), Γάτση 4 (4/19 επ., 33% υπ. – 14% άριστες) / Μυρίδου (λ) (38% υπ. – 31% άριστες), Γκοβεδάρου 1 (1 άσο), Χαραβελούλη, Καραφουλλίδου.

Ρουμελιώτης: «Τρίτη νίκη για την παραμονή»