Cannot find volleynews.v2/MEN/PAO/2012-13/pao-lamia folder inside /var/www/volleynews.gr/images/volleynews.v2/MEN/PAO/2012-13/pao-lamia/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:nginx/1.14.0
Client OS:Unknown
PHP:5.6.38
Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, ο Παναθηναϊκός πέτυχε την ολική ανατροπή, κέρδισε με 3-1 (22-25, 25-22, 29-27, 25-20) την Λαμία στο κλειστό της Κυψέλης και πήρε σπουδαίο «τριπόντο» παραμονής.

Του: Αντώνη Αραβαντινού

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στην Κυψέλη και αυτό συνοδεύτηκε με νίκη κομβικής σημασίας, όσον αφορά στην παραμονή στην κατηγορία. Με όπλο το μπλοκ και την παρουσία του κόσμου στις εξέδρες που δημιούργησε «καυτή» ατμόσφαιρα οι παίκτες του Στέλιου Καζάζη πέτυχαν τον στόχο τους. Βόγκελ και Γουόκερ ήταν πρωταγωνιστές στο σκοράρισμα, χωρίς να παραβλέπουμε την συνολική παρουσία όλης της ομάδας.

Η Λαμία είχε αρκετά καλά διαστήματα στο παιχνίδι της, αλλά κάποιες αυξομειώσεις στην απόδοση της ήταν αυτές που στέρησαν κάτι καλό στην αναμέτρηση. Ειδικά στο τρίτο σετ που είχε σετ μπολ και στο τέταρτο που προηγήθηκε με 6-2, όμως και στις δύο περιπτώσεις ο Παναθηναϊκός πήρε τα σετ. Κόμελ και Χαντ διακρίθηκαν, αλλά στα κρίσιμα σημεία υστέρησαν.

Στο πρώτο σετ η Λαμία μπήκε δυνατά και χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα έκανε το 1-0. Στο δεύτερο οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλο μπήκαν με ...φόρα και προηγήθηκαν με 5-8, όμως τα σέρβις του Βόγκελ μετέτρεψαν το 09-12 σε 14-12 με σερί 5-0. Από εκεί και μετά οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα και ισοφάρισαν.

Το τρίτο ήταν σίγουρα το σετ των ανατροπών με τον Παναθηναϊκό να είναι αυτός που χαμογέλασε τελευταίος. Ξανά η Λαμία προηγήθηκε στην αρχή, όμως το 3-5 με σερί 3-0 με τον Πρωτοψάλτη στο σέρβις έγινε 6-5.  Συνεχόμενα λάθη των γηπεδούχων και με την Λαμία να μην αφήνει την ευκαιρία να πάει χαμένη οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 13-16.  Με άουτ σέρβις του Ιωάννου οι Λαμιώτες έφτασαν σε σετ μπολ, 23-24, αλλά ο Γουόκερ και ο Βόγκελ είχαν άλλη άποψη. Ο Αμερικάνος κεντρικός με τρεις δικούς του πόντους και ο συμπατριώτης του ακραίος με δύο έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους.

Στο τελευταίο σετ η Λαμία προηγήθηκε με 6-2 δείχνοντας πως δεν επηρεάστηκε από το ότι έχασε το προβάδισμα της στο σκορ.  Οι γηπεδούχοι όμως με του Πρωτοψάλτη και Ιωάννου ροκάνισαν την διαφορά και έφεραν το ματς στα μέτρα τους. Όταν προηγήθηκαν και με την ψυχολογία υπέρ τους επικράτησαν και πήραν τη νίκη.

Διαιτητές: Ράπτης, Κυριοπούλου

Τα σετ: 22-25, 25-22, 29-27, 25-20

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν: 6 άσσοι, 54 επιθέσεις, 15 μπλοκ, 32 λάθη αντιπάλων και της Λαμίας προήλθαν: 3 άσσοι, 48 επιθέσεις, 6 μπλοκ, 40 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καζάζης Σ.): Γουόλκερ 20 (18/36, 2 μπλοκ, 42% υποδοχή), Ιωάννου 16 (14/32, 1 άσσο, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 12 (11/21, 1 μπλοκ, 67% υπ.), Βόγκελ 15 (7/13, 3 άσσοι, 5 μπλοκ). Λιβαθηνός 2 (1 άσσο, 1 μπλοκ), Στίγγας 9 (4/8, 5 μπλοκ) / Ζήσης (λ.- 59% υπ. – 29% άριστες), Βολουδάκης (25%υπ.), Λιόντας 1, Μαδούρας.

ΓΣ ΛΑΜΙΑ (Ανδρεόπουλος): Καραγάτσος 2 (1/4, 1 μπλοκ), Χριστοφορίδης 2 (2/8), Κόμελ 21 (18/36, 1 άσσο, 2 μπλοκ, 64% υπ.), Χαντ 18 (15/31, 1 άσσο, 2 μπλοκ, 41% υπ.), Δημητριάδης 1 (1 άσσο), Φίλιπας 13 (12/28, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ. - 50% υπ. - 33% άριστες), Δραγκίδης, Καρβούνης.