16-03-2014 18:20

Ο Ολυμπιακός 3-0 τα Βριλήσια και όλα κρίνονται με ΑΕΚ

Ο Ολυμπιακός νίκησε με 3-0 σετ τα Βριλήσσια στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α1 γυναικών. Η πρωτοπόρος της βαθμολογίας ομάδα του Γιάννη Νικολάκη διατήρησε τη διαφορά των 2 βαθμών από την δεύτερη ΑΕΚ και η πρώτη θέση θα κριθεί στο ντέρμπι ΑΕΚ - Ολυμπιακός που θα γίνει την Κυριακή 23 Απριλίου στη Νέα Φιλαδέλφεια. Ο Ολυμπιακός ακόμα και με δύο σετ (ένα βαθμό) θα εξασφαλίσει την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο, ενώ η ΑΕΚ θέλει τρίποντο για να τερματίσει πρώτη.

Ο Ολυμπιακός είχε πάντα το προβάδισμα κόντρα στα Βριλήσσια αλλά η ομάδα των βορείων προαστίων έδειξε μεγάλη μαχητικότητα και πίεσε τις πρωταθλήτριες σε όλα τα σετ. Και τα τρία σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες γεγονός που δείχνει πως τα Βριλήσσια θα είναι υπολογίσιμος αντίπαλος στα πλέι οφ. Η κεντρική των Βριλησσίων Μαρία Οικονομίδου που στην προπόνηση του Σαββάτου έπαθε εξάρθρωση στο μικρό δάκτυλο του χεριού της κατάφερε να αγωνιστεί και να βοηθήσει την ομάδα της. Στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρέντη βρέθηκε και η εκπρόσωπος του Nargile Μαρία Βασιλοπούλου επιβεβαιώνοντας τις πληροφορίες πως ο χορηγός θα μείνει στην ομάδα και δεν ταυτίζεται με την αποχώρηση του εκπροσώπου του Νίκου Σπυριδαντωνάκη στα μέσα της προηγούμενης εβδομάδας.

Στο 1ο σετ και στο 18-18 ο Ολυμπιακός έκανε το 3-0 με το σερβίς της Κοσμά, αλλά τα Βριλήσσια απάντησαν με το σερβίς της Χατζηνικολάου για το 22-22. Ένα λάθος της Οικονομίδου και πλασέ της Τένεβα (μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες της Κις) έγινε το 25-22 για τον Ολυμπιακός.

Στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 13-9, ενώ με την Κοσμά στο σερβίς (πήρε τρεις άσους) έφτασε στο 20-12. Τα Βριλήσσια όμως, αντέδρασαν, μείωσαν τη διαφορά και με την Καραγκούνη να πιέζει από τη θέση του σερβίς και τα Βριλήσσια μείωσαν 23-21. Η Κις έδωσε σετ μπολ στον Ολυμπιακό (24-21), αλλά η Χαντάβα μείωσε σε 24-23. Στην επίθεση των «ερυθρόλευκων» η Γιώτα δεν τα κατάφερε, η Χαντάβα έκανε την κόντρα επίθεση, η Κονόμη έβγαλε άμυνα και η Κοσμά, με μπλοκ άουτ, «καθάρισε» για το 25-23 και το 2-0.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός ήταν συνεχώς μπροστά με νταμπλ σκορ (10-5, 14-7, 16-8), αλλά τα Βριλήσσια βρήκαν πάλι «απαντήσεις». Με δύο άσους της Γιοβάνη μείωσαν σε 20-18 και ξαναμπήκαν στο παιχνίδι, αλλά στο τέλος, όπως και στα δύο προηγούμενα σετ, ο Ολυμπιακός ήταν πιο αποτελεσματικός και με επίθεση της Τένεβα γράφτηκε ο επίλογος με 25-21 για το 3-0 σετ.

Τα σετ: 25-22, 25-23, 25-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιάννης Νικολάκης): Γιώτα 8 (1 άσος, 5/9 επ., 2 μπλοκ), Κοσμά 12 (4 άσοι, 7/17 επ., 68% υπ., 1 μπλοκ), Μονζόνι 13 (1 άσος, 9/11 επ., 3 μπλοκ), Χριστοδούλου 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Τένεβα 13 (11/26 επ., 69% υπ., 2 μπλοκ), Κις 13 (1 άσος, 11/31 επ., 1 μπλοκ), Κονόμη (λ, 87% υπ. - 87% άριστες), Κωνσταντίνου, Τέζα

ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Πόλα Κίτσου): Γκλιγκόροβιτς, Ριμπέιρο 6 (4/18 επ., 56% υπ., 2 μπλοκ), Τουριάφ 8 (6/15 επ., 2 μπλοκ), Χατζηνικολάου 9 (2 άσοι, 3/11 επ., 4 μπλοκ), Οικονομίδου 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Χαντάβα 18 (1 άσος 15/29 επ., 62% υπ., 2 μπλοκ), Κοκκίου (λ, 43% υπ. - 24% άριστες), Καραγκούνη, Γιοβάνη 4 (2 άσοι, 2/6 επ.), Μαβιλίδη, Λεωνίδου

Α1 γυναικών - 21η αγωνιστική (Αποτελέσματα - Βαθμολογία)